Faruk Süren'e Passolig şoku

Faruk Süren'e Passolig şoku
Faruk Süren'e Passolig şoku
Galatasaray Spor Kulübü eski Başkanı Faruk Süren ve eşi Hatice Süren'e kredi kartı limiti gelirinin 4 katını aştığı gerekçesiyle Passolig kartı verilmedi.

Galatasaray Spor Kulübü eski Başkanı Faruk Süren ve eşi Hatice Süren,  yaptıkları Passolig kartı başvurusundan olumsuz yanıt aldı.  Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre bankadan, Süren’in eşine gönderilen yanıt mesajında ‘Kart limitiniz gelirinizin 4 katını aşmış görünüyor’ denildi. Süren'in ise yakın çevresine 'Ben kredi kartı için değil Passolig kartı için başvurdum' dediği öğrenildi.

İddiaya göre 1996-2001 döneminde Galatasaray başkanlığı yapan ve Transtürk Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı olan Faruk Süren ve eşi geçtiğimiz günlerde maç girişlerindekullanılan Passolig Kartı’nın dağıtıcısı Aktif Bank’a başvurdu. Bankadan Süren’e SMS yolu ile gönderilen yanıtta “Passolig Kredi Kartı başvurunuz onaylanmamıştır” denildi.

Süren’in eşine gönderilen yanıtta ise “Bankalardaki kredi kartı limitlerinizin toplamı, gelirinizin 4 katını aştığından, Passolig Kredi Kartı talebinize yasal düzenleme gereği olumlu yanıt veremiyoruz” denildi. Faruk Süren konu ile ilgili konuşmak istemediği bilgisini iletti. Süren yakın çevresine ise 'Kredi kartı için değil Passolig Kartı için başvurdum bu yanıt geldi. Benim kredi kartına ihtiyacım yok" dediği öğrenildi. Süren'in bu nedenle yarınki Galatasaray- Fenerbahçe maçına gidemeyeceği bilgisini paylaşıldı.

BDDK DÜZENLEME YAPMIŞTI
Süren’in eşine bankadan gönderilen yanıtta işaret edilen ‘yasal düzenleme’ ifadesi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun geçtiğimiz yıl ekim ayında yaptığı değişikliğe işaret ediyor. Anılan düzenlemede BDDK kredi kartı limitine ‘gelirin 4 katı’ sınırlaması getirmişti. Anılan düzenleme bu yılın başında yürürlüğe girdi. Süren halen aile şirketleri olan Transtürk Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı konumunda bulunuyor.