Faslı yordu Alman güldü

Sezonun ilk 'Grand Slam'i olan Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nda dün tribünler, hiç umulmadık bir ismin finale yükselmesini alkışladı.

MELBOURNE - Sezonun ilk 'Grand Slam'i olan Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nda dün tribünler, hiç umulmadık bir ismin finale yükselmesini alkışladı. Turnuvaya 31 numaralı seribaşı olarak giren ve bugüne kadar hiçbir büyük turnuvada kayda değer başarısı bulunmayan Rainer Schuettler, Amerikalı genç raket Andy Roddick'i dört sette mağlup ederek, Boris Becker'den sonra Avustralya'da finale çıkan ikinci Alman tenisçi oldu. Maçın yalnızca ikinci setini 6-2'lik skorla rakibine kaptıran Schuettler, diğer setleri 7-5, 6-3, 6-3 alırken, göze hoş gelmeyen ama pek az hata yapan bir oyun sergiledi. Çeyrek finalde tam beş saat süren mücadeleden sonra Faslı El Aynaoui'yi eleyen Andy Roddick ise, yorgunluğunu üzerinden atamamış göründü. 20 yaşındaki Amerikalı, özellikle dördüncü sette bacaklarının tükendiğini gizleyemedi ve Schuettler'in pek çok topuna yetişemedi. Ortalama hızı 225 kilometreyi bulan servisleriyle ayakta kalmaya çalışan Roddick, sağ bileğindeki ağrılar yüzünden back-hand vurmakta da güçlük çekti ve maç boyunca toplam 40 basit hata yaptı.
Tarihe geçenler
Çift bayanlar finalinde ise, Venus ve Serena Williams kardeşler, Arjantinli Paola Suarez ile ispanyol Virginia Ruano Pascual'den oluşan çifti, ilk seti 6-4 verdikten sonra diğerlerini 6-4 ve 6-3 kazanarak mağlup etti. Tek bayanların da finalinde buluşacak olan Williams kardeşler böylece tenis tarihinde yepyeni bir sayfa açtılar. İlk kez bir Grand Slam turnuvasının finalinde karşılaşacak iki kardeş, çiftlerde de kupanın sahibi oldu.
Kayıtlara geçen bir başka isim de Martina Navratilova. Tenis dünyasında kazanılmadık kupa bırakmayan 46 yaşındaki çek asıllı Amerikalı raket, dün karışık çiftlerde finale yükselerek bir ilke daha imza attı. Hintli partneri Leander Paes ile birlikte, Hantuchova-Ullyett ikilisini 6-3, 6-1'le geçen Navratilova, tek bayanlarda mücadele ettiği yıllarda Avustralya'da üç şampiyonluk yaşamıştı. Navratilova-Paes'in finaldeki rakipleri Danilidou-Woodbridge.
(Spor Servisi)