Fatih Tekke'nin gönlü İspanya'da

Sezon başında apar topar Rusya'nın Zenit Petersburg takımına transfer olmuştu Fatih Tekke. Hem memleket sınırları dışında futbol oynama arzusu, hem de Trabzon'da kendisini huzursuz eden ortamdan kaçmak istemesi
onu böyle bir karara itmişti.

ANKARA - Sezon başında apar topar Rusya'nın Zenit Petersburg takımına transfer olmuştu Fatih Tekke. Hem memleket sınırları dışında futbol oynama arzusu, hem de Trabzon'da kendisini huzursuz eden ortamdan kaçmak istemesi
onu böyle bir karara itmişti. Gidişi çok da heyeanlı olmamıştı, Avrupa'da futbol oynamak istediğini her fırsatta yinelese de belli ki kafasındaki lig Rusya Ligi değildi.
Şimdilerde Türkiye'de Fatih. Milli Takım'da yaşadığı sakatlığın tedavisi için Ankara'da bulunuyor. Rusya'da kendisine yanlış tedavi uygulandığına inandığndan Doç. Dr. Burak Kunduracıoğlu'na emanet etmiş kendisini. Milli golcü henüz önümüzdeki sezon nerede gol peşinde koşacağına dair net bir fikre sahip değil. Rusya'nın dışında bir lige gitme olasılığına pek soğuk bakmadığı belli. Futbol hayatını nerede sürdüreceğinin ağustos ayında netleşeceğini belirten golcü oyuncu, "Rusya'da kalmazsam Avrupa liglerinde devam ederim. İspanya'ya gitmeyi çok istiyorum. Menajerim Real Betis'in benimle ilgilendiğini söyledi" diyor.
'Galatasaray'ın şansı var'
Fatih eğer Türkiye'ye dönerse ilk tercihini Trabzonspor'dan yana kullanacağını dile getiriyor. Ama diğer kulüplere de kapıları kapatmış değil. "Türkiye'ye dönme kararı alırsam Trabzonspor yöneticilerine haber gönderirim. İlk önce onların haberi olur. Orası olmazsa benim Zenit ile dört yıllık sözleşmem var ve bunun da bir bonservis bedeli var. Bunu ödeyebilecek bir kulübe giderim" diye ifade ediyor transferine ilişkin düşüncelerini.
Fatih Tekkei hayatını Rusya'da sürdürmesine karşın Türkiye'deki futbolu yakından takip ediyor. Tekke'nin şampiyonluk yarışında havlu attığı söylenen Galatasaray'a şans vermesi ilginç: "Galatasaray yine aradan gelip sıyrılabilir. Çünkü şampiyonluğa oynayan takımlarla, düşmemeye oynayan takımlar arasında en azından oyun olarak, tempo olarak bir farkın olması lazım. Ama herkes eşit oynadığı için bunu göremiyorsunuz." Fatih'in bir de eleştirisi var. Süper Lig'in oyun kalitesini düşük buluyor. Sürekli takip ettiği ligde şimdiye kadar 'Güzel maç oldu' dediği maç sayısının ikiyi geçmeyeceğini ifade eden Fatih sözlerini şöyle sürdürüyor: "Tempolu ve güzel maçlar olmuyor. Bazı maçlarda 'çok gol atıldı' diyoruz ama bizim en büyük sıkıntımız çok kolay gol yemek."
'Keşke erken gelseymişim'
Fatih Tekke, Rusya'ya alışmakta güçlük çektiğini inkâr etmiyor. Ona göre bu tür sıkıntılarının nedeni dışarıya geç açılmış olması. "Daha önceki yıllarda Avrupa takımlarından birine transfer olsaydım, şu anki sıkıntıları yaşamazdım" diyen tecrübeli golcü 17 yaşında Ajax, 19 yaşında Bayern Münih ve 27 yaşında Everton'dan teklif aldığını hatırlatarak şöyle sürdürüyor sözlerini: "Keşke daha önce gitmiş olsaydım diyebilirim. O zamanlar gitseydim daha fazla zamanım olduğu için şu anda yaşadığım problemleri o zamanlar halletmiş olacaktım."
'Bir dilim ekmekle maça çıktım'
Rusya liginin dünya ve Türk futboluna göre eksiklerinin bulunduğunu vurgulayan Fatih Tekke, Rusya'da sahaların kötü olduğunu, zeminin beton gibi olduğunu söylüyor. Tekke, Rusya ile Türkiye'nin oyun yapısını şu sözlerle kıyaslıyor: "Türkiye, Rusya'ya göre dünya futboluna daha yakın. Orada sekiz kişi savunma, iki kişi hücum yapıyor. Bloklar arasında
büyük kopukluklar var."
Rusya'da topla buluşma noktasında sıkıntılar yaşadığını ifade eden Fatih, "19-20 maçta, goller dahil beş kez topla buluşmuşumdur. Teknik direktör oyun anlayışının benim adıma değişeceğini söylemişti. Ancak çok değişiklik olduğunu düşünmüyorum. Maalesef bir ümitsizliğim var, değişeceğini zannetmiyorum" diyor.
Fatih Tekke'nin Rusya'da alışamadığı bir diğer şey ise Rus mutfağı. Usta golcü karnını Rusya'da bir türlü doyuramadığını belirterek şöyle konuşuyor? "Yemeklerinde sıkıntı var. Bazen bir dilim ekmekle
maça çıktığımı biliyorum."
(Spor Servisi)