Fatih Terim: Favoriyiz ama futbol sahada oynanıyor

Dün karşılaşmanın oynanacağı Ta Qali Stadı'nda basın toplantısı düzenleyen Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Malta'da umduklarından daha güzel bir hava ile karşılaştıklarını belirtirken...

VALETTA - Dün karşılaşmanın oynanacağı Ta Qali Stadı'nda basın toplantısı düzenleyen Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Malta'da umduklarından daha güzel bir hava ile karşılaştıklarını belirtirken Malta Milli Takımı teknik direktörü ve basın tarafından Türkiye'nin favori olarak gösterilmesi üzerine de şunları söyledi: "Bu durum bizi kesinlikle laubaliliğe veyahut kendi kendimizi büyük görmenin verdiği bazı hareketlere götürmeyecektir. Üç puanların öneminin bilincindeyiz. Malta hocası ve futbolcuları favori bizi gösterdiyse de futbol sahada oynanıyor. Oyuncularıma telkinim, en az rakip kadar koşmak ve mücadele etmek ve daha sonra kalitemizin ortaya çıkması. Favoriliğin esas göstergesi sahadadır."
'Hiçbir şey mazaret değil'
Fatih Terim, maç saatinde Malta'da yağış beklendiğinin ve bu durumun kendilerini nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine, hiçbir şeyin mazeret olarak görülmemesi gerektiğini söyledi. Her türlü hava ve saha şartlarının iki takım içinde geçerli olduğunu anlatan tecrübeli teknik adam, şöyle devam etti: "Biz yağmurda oynarken, rakip başka sahada kuru olarak oynayacak değil.
Artık bu tür bahanelerin çok dışında olduğumuzu düşünüyorum. Birkaç topun direkten döndüğü ve mağlup olduğumuz maçların ardından atılan, 'Talihsizlik' başlıklarına biz, 'Hayır beceriksizlik' dedik. Eğer 7 metre 22 santimlik kaleye değil de 10 santimlik direğe atıyorsanız talihsizlik olmaz.
Bahaneler bizi bir yere götürmüyor."
Karşılaşmanın Malta'nın 'Zafer Günü'ne denk gelmesine de değinen Terim, kendilerinin bir futbol maçı oynamaya ve futbolun birleştirici yönünü ortaya koymak için burada olduklarını dile getirerek, "Ben bile Malta'ya karşı oynadım. Uzun yıllardır karşılaşıyoruz. Herkesin kendine göre kutladığı günler vardır, bize onları tebrik etmek düşer" ifadesini kullandı.
Terim, Milli Takım'ın sakatlıklar ve futbolcuların kendi takımlarındaki oynama durumları olarak iki önemli sorununun olduğunu söyledi. Özellikle sakatlıklardan yakınan Terim, orta sahada Aurelio, Hamit, Emre ve Yıldıray dörtlüsünü bir türlü kuramadıklarını belirtti. Tecrübeli çalıştırıcı, bazı milli oyuncuların takımlarında forma bulamamalarının yarattığı sıkıntıya yeniden değinirken, Tuncay'ı örnek olarak gösterdi. "Oynamak başka, olmak başka" diyen tecrübeli teknik adam, "Devamlı oynamış bir Tuncay'da oynayamamak sıkıntı yaratabilir. Çünkü hep direkt oynadı. Fatih'te bu sıkıntı yarattı zaten. Halil oynuyor. Nuri yavaş yavaş oynamaya başladı. İnşallah devamlı oynayan sayımız artar" diye konuştu.
Hamit'in köpeğe çarpan şutu
Önceki gün yapılan antrenmanda Hamit Altıntop'un çektiği bir şut sonrası topun bir köpeğe isabet ettiğini anlatan Fatih Terim, basın toplantısına gelirken gördükleri köpeğin durumunun iyi olmasının kendilerini sevindirdiğini söyledi. Hamit'in sabah gelip, "Allah aşkına köpeğe bir bakın ve bana durumunu haber verin" dediğini belirten Terim, "Biz de tam gelirken köpeği yine burada gördük. Yediği o toptan sonra, 'Bir daha buralara gelmez' diyorduk ama iyi olması bizi sevindirdi. Hakikaten çok üzülmüştük" diye konuştu. Tecrübeli teknik adam ayrıca, şutun köpeğe isabet etmesinin ardından Hamit'e, "Topu hareket halindeki köpeğe vurabiliyorsun ama duran kaleye vuramıyorsun" esprisini de yaptığını da anlattı.