Fatih Terim: Hakkımı helal etmiyorum

Fatih Terim: Hakkımı helal etmiyorum
Fatih Terim: Hakkımı helal etmiyorum
Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Galatasaray'daki görevine son verildikten sonra ilk kez basın mensuplarının karşısına çıktı.

Başkan Ünal Aysal ile yaşadığı iletişim sorunu, sözleşme krizi, 'eleman' tartışması 'komplo' iddiaları hakkında çok çarpıcı ifadeler kullanan Fatih Terim, görevi devam ederken başka teknik direktörlerle görüşüldüğünü söyledi.

Galatasaray'a 3 milyon TL'lik kaynak

Fatih Terim, "Umarım basın toplantısından sonra karanlıkta bir şey kalmaz. Her şey herkesin anlayacağı şekilde ortaya çıkar. Bu toplantıya karar vermek kolay olmadı. Kimileri için susmam ve konuşmamam, kimileri için de yaşananları anlatmam gerektiği yönünde görüşleri olduğunu biliyorum. Galatasaray'a zarar vermemek için ne kadar titiz davrandıysam, gündemin hiç değişmediğini gördüm. Gördükçe de daha fazla üzüldüm ve yaralandığımı hissettim. benim de değerlerim var. Çok kıymet verdiğim bir ailem var. Ben de düşünen, üzülen, sevinen, kızan bir insanım. Tıpkı sizler gibi. Konuşmadığım için sürekli eleştirildim. (Galatasaray markasına zarar verir miyim?) diye endişe ettim. Sistematik bir şekilde sürdüren itibarsızlaştırma çalışmasından Terim'e zarar veriliyor mu diye düşünen kimse yok. Şu an konuşarak yanlış yapıyor olsam da, başkasından olacağına kendimden zarar gelsin, kendi dilimden gelsin. Divan Kurulu'nda konuşacaktım, ama bunu öne alma sebebim çok açık ve bariz. basın mensuplarının olmadığı bir ortamda bilgilendirme toplantısı gibi benim cephemden bakış açım nasılsa dillendirecektim. Ancak Sayın Aysal'ın bir gazeteci ile yaptığı program, beni beklememeye mecbur kaldı" şeklinde konuştu.

BAŞARILI OLMAK HER YOLA BAŞVURMAK DEĞİL

Tecrübeli çalıştırıcı, "Profesyonellikte, kurumsallıkta bir karar alınır ve bu uygulanıp biter. Bittikten sonra da herkes yoluna gider. Ancak bizde öyle olmadı. Bu kararı meşru kılacak, doğru çıkarak onlarca iddiada hatta serviste bulunuldu. Galatasaraylılara sesleniyorum; Lütfen bir haklı-haksız, bir suçlu-suçsuz arayışına girmeyin. Beni bir kez olsun yüz yüze gelmeden bile tanıyanlar var. Bu benim için gurur verici bir durum. Egolarım pek çok insandan fazla da olabilir. Değişmem, yerinden kımıldamam. Galatasaray kültürünü, geleneklerini pek çok kişiden daha iyi benimsemiş bana, 'Galatasaray değerlerine uygun davranmadı' diyemezsiniz. İnsanların değerlerini ölçecek bir terazi olsa, benim kefem çoğundan ağır basar. Yüreğimde Galatasaray'da yaşadıklarımın ağırlığı vardır. Bir Divan üyesi biliyorum ki; Galatasaraylılık başarılı olmak için her yola başvurmak değildir. Galatasaray Ali Sami Yen'dir, Galatasaray Metin Oktay'dır" ifadelerini kullandı.

Galatasaray'ın yıldızları fark attı

İLETİŞİM PROBLEMİ

Galatasaray’ın eski hocası, “Başkan, iletişim problemimiz olduğunu söyledi. Kapısından çıktıktan sonra internet sitelerinden, sosyal medyadan öğrenmeyi tercih etmedim. Velev ki bir dostuz, velev ki iletişim problemlerimiz var, biliyoruz ki problem olmayan kimse yoktur. Konuşur ve yolları ayırırdık. Ben de başarılar dilerdim, eşyalarımı toplar giderdim. Allah rahmet eylesin, Özhan Canaydın ile oturduk, artık ayrılmam gerektiğini söyledim. Ben bunu açıklayamam dedi. Sayın başkanım ben açıklarım dedi. Bunu açıkladım, kendisi çok üzüldü. Tam 10 sene geçmiş. Bir yerde duydunuz mu, Allah gani gani rahmet eylesin. Madem Galatasaray değerlerinden bahsediyoruz, idman sonrası daha teri soğumamış hocaya internet sitesi üzerinden gönderildiğini bildiren, o anda resmi televizyondan hayal mahsulü bir anlaşmanın haberini veren, evine bildirimde bulunmak için noter gönderen bir anlayış, benim 40 yıllık Galatasaray’da gördüğüm, öğrendiğim bir uygulama değil. Hayatım boyunca rastladığım bir şey değil. Galatasaray Kulübü, bu değil. Ümit ederim, benden sonra da yerli ve yabancı kimse bunu yaşamaz. Çünkü bunu yaşatmak, Galatasaray’a yakışmaz. Ne yapayım, bende telefon kayıtlarını mı göstereyim? Yakışır mı?” şeklinde konuştu.

“HAKKIMI HELAL ETMİYORUM”

Yaşananları düşünüp alt alta yazsam, daha neler çıkar? 'Dördüncü yıldızı takmadan gitmem' dedikçe, her şeyin şiddeti arttı. Her zor durumda, bana ihtiyaç duyulan ve çağrıldığım her anda koşulsuz gövdemi taşın altına sokmaktan geri kalmadım. Galatasaray Kulübü'nde bana yaşatılanlardan dolayı bazılarına hakkımı helal etmiyoruz. Bugüne kadar yapılanları Galatasaraylılar içine sindiriyorsa ve affediyorsa, ben de affediyorum.

Asisti yaptı, hediyeyi kaptı

"BEN GÖREVDEYKEN GÖRÜŞÜLEN TEKNİK DİREKTÖRLER..."

Milli Takım için TFF ile sözleşme imzalayacak mısınız?

 Mayıs ayına kadar ücretsiz Milli Takım son 4 maçında bulunmaya ve Türk futbolunun yeniden şekillenmesine yardımcı olmak için söz verdim. Henüz bu sözümün haricinde bir şey yapmadım. Zaten bundan sonraki kariyerim ailemi ve beni bağlıyor. Henüz yaşananların etkisi geçmeden bir şey yapmam doğru olur mu? Ayrıca buna fırsat veriliyor mu?

12 Nisan'da TFF ile görüştüğünüz ve anlaştığınız söyleniyor.

Böyle bir şeyin söz konusu olması mümkün değil. Ben görevimin başındayken görüşülen, teklifte bulunulan yabancı hocaları neden sorgulamıyorsunuz? Antalyaspor maçında önce telefon aldığım ses, kulağıma gelenler... Ah onların bir dili olsa da konuşsa. Hem de Türkçe konuşsa, keşke.

DEMİRÖREN İLE AYSAL ARASINDAKİ ÜÇ TELEFON GÖRÜŞMESİ

Çok hassas davrandım, tüm dengeleri gözettim. Galatasaray’a zarar vermemesi için çok uğraştım. Sayın Demirören’e, Sayın Aysal’dan izin almadan gelmem dedim. Telefon açtım ve başkan gelebilir dedi. Ben bundan sonra gitti. Bu ikisinin birinci telefonuydu. Kahvaltıda sadece Demirören yoktu, başka arkadaşlarımız da vardı. Benimle teklifi paylaşmadan, teklif için de Aysal’dan izin alın dedim. Sayın Aysal’ı aradı. Sonra Sayın Aysal görüşmemize izin vermiştir dedi. Bana verdiğiniz teklifi başkanım ile paylaşacağım diyerek kahvaltıdan ayrıldım. Başkana bu teklifi kabul etmem halinde para almayacağımı söyledim. Para verirlerse bunu bir hayır kurumuna bağışlanmasını istediğimi ilettim. Benim yanımda Demirören’i aradı ve üçüncü kez konuştular. Bunların hepsi Sayın Aysal’ın izin vermesi ile gerçekleşti.

İtalya'dan Mancini açıklaması


“SAYIN AYSAL (İSTERSENİZ OCAK’TA VERELİM) DEMİŞ”

Sayın Aysal’ın ikinci telefon konuşmasında, Demirören ‘Mayıs’a kadar izin istiyoruz’ diye sorduğunda Aysal’ın cevabı; Ne demek, isterseniz Ocak ayında verelim yeter ki 2-3 hafta önce haber verin. Demek ki vazgeçmeye ne kadar hazır, istekli. Ve bundan emin. Eee bildiği bir şey vardır. Etik değerlere çok önem verdim.

"GALATASARAY'I DURDURMAK İÇİN KOMPLO" İDDİASI

Sayın Demirören'in gösterdiği kağıda kadar bırakın TFF'yi, kendi hocasının dediğine güvenmediler. Daha uğradığım haksızlığı nasıl ifade edeyim? Bunlar Galatasaray'ı durdurmak için bir komplo ise bu komplonun kolaylaştırıcısı, ekmeğine yağ süreni ne yazık ki çok uzakta değil. Ama ben değilim.

MİLLİ TAKIM İÇİN BAŞBAKAN MI ARADI?

Milli Takım teklifini TFF'den daha yüksek bir merciden mi aldınız?
'Milli Takım için Başbakan'la mı görüştünüz?' diyorsunuz. Sayın Başbakan ile Türk futboluyla ilgili görüşmelerimiz oluyor. Kendisinin gönlünden geçenin de Türk futbolunun gelişmesi adına taşın altına elimizi sokmamızı istediğini biliyorum ve bundan gurur duyuyorum. Sandığınız senaryolardan daha farklı bir şey olsa söylerdim.

"10 GÜN BOYUNCA SÖZLEŞME GETİRİLMEDİ"

Sayın Aysal bir değişikliğe gideceğini, benle çalışmak istediğini söyledi. Benle çalışmak istediğini hep söyledi. Biz de 'Peki o halde genel kurul sonrası hallederiz' dedik. Hatırladığım kadarıyla genel kurul geçti. Sezon başı geçti, Emirates geçti, Kayseri'ye gittik kupayı aldık o geçti, sonra lig başladı. Bu süreçte tek rahatsızlık yok. Mukavelenin bir kere gündeme geldiği yok. Ne zaman süs imzası çıktı, birden bire olaylar başka bir hal almaya başladı. 3 Eylül, unutmuyorum antrenmanda herkes heyecanlı. Bana 'Hayırlı olsun hocam' dendi. 'Neye hayırlı olsun' dedim. Sözleşme uzatma teklifini kabul etmişim. Bunu resmi siteden öğrendim. Resmi sitede imzalandı diye yazıldı, sonra değişti. Bunlar tesadüf oldu sanırım. Ardından 10 gün geçti. 3 ile 13 arası geçen 10 günde bana getirilen bir sözleşme var mı? Bana getirilen bir öneri var mı ve bu konuda ilgili bilgi var mı? Olmayan şeyleri olmuş gibi göstermeyi becerenler böyle bir şey getirmiş olsalar buna destan yazmazlar mıydı?

"Burası Putin'in Rusya'sı mı?"

"ÖĞLEN 3 YILLIK İMZALADIK, AKŞAM 1 SENELİĞE"

Galatasaray'a gelişimin birinci gününde ne oldu, biliyor musunuz? Sayın Dürüst, Sayın Aysal ve ben öğlen 3 senelik sözleşme imzaladık. Nasıl geldiğimi biliyorsunuz. Herkesin 'Lütfen' dediği yerde geldik. Aynı akşam 24 saat geçmeden evime gönderilen bir yönetici kendisi de üzülerek sıkılarak geldi. Başkan her yıl başarılı olmak şartıyla bu sözleşmeyi her yıl birer seneliğe döndürmemizi rica etti. Eğer haysiyeti kırılan varsa benim. Nasıl tepki verdiğimi söylemeyeceğim. Bir gün bile çıkıp bunla ilgili tek kelime söylemedim. Ancak zaten bizim sözleşme problemimiz birinci günden başlamış. Bu konuda Galatasaray etiğine ve değerlerine bağlılığımdan dolayı konuşmadım.

Galatasaray'a tekrar döner misiniz?

Hayat, neden olmasın?

Sneijder'i istemediğiniz, yıldızınızın barışmadığı doğru mu?

Herhangi bir oyuncuyla şahsi problemim nasıl olabilir? Sorun Sneijder değil. Biz verirken 5 kişilik liste veriyoruz. Zaman zaman listede olmayan başka biri gelir, işimize gelir onu alırız. Son saniyeye kadar katkısı kimin daha yüksek olur diye ince eler sık dokuruz. Ben ne dediğimi basına söyledim, Sneijder'in yüzüne de söyledim. Öncelikler ve ihtiyaçlarla geri dönüş meselesidir bu. Almalı mıyız, geri dönmeli miyiz? Sneijder ile bir sorunum olmadı. Ona sadece sıkıntısı olduğu zaman burada olduğumuzu söyledik. Her oyuncumuza dediğimiz gibi.

Derbiye gidecek misiniz?

İhtiyaç duyarsam giderim.

"GALATASARAY'DAN AYRILMADIM, AYRILMAM"

Fatih Terim, 1 saat 15 dakika süren basın toplantısını, "Son sözüm beni ben yapan, Fatih Terim'i 'İmparator' diye bağrına basan, iyi günümüzde kötü günümüzde her zaman yanımızda olan Galatasaray taraftarına; Ben ne sizden ne de Galatasaray'dan ayrılmadım, ayrılmam. Ne sizi ne de Galatasaray'ı bırakmadım, bırakmam. Elimi kalbime koyuyorum ve Galatasaray taraftarının benim için yaptıklarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Hakkım varsa hepsini Galatasaray taraftarına, Galatasaraylılara helal ediyorum. Siz de hakkınızı bana helal edin" sözleriyle noktaladı.

Cimbom'a bir Uruguaylı daha