Fatih Terim: Haydi Türkiye

Fatih Terim: Haydi Türkiye
Fatih Terim: Haydi Türkiye
A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, "Kuzey İrlanda ve Belarus maçlarının hepimiz için anlamı farklı olacak" dedi.

İSTANBUL (AA) - Fatih Terim, A Milli Futbol Takımı'nın yarın Adana'da Kuzey İrlanda, 19 Kasım Salı günü de Mersin'de Belarus ile yapacağı özel maçlar öncesi Türkiye Futbol Federasyonu tarafından özel olarak çıkarılan 'Maç Kitabı'nda "Adana ile yeni dönem başlıyor" başlıklı yazısında, "Tüm Türkiye'yi heyecanlandıracak bir milli takım oluşturmanın ve bu süreci tüm halkımızla birlikte sürdürmenin milli takımımıza güç vereceğini hatırlatmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Fatih Terim: Şaşırdım


Terim, yazısında şu görüşleri aktardı:
"Milli takım, futbolu ve milli takımı çok seven Türkiye için yoğun mesai harcıyor. Bu sebeple Eylül ve Ekim aylarındaki karşılaşmalarda, ülkenin bütününün de gurur duyabileceği bir milli takım oluşturabilmek için çalışmalarımız başladı.
2016 Avrupa Şampiyonası eleme karşılaşmaları öncesinde, hazırlık ve planlama dönemini verimli geçirmeyi ve hedeflerimize ulaşmayı planlıyoruz. Bu periyodun ilk karşılaşmalarını 15 Kasım tarihinde Adana'da Kuzey İrlanda'ya ve 19 Kasım tarihinde Mersin'de Belarus'a karşı gerçekleştireceğiz.

Doğduğum şehir olan Adana'da, Milli Takım Teknik Direktörü olarak ilk defa bu kulübede yer alacak olmam ve Mersin'de ilk defa A Milli Takım karşılaşması oynanacak olması sebebi ile bu iki müsabakanın da hepimiz için anlamı farklı olacak. Her iki şehrin insanlarının da milli takımımızı bağırlarına basacaklarına olan inancımı ifade ederek, tüm Türkiye'yi heyecanlandıracak bir milli takım oluşturmanın ve bu süreci tüm halkımızla birlikte sürdürmenin milli takımımıza güç vereceğini hatırlatmak istiyoruz.

Haydi Türkiye, milli takım senin için oynuyor. Stadyumdaki ve ekran başındaki halkımızla bütünleşmek en büyük dileğimiz. 70 milyon tek yürek, yeni zaferlere..."

Bir garip Terim açıklaması

TERİM 97. MİLLİ SINAVINA ÇIKIYOR

Özel maçta yarın Adana'da Kuzey İrlanda ile karşılaşacak A Milli Futbol Takımı'nda teknik direktör Fatih Terim 97. karşılaşmasına çıkacak. Abdullah Avcı'nın yerine A Millilerin başına geçen Terim, ay-yıldızlı ekipte, bir maçlık ilk deneyimi hariç, üçüncü kez görev yapıyor.

Terim, A Milli Futbol Takımı'nın başında ilk maçına, Alman teknik direktör Sepp Piontek öncesi, 11 Nisan 1990 tarihinde Kopenhag'da Danimarka'ya karşı 1-0 yitirilen özel karşılaşmada çıktı. Terim, bu tek maçlık görevinin ardından 27 Ekim 1993-19 Haziran 1996 tarihlerinde ay-yıldızlı ekibi çalıştırdı. Deneyimli teknik adam, daha sonra 17 Ağustos 2005-14 Ekim 2009 tarihlerinde ikinci döneminde Türk Milli Takımı'nın başında görev yaptı.

22 Ağustos'ta attığı imzayla milli takımın başına yeniden getirilen Fatih Terim, 6 Eylül'de Kayseri'deki Andorra karşılaşmasıyla tam bin 422 gün sonra ay-yıldızlı takımın başında sahaya çıktı.

96 MAÇTA 46 GALİBİYET

A Milli Futbol Takımı, Terim yönetiminde oynadığı 96 maçta 46 galibiyet aldı.

Ay-yıldızlı ekip, Fatih Terim'in saha kenarında yönettiği maçlarda 26 kez berabere kalırken, 24 kez de mağlup oldu. Terim yönetiminde toplam 145 gol atan milliler, kalesinde ise 103 gol gördü.

UNVANLARIN SAHİBİ

Fatih Terim, A Milli Futbol Takımı'nın 90 yıllık tarihinde en fazla maça çıkan, galibiyet yaşayan ve en çok gol atan takımı çalıştıran teknik adam unvanlarının sahibi durumunda bulunuyor.

Türk Milli Takımı'nın 90 yıllık tarihinde 24'ü yerli, 18'i yabancı toplam 42 teknik adam görev yaptı. Terim, 96 karşılaşmayla, en yakın meslektaşı Coşkun Özarı'nın 42 maç önünde yer alarak, Türk futbol tarihine geçti.

Türkiye ayrıca, tarihindeki en çok galibiyeti de Fatih Terim'in teknik adamlığı döneminde aldı. Fatih Terim, takımın başında bulunduğu 96 maçta ay-yıldızlı ekiple 46 kez sahadan skor olarak üstün ayrıldı.

Ayrıca, Terim yönetiminde ay-yıldızlı ekip toplam 145 gol atarken, bu rakam da bir teknik adam döneminde atılan en çok gol olarak kayıtlara geçti.

MİLLİ TAKIMDA TARİH YAZDI

Türk futbolunun en önemli teknik direktörleri arasında yer alan Fatih Terim, teknik adamlık kariyerinde Galatasaray 'daki başarısını ay-yıldızlı ekipte de sürdürdü.

Türk Milli Takımı'nı 1996'da İngiltere'de düzenlenen Avrupa Şampiyonası Finalleri'ne ilk kez taşıyan Terim, 2008'de İsviçre ve Avusturya'nın ortaklaşa düzenledikleri Avrupa Şampiyonası'nda ise tarihi bir başarı elde ederek, yarı final oynayan ekibin başında yer aldı.

1996'da İngiltere'nin düzenlediği finallerde, Türkiye, gruptaki 3 maçını da, üstelik gol bile atamadan, yenilgiyle tamamlayarak elendi. Ay-yıldızlı ekip, Fatih Terim yönetiminde katıldığı EURO 2008'de ise büyük bir başarıya imza atarak, yarı finale kadar yükseldi. Almanya'ya şanssız biçimde 3-2 yenilen Türkiye, Avrupa Şampiyonaları tarihindeki en iyi dereceyi elde etti.