Fatih Terim için 55 kere maşallah...

Dile kolay 54 maç... Hem Çoşkun Özarı, hem de Fatih Terim bu duyguyu tadabilen iki teknik adam.
İkisi de aynı sayıda mücadelede Ay-Yıldızlı formanın sorumluluğunu üstlendiler; kâh üzüldüler, kâh sevindiler.

TİFLİS - Dile kolay 54 maç... Hem Çoşkun Özarı, hem de Fatih Terim bu duyguyu tadabilen iki teknik adam.
İkisi de aynı sayıda mücadelede Ay-Yıldızlı formanın sorumluluğunu üstlendiler; kâh üzüldüler, kâh sevindiler. Bugün Terim, bir adım daha fazla atıyor ve 55. kez Kırmızı-Beyazlı renklerin başında yeni bir 90 dakikaya çıkıyor. Euro 2008 yolunda bir hazırlık maçı esprisindeki Gürcistan karşılaşmasının böyle bir tarihi önemi var. Benzer bir heyecan Tugay Kerimoğlu için de geçerli. Tecrübeli krampon, 37 yaşının baharında, yaklaşık üç yıl sonra yeniden milli formayı üzerine giymenin zevkini tadacak.
Milli Takım dün, akşam saatlerinde, Boris Paichadze Stadı'nda son antrenmanını yaptı. Antrenman sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Fatih Terim sahaya 4-1-4-1 dizilişiyle çıkacaklarını ve ilk 11'deki isimleri açıkladı. Terim, Kayserispor'lu Aydın'ın ilk kez A Milli olacağı için heyecanlı olacağını belirterek, "Kendisini ligde devamlı izliyoruz. Tabii ki milli takımda göstereceği performans da önemli" diye konuştu.
Bu maça ilişkin diğer notlara gelince; Ay-Yıldızlılar Gürcistan maçıyla birlikte tarihlerindeki 431. maça çıkıyor. Geride kalan 430 karşılaşmanın istatistiki dökümüne baktığımızda 149 galibiyet, 101 beraberlik ve 180 mağlubiyet görüyoruz. Ay-Yıldızlı ekip ayrıca ikinci Fatih Terim döneminde oynadıkları son 14 maçın sadece birini kaybetti. Bugünkü maçın özeline gelirsek, Fatih Terim, Türkiye'nin Euro 2008 C Grubu'nda, Yunanistan ve Norveç ile oynayacağı maçlar öncesi Gürcistan karşısında oyuncularının son durumunu görecek. Takımda sakatlıkları bulunan Serhat Akın, Gökhan Zan ve Emre Belözoğlu kadrodan çıkarılırken, Can Arat aday kadroya dahil edildi. Tiflis'teki Boris Paichadze Stadı'nda, TSİ 19.00'da başlayacak karşılaşmayı Letonyalı hakem Roman Lajuks yönetecek. Karşılaşma Show TV'den naklen yayımlanacak. Bugün ayrıca Ümit Milli Takım da Gürcistan ile saat 13.00'te Tiflis'te bir hazırlık karşılaşması oynayacak.
Terim'den Emre'ye destek
Emre Belözoğlu için, İngiltere Futbol Federasyonu'nda açılan ırkçılık soruşturmasında, Fatih Terim 'karakter referansı' vererek tanıklık etti. The Times gazetesinde Terim'in yanı sıra Milan'lı Clarence Seedorf'un da UEFA'ya mektup yazarak tanıklık ettiği yazıldı. Seedorf ile Emre, geçmişte Inter'de bir arada futbol oynamışlardı. (Spor Servisi)