Fatih Terim neden hep kızgın?

Fatih Terim neden hep kızgın?
Fatih Terim neden hep kızgın?
Sadece başarısız olduğu değil başarılı olduğu dönemlerde de sürekli agresif olan A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim'in davranışlarını psikolog Şerife Yörük değerlendirdi.

Fatih Terim’in son maçındaki ceketini fırlatma tepkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Fatih Terim bilindiği gibi maç boyunca agresif davranışlar göstermiş ve bu davranışları hakem tarafından da uyarı almasına sebep olmuştur. Bu bağlamda ceketini fırlatması etki tepki gibi doğal bir süreçten çok daha derin düşülmelidir. İnsan davranışları gözlemlenirken id (alt benlik) ve süper ego (üst benlik)’dan gelen istek ve arzuların ne kadar dengede olduğu kişinin psikolojik sağlığını değerlendirilmesi için oldukça önemlidir. İd, kişiyi yalnızca ihtiyaçlara göre ayarlayan, düşünmeden istediği tepkileri verdiren, eleştiri kabul etmeyen, güdüsel davranışlardır. Bu bağlamda saldırganlık, agresiflik kesinlikle alt benlikten gelen bir davranıştır ve egonun(benlik) da topluma veya bulunduğu ortama uygun bir denge kuramadığı söylenebilir.

İşte Fatih Terim'in sözleşmesi!Fatih Terim yenilgiyi neden kabullenemiyor?

Fatih Terim’in geçmişi gözden geçirildiğinde çalışmış olduğu takımlardaki başarısı kendisinin ne kadar başarı odaklı olduğunu göstermektedir. Ancak, devamlı gelen başarı, başarısızlığa intolerans geliştirmeye neden olmaktadır. Tolerans seviyesi düşük kişilerde, tahammül ve hataları kabul etme, hoşgörü seviyelerinin düşük olduğu görülmektedir. Genel olarak intolerans ve bununla birlikte başkalarının haklarıyla hatalarından dolayı saldırganlık antisosyaliteye örnek olarak verilebilir. Fatih Terim’in maçlar esnasındaki, futbolculuk yıllarından teknik direktörlük zamanına kadar olan davranışları gözlemlendiğinde, başarısızlıklarında tükürme, hakaret etme, futbolcuların veya hakemlerin hatalı davranışlarını kabul edememesi ve sert tepkiler vermesi bu kavramı destekler niteliktedir.

Kaybetmediği maçlardaki gerginliğini nedeni nedir?

Hayatları boyunca daima başarı elde etmiş insanlarda sıklıkla karşılaştığımız sorunlardan birisi olan egosal doyum seviyesinin yükselmesi, Fatih Terim’de de gelişmiş olma ihtimali yüksektir. Daima başarıları üzerine konuşulan kişilerde zamanla, kendisinin, çok önemli ve başarılı bir insan olduğu duygusunu vermeye başlar. Tüm bu başarılar zaman içerisinde narsistik kişilik geliştirmesine neden olabilmektedir. Narsist kişilerde en çok rastlanılan; daima başarılarını ve özelliklerini anlatması, üstünlük duygusu, grandiyözite, kendini diğer insanlardan daha üstün ve özel görme, başarı, zeka, akıl gibi konulara kafa yorma, kendini çok sevme, benmerkezci olmaya ve hatasız olma gibi davranış ve tutumlar Fatih Terim’de de gözlemlenebilir. Bu bağlamda hata yapılmasa dahi, kendilerine hata yapma imtiyazı bırakmayan bu kişilik belirtileri gösteren insanların, sürekli gergin olması olası bir durumdur.

Milli Takım'da operasyon!

TFF'den Fatih Terim'e destek

 


  ETİKETLER:

  Fatih Terim

  ,

  TFF

  ,

  Fatih

  ,

  operasyon

  ,

  zaman

  ,

  hakem

  ,

  maç