Fatih Terim: Şansımız sürüyor!

Fatih Terim: Şansımız sürüyor!
Fatih Terim: Şansımız sürüyor!
Konya'da oynanan ve 1-1 berabere sonuçlanan Letonya maçı sonrası basın mensuplarının karşısına geçen Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, hakemlere tepki gösterdi. Terim Avrupa Şampiyonası için şanslarının devam ettiğini ve sadece hamle üstünlüğü kaybettiklerini söyledi. 

RADİKAL - 1-1 sonuçlanan Letonya maçı sonrası basın mensuplarının karşısına geçen Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, açıklamasına hakemlere tepki göstererek başladı. Uluslararası arenada hakemler hakkında çok fazla konuşmadığını ancak bu kez söylemlerinin UEFA’ya ulaşmasını isteyen Terim, hakemlerin yanlış kararlar verdiğini anlattı. Karşılaşmadaki Burak’ın düşürülmesinin penaltı olduğunu, ofsayt gerekçesiyle verilmeyen gol kararının yanlış olduğunu ifade eden Terim, "Umut ederim UEFA bize bir daha İsveçli hakem vermez. Ne diyeceğiz, 'pardon' mu? 4 dakika mı bu oyunun uzaması? Kaleciye sarı kart gösterilen bir ortam ve ikinci yarı onu alışkanlık haline getirmiş bir kaleci. Ümit ederim uzun müddet İsveçli hakem vermezler. Bunu yazacağız UEFA’ya. İki İsveçli hakem bizi fena doğradı’’ dedi. 

'ALLAH BİZE TEPSİDE SUNUYOR BİZ ELİMİZLE İTİYORUZ'

Alınan 1-1’lik skora mani olamadıklarını ifade eden Terim, "Belki tarihin en fazla şutu ve pozisyonu olabilir. Ama bu bize küçük bir teselli ödülüdür ve oyun dışında bize puan falan vermiyor. Onun dışında geldik Pazar’a. Allah bize tepside sunuyor biz elimizle itiyoruz. İnşallah Pazar günü güzel bir zaferle öne geçeriz . Bugün kazansak Pazar günü oynayacağımız maçın stratejisi değişik olabilirdi. Ama olmadı. Oyunun sonlarında o kadar gol kaçırıp gol attıktan sonra futbolcunun psikolojisi gereği geri çekilmesine mani olamıyorsunuz. Ama Hollanda maçının atmosferi değişik olacaktır. Oyun formatı da değişik olacaktır. Ama artık son limit ve noktadır. Kazanırsak üçüncülük için avantaj elde ederiz. Kaybedersek bırakıp Dünya Kupası'na doğru hazırlanmamız gerekir. Berabere kalırsak son iki maçlarımızın sonuçları olarak devam eder. Hollanda ile biz birbirimize nazire yaparcasına puan kaybediyoruz."

"HENÜZ PES ETMEDİK" 

Hâlâ şanslarının olduğuna da dikkat çeken Terim, şöyle konuştu: 

"Şansımız var. Biz hamle üstünlüğünü kaybettik. Bize kalan kazanmak ve kaybetmemek. Biz daha henüz pes etmedik. Pazar günü de bir görelim. Burada olmayanlar ümit edem orada olur. Bazen kuş taşa çarpar. Şuna üzüldüm. Keyif veren bir futbol var. Galibiyetle süslenen bir pozisyon olsaydı ülkemizin içinde bulunduğu şu anki durumda herkes biraz şifa ve keyif bulurdu. İnşallah onu Pazar günü yapıp ileriye ümitle bakarız.’’ 

"BUGÜN SADECE KEYİFLİ FUTBOL SEYRETTİRDİK" 

Kaçırılan fırsatların neye bağladığı sorulan Terim, "Olmazsa olmuyor. Yok futbol şansı. Bunlarla hiçbir ilgisi yok. Çerçeveyi bulacaksın. Önemli olan hatta zor olan önce gol pozisyonuna girmektir. Bunu başardıktan sonra bir önemlisi de gol vuruşu. Bunun için vuruş tekniği, durduğun yer konsantre sayılabilir. Bana göre golü kaçırmak doğru yerde durmamak, konsantre olmamaktır. Biz bugün ancak seyredenlere güzel bir futbol seyrettirmiş olabiliriz. Ama sonuçta eğer biz gidemezsek akılda bunlar kalmaz. Oyuncuların idrak edemediği konu budur. Hollanda, İzlanda mağlup olursunuz tamam. Letonya’yı küçümsemiyorum ama bizim dengimiz de olmadığı açık. Böyle bir maçı kazanıp oyunu pazara taşımamız gerekirdi. Bu kaçan pozisyonlarla gol bulup kazanma sevincimizi morale döndüremeyişimize de üzülüyorum." (Mehmet Kayhan YILDIZ-Hasan DÖNMEZ/KONYA/DHA)