'Fatih Terim'i çığ gibi ezdiler'

Şampiyonlar Ligi D Grubu'nda yapılan ve 3-0 Yunan takımı lehine biten Olympiakos-Galatasaray maçı Yunan basını tarafından "Milli bayramlarımızdan birini yaşadık" biçiminde değerlendirildi.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Şampiyonlar Ligi D Grubu'nda yapılan ve 3-0 Yunan takımı lehine biten Olympiakos-Galatasaray maçı Yunan basını tarafından "Milli bayramlarımızdan birini yaşadık" biçiminde değerlendirildi. Etnos gazetesi, "Olympiakos canlı kalmayı becerdi" biçimindeki haberinde, Kırmızı-Beyazlı ekibin, taraftarlarına uzun zamandır bekledikleri armağanı vermeyi başardığını yazdı. "Olympiakos, zafere imzasını koydu" başlığını kullanan Ta Nea gazetesi, "Galatasaray'ı dümdüz ettik" yorumuyla verdiği haberinde, Yunan ekibinin çok sayıda avantaj elde ettiğine dikkati çekti. To Vima, "Kırmızı-Beyaz tayfun Galatasaray'ı dağıttı" derken, Yunanlılar karşısında Galatasaray'ın tüy misali savrulduğu değerlendirmesini yaptı.
"Rizoupolis Stadı'nda kırmızı fırtına" başlığını haberine uygun gören Elefteros Tipos gazetesi, özellikle ilk yarıda durmak bilmeyen Olympiakos'lu oyuncuların Türk ekibi karşısında büyüleyen performans sergileyerek çok değerli bir skor elde etmeyi başardıklarını yazdı. Spor gazetelerinden Fos ise, "Sihirli gece. Türklere ders verdik. Giovanni sen büyüksün" derken, Sport Time gazetesi ise "İşte Yunan ruhu. Olympiakos'un büyük gecesi" dedi.
'Türkler nakavt'
Cim Bom'un hezimeti, İtalyan basınının sayfalarına da yansıdı. Gazeteler, Olympiakos'un bu zaferle, yola en azından UEFA Kupası'nda devam edebilmek için büyük bir şans yakalamış olduğunun altını çizdi. La Gazzetta dello Sport, Sarı-Kırmızılıların yenilgisini, "Olympiakos, Terim'i çığ gibi ezdi" başlığıyla duyurdu. Corriere dello Sport ise haberi, "Olympiakos altüst etti, Türkler nakavt" diye başlık attı. Spotta ise, "Mavrogenidis'ten 6. dakikada gol geldi. 2. golü Castello, üçüncüsünü ise ikinci yarıda Giovanni imzaladı. Terim'in ekibi Yunanlılara teslim oldu. Maç sonunda kavgaya ramak kaldı ve iki oyuncu atıldı" ifadeleri kullanıldı. Tuttosport ise, "Terim'e Yunanlılardan acı ders. Galatasaray Atina'da küçük düştü" başlığını kullandı.
İspanyol basını, yenilgiyi "Olympiakos yıktı" diye başlıklarına çıkarırken, Yunanistan'dan gelen sonucun Real Sociedad'ın gruptan çıkmasını kolaylaştıracağını belirtti. As gazetesi, "Olimpiakos, Uruguaylı genç futbolcusu Castillo sayesinde Şampiyonlar Ligi'ndeki ilk galibiyetini aldı. Ama 2006 Dünya Kupası elemeleri için milli takıma çağırılan Castillo, Şampiyonlar Ligi'ndeki diğer maçlarda olmayacak" diye yazdı. Gazete, Galatasaray'ın, 'çok bayağı' bir oyun sergilediğini ve 'rakibine dayanamadığını' belirtti.
Lippi: Sociedad daha iyi
"Sonunda bir Yunan takımı da siftah yaptı. Real için iyi bir sonuç" başlığını atan Marca gazetesi de, "Sociedad'ın Juventus ile berabere kalmasından daha iyisi Olimpiakos'un Galatasaray'ı yenmesi" değerlendirmesini yaptı. Bu arada, 10 puana ulaşarak gruptan çıkan ilk takım olmayı garantileyen Juventus'un teknik direktörü Marcello Lippi'nin Real Sociedad ile 0-0 berabere kaldıkları maç sonrasında yaptığı basın toplantısında, "Sociedad üst tura çıkmak için kâğıt üzerinde her şeye sahip. Galatasaray ve Olimpiakos'un daha üstünde olduğunu gösterdi. Gruptan çıkar" diye konuştu.
Öte yandan İspanyol basını, Avrupa kupaları maçlarında 27 yıldır sahasında yenilgi yüzü görmeyen Real Sociedad'ın Juventus karşısında da iyi bir futbol sergilediğini, golcü futbolcuları Nihat ve Kovaçeviç'in gol atmak için her şeyi denediklerini, ama Juventus duvarını ve kaleci Buffon'u aşmayı başaramadıklarını yazdı. Gazeteler, Nihat'ın geçen sezon ki gibi süratli oyun oynamasıyla takımın da ateşlendiğini kaydetti.