Fatih'i sabıkası yakacak

Fatih Akyel, kırmızı kartın bedelini ağır ödeyecek. Beşiktaş derbisinin 16. dakikasında İbrahim'e yaptığı faullü hareket sonrası kırmızı kart gören Fenerbahçeli oyuncuya, sezon başındaki sabıkası da gözönüne alınarak asgari üç maç ceza verilmesi gündeme geldi.
Haber: CEMAL ERSEN / Arşivi

İSTANBUL - Fatih Akyel, kırmızı kartın bedelini ağır ödeyecek. Beşiktaş derbisinin 16. dakikasında İbrahim'e yaptığı faullü hareket sonrası kırmızı kart gören Fenerbahçeli oyuncuya, sezon başındaki sabıkası da gözönüne alınarak asgari üç maç ceza verilmesi gündeme geldi. Ligin ilk yarısında Sarı-Lacivertli ekibin Gaziantepspor ile oynadığı maçta rakip takım oyuncusuna tekme vurmak ve yardımcı hakeme "küçük düşürücü" söz söylemekten iki maç ceza alan Fatih Akyel'in cezası bu kez katlanacak.
Hakem Ali Aydın ve gözlemciler Mustafa Kalkandelen ile Murat Ilgaz tarafından söz konusu eylemi rapor edilen genç futbolcu, bugün tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk edilecek. Fatih'in hakeme küfür veya hakaret ettiğine dair herhangi bir ifade ise raporlarda yer almadı.
İtiraz ve indirim yok
Disiplin talimatının 'tekme vurmak' başlıklı 45. maddesine göre işlem görecek olan Fatih'e bir ay ceza öngörülecek. Aynı talimatın 'tekerrür' başlıklı 60. maddesinde yer alan 'cezanın infazının tamamlandığı faal sezon içinde, cezayı veren kurulun görevine dair suç işleyen kişi hakkında tayin edilecek ceza yarısı kadar arttırılır' hükmü çerçevesinde Fenerbahçeli oyuncuya herhangi bir indirim yapılmayacak ve eylemi kapsamında üç maçtan az olmamak kaydıyla hak mahrumiyeti cezası öngörülecek.
Fatih Akyel, 2002-03 sezonunun en hırçın futbolcuları arasında ilk sıraya yeşleşti. Oynadığı 18 maçta 5 sarı, 2 kırmızı kart gören genç futbolcu, takımını üç maçta yanlız bıraktı. Genç oyuncu, Beşiktaş maçında gördüğü kırmızı kart sonrası alacağı olası üç maç ceza nedeniyle Ankaragücü, Gaziantepspor ve Denizlispor karşılaşmalarında da oynamayacak.
Diğer taraftan karşılaşmanın hakemi Ali Aydın'ın, maçın 24. dakikasında sahaya atılan tehlikeli maddeler nedeniyle yaptırdığı anons karşılığı Sarı-Lacivertli kulübe ihtar ve 1 milyar lira para cezası verileceği de kaydedildi.