Fatura almazsak kaç olur?

Fatura almazsak kaç olur?
Fatura almazsak kaç olur?
TFF Tahkim Kurulu, verdiği kararla, Fenerbahçe'nin Portekizli orta sahası Raul Meireles'in Galatasaray'la oynanan derbide hakem Halis Özkahya'ya yönelik hareketlerinden ötürü disiplin kurulunun verdiği 11 maçlık cezayı 4'e düşürdü. Peki yapılan bu indirimin bir faturası olacak mı?
Haber: METİN AKTAŞOĞLU / Arşivi

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında 16 Aralık'ta Türk Telekom Arena'da oynanan derbide Raul Meireles'in oyundan ihracı uzun süredir gündemi meşgul etmekteydi. Maçın hakemi Halis Özkahya’nın, maç raporunda Meireles’in kendisine tükürdüğünü yazması ile başlayan süreç, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun (PFDK) 20 Aralık’ta verdiği 12 maçlık ceza ile ‘pimi çekilmiş el bombasına’ dönüştü.

Portekizli, FB TV üzerinden hakeme tükürmediğini iddia ederken, Tahkim Kurulu perşembe akşamı çok da şaşılmayacak bir karar alarak, 'tükürük cezası'nı bir maça düşürdü. Diğer üç maçlık ceza ise zaten o 'malum hareket'ten ötürü verilmişti. Bu ceza itiraz gelmediğinden aynen onandı. Esas mesele tükürükten ötürü verilen 8 maçlık cezanın ne olacağıydı. Kuruldan gelen açıklamada Meireles’in hakemle sert bir şekilde konuşurken ‘ağzından sıvı çıkmış olabileceği’ ve bunun tükürme eylemi olarak kabul edilemeyeceği belirtiliyor. Böylece, verilen bu kararla Portekizli'nin hakeme yaptığı tüm itirazlar 'sportmenliğe aykırı davranış' olarak yeniden adlandırıp 8 maçlık cezayı 1 maça düşürüldü. Sözün kısası, Tahkim Kurulu, "Meireles, hakeme tükürmedi" demiş oldu.
Bundan sonra konunun tek bir muhatabı kaldı: Halis Özkahya...

ELDE VAR SORULAR!

Soruları sürecin başından başlayarak sormakta fayda var: Halis Özkahya, FIFA kokartlı bir hakem. Özkahya, neden raporuna "Meireles bana tükürdü" diye yazsın? Gelinen noktada Tahkim Kurulu’nun verdiği karar hakemin yanıldığı yönünde. Fakat Özkahya da vicdanın rahat olduğunu ve Meireles’in kendisine tükürdüğünden emin olduğunu ısrarla söylüyordu. Diğer taraftan, ortada iki hakem raporu olduğu iddiaları da gündeme geldi. Bu iddiaya göre Özkahya’nın verdiği ilk raporda 'tükürük'ten bahsetmediği ancak ikinci gönderdiği raporda bu olayı kaleme aldığı öne sürüldü. Ancak, Özkahya bu iddiaları net bir dille yalanladı. Bundan sonra mühim olan Halis Özkahya'nın nasıl bir tavır takınacağı... Çünkü bağlı bulunduğu TFF'nin nihai yargı organı kendisine inanmadığını ortaya koydu. Tahkim'in değerlendirmesi doğruysa Özkahya, haksız yere bir futbolcuyu suçladığı için bu işi bırakmalı, ya da Tahkim Kurulu kendisine inanmadığı için... Ayrıca Özkahya, Tahkim Kurulu'nun bu kararı kamuoyu baskısıyla aldığını düşünüyorsa da yine bu ortamda düdük çalmanın bir manası olmadığı görüp bırakmalıdır.

Bundan sonra Özkahya'nın özellikle de Meireles ile yaşadığı pozisyonlara benzer pozisyonlara dair vereceği kararlara hiç kimse güven duymayacak ve bu da onu daha çok yaralayacaktır...