Fatura şimdilik bir kişiyeTrabzon'da soruşturma

Olaylar nedeniyle tatil edilen Trabzonspor-Sivasspor maçında sahaya onlarca insan girdi, ancak dün sadece bir kişi tutuklandı. Maçtan sonra Bordo-Mavili oyuncuları taşıyan otobüsün de taşlandığı öne sürüldü. Gerginliğin Mısırlı Ayman'ın İsrailli Balili'ye yaptığı faulle başlaması 'ırkçı saldırı mı?' sorusuna yol açtı.

TRABZON - Şiddet, elini futbol sahalarından çekmemeye kararlı. Galatasaray'ın geçen sezon aldığı beş maç seyircisiz oynama cezası, anlaşılan Karadeniz'deki futbolseverleri etkilememiş. Onlar, oyuna dışarıdan müdahale konusunda ısrarlılar. Takım uzun yıllar başarısız bir tablo çiziyor, hem ligde hem de Avrupa kupalarında, hemen her sezon hüsran yaşanıyor. Bu da beklentileri büyük olan Bordo-Mavili taraftarları üzüyor, çoğu kez de sinirlendiriyor. Ekonomik koşulların yanı sıra yöredeki işsizlik de olayları körüklüyor. Böylelikle tek deşarj alanı olarak kalan futbol, birdenbire tehlikeli bir silaha dönüşüyor. Peki ama çözüm ne? Kuşkusuz yasaların zamanında uygulanamaması, her yerde gerekçe olarak ileri sürülen 'Bunlar münferit olaylar, üç-beş kendini bilmezin çıkardığı olaylardan bütün bir camiayı sorumlu tutamazsınız' mantığı, sorunları gün geçtikte içinden büsbütün çıkılmaz hale getirdi.
Pazar gecesi Avni Aker'de yaşanan son olaylara gelince; karşılıklı gerginliklerin sonunda maç sinir harbine dönüp pimi, Ayman'ın 'vahşice' faulü çekerken ve hakem Bülent Demirlek, bu olayı sarı kartla geçiştirirken, saha dışı müdahalelerle ortalık karıştı. Sayfamıza taşıdığımız fotoğraflara bakıldığında Erdoğan Usta'nın (sahaya giren ilk şahıs) eyleminin ardından galeyana gelen ve sahaya giren çok sayıda kişi olduğu çok net anlaşılıyor. Peki bu işin sorumluları cezalandırılacak mı?
Maçın ardından gözaltına alınan Erdoğan Usta, B.B ve F.K, Emniyet'teki sorgularının ardından akşam saatlerinde Adliye'ye sevk edildi. B.B ve F.K., savcılık tarafından ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılırken, Usta mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nce maçta çekilen fotoğraf ve kamera görüntülerinden, olaylara karıştığı tespit edilen diğer yedi kişi hakkında, Spor Müsabakaları'nda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi'ne Dair Kanun'a muhalefet ettikleri gerekçesiyle savcılıkça yakalama emri çıkarıldı. Söz konusu kişilerin görüntülerden alınan fotoğrafları karakollara dağıtılırken, taraftar gruplarının başkanları Emniyet Müdürlüğü'ne çağrıldı ve bu kişileri teşhis etmeleri istendi.
Muhabire ömür boyu men
Trabzonspor-Sivasspor maçının bitimine 30 saniye kala Avni Aker'de sahaya girenler yeniden tribünlere dönmüştü. Ancak savcılık bu kişilerden yedisi için yakalama emri çıkarttı.


Avni Aker'deki olaylara bir medya mensubu da karışmıştı. Türkiye Spor Yazarları Derneği Yönetim Kurulu, Trabzonspor Basın Departmanı'nda foto muhabiri olarak görev yapan Nuri Bekar'ın akreditasyonunu, bütün spor karşılaşmalarını kapsayacak şekilde ömür boyu iptal etti. Bekar, da kendisine küfrettikleri iddiasıyla Sivassporlulardan şikâyetçi oldu ve 10 günlük 'iş göremez' raporu aldı.
Trabzon Valisi Nuri Okutan olayın bir başka boyutunu gündeme getirdi. Okutan, "Karşılaşma öncesi de alınan güvenlik önlemlerini bizzat yerinde inceledim. Karşılaşmada yaklaşık 600 özel güvenlik görevlisi ve polis görev aldı. Artık, 'polis ve jandarma güvenlikte işin içine girmeli mi girmemeli mi' diye bir karar vermeliyiz. Futbol bir şenliktir, herkesin bu şenlikte dostluk ve kardeşlik içinde hareket etmesi gerekir" diye konuştu.
Trabzon otobüsüne saldırı
Bu arada, Trabzonspor'u taşıyan otobüse önceki akşam kentin üç ayrı noktasında taşlı saldırı yapıldı. Taşların otobüsün üç yan camını kırdığı, ancak futbolculara ve diğer personele bir şey olmadığı belirtildi. Trabzonspor Başkanı Nuri Albayrak da dünkü basın toplantısında saldırıyı doğruladı.
Trabzonspor, Sivasspor karşılaşmasında yaşananlar ve çirkin tezahüratlar nedeniyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevk ediliyor. Olaylara adı karışan Sivassporlu futbolculardan Musa, Muhammet ve Mehmet Yıldız'ın da Disiplin Kurulu'na sevkedileceği gelen haberler arasında. (Spor Servisi, dha)