Faturayı 'alt kat'taki ödedi

Galatasaray son maçlarda aldığı kötu sonuçların ardından dün akşam Türkiye Kupası'nda eşleştikleri Türk Telekom karşısındaki farklı galibiyetle camiayı sevindirdi.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

Galatasaray son maçlarda aldığı kötu sonuçların ardından dün akşam Türkiye Kupası'nda eşleştikleri Türk Telekom karşısındaki farklı galibiyetle camiayı sevindirdi. Maç öncesinde höparlörlerden yükselen "Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek" şarkısı Bursalı Galatasaraylılar'ı sevdalısı oldukları takımlarının kötü gidişinde ümit verici bir tezahürat oldu.
Tüm ülkede ortalığı fırtına, kar, boran götürüyordu. Ne var ki Cim Bom sevgisine stat yasağı ve meteoroloji bile engel olamamıştı. Bursa Atatürk Stadı tribünlerinin yarısını dolduran Sarı-Kırmızılılar hep bir ağızdan söyledikleri zafer türküleri, takımın moralini yükseltmek açısından tam zamanında gelen bir moral serumuydu. Fatih Terim'in bambaşka bir takım olarak sahaya sürdüğü ekip aslında değişik maçlarda değişik dakikalarda bir arada oynamış ama onbirde oynamamış elemanlardan oluşuyordu. Daha önce bir maç deneyimi olan kaleci Aykut'la stoper Ömer bu heyecanı dün gece yaşayan kramponlardandı. Bursa Atatürk'deki genç Aslanlar ağabeylerinin beklenen performansı bir türlü göstermemeleri yüzünden mecburiyetten içtimaya çağrılmış bir timdi. Formayı kaptıktan sonra geri vermeme güdüsünden de kaynaklanan bir hırsla maça başlayan, özellikle geri dörtlünün göbeğinde oynayan Ömer, Bülent ve De Boer'un yerine onbirde başlama açısından büyük çaba harcadı.
Sarı-Kırmızılıların ilk yarıda iki farkı yakalamalarında, bu ihtirasın yanında rakibin dişlerine göre olması da gözardı edilmemeli. Başkent ekibi, ilk 45 dakikada Cim Bom'un üstüne gidemedi. Oysa Türk Telekom yıllar öncesinden bildiğimiz PTT'nin tabela değiştirmiş, yeni bir versiyonu. Birinci Lig'de yıllarca Ankara'yı temsil ederken Milli Takıma da oyuncular veren köklü bir spor kulübü Türk Telekom. Cim Bom baskılı başladığı maçta, ilk beş dakikada üç kez gol girişiminde bulundu. Tabelayı ilk değiştiren isim 13'de Ergün oldu: 1-0. Dört dakika sonra kar yeniden başlarken Ümit Karan penaltıyla farkı ikiye çıkardı.
Transfer değil kokteyl
Sarı-Kırmızılılar ikinci yarıya da hızlı başladı. 50'de Cenk sağdan arka direğe kesti, Tayfun az farkla dışarı attı. Genç Aslanlar pozisyona müdahele edemezken, ağabeyleri kadar acizdi. Cim Bom'un savunmadaki zaafı onbir dakika sonra yine nüksetti ve Tayfun farkı bire indirdi. 66'da Prates'in çok uzaktan vurduğu frikik ile fark tekrar ikiye çıktı. Genç formaların zorlaması sonucu Hasan Şaş ve Ergün kritik oyun sistemlerinin dışında fazla mesai yapıp rakipleri zorlamaya basladı.
Ergün güzel bindirdi ve Bratu rahat golü buldu. Bitime on dakika kala kar kendi kanunlarını uygulayıp sahayı beyazlatırken zeminde iyice bozuldu. Sonuçta Galatasaray, cumartesi günkü Elazığ deplasmanından önce son maçlarında ki olumsuz skorlarına dün aksamki 4-1 lik Telekom galibiyetiyle son verirken takımın geleceğinin Ocak transferlerinden ziyade, kadroda bulunan elemanlarla yapılacak yeni kokteylerle ümit vereceğini gösterdi.