Federasyon 'Haziran' dedi

Türkiye Futbol Federasyonu, spor dünyasında son haftalarda büyük polemiğe yol açan olağanüstü genel kurula gitme konusunda, Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy'dan yana tavır koyarken, genel kurul isteklerini reddetti.

İSTANBUL - Türkiye Futbol Federasyonu, spor dünyasında son haftalarda büyük polemiğe yol açan olağanüstü genel kurula gitme konusunda, Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy'dan yana tavır koyarken, genel kurul isteklerini reddetti. Yönetim kurulu, haziran ayında yapılacak mali genel kurulda istenildiği takdirde seçim konusunu görüşmeye ve tartışmaya hazır olduğunu duyurdu. Buna göre, mali kongreye katılan delegelerin yarıdan fazlası seçim yapılmasını istediği takdirde, seçim kararı alınarak, en erken 21 gün içinde seçime gidilecek.
Federasyon yönetim kurulu dünkü toplantısının ardından bir yazılı açıklama yaparken, genel kurulda oy kullanma hakkına sahip kulüpler ile delegeler üzerinde büyük baskı kurulduğu öne sürüldü. Yapılan açıklamada, "Başta siyasiler olmak üzere, sporla ilgili bazı kurumların üst düzey yöneticileri, bazı belediye başkanları, bazı mülki amirlerin de içinde bulundukları bu hareket, özellikle de son günlerde sadece kaygı değil, futbol adına utanç verici bir hal aldı" denildi. Yönetim kurulu açıklamasında, "Futbolun siyasi müdahalelerle, baskı ve tehditlerle değil, genel kurul delegelerinin özgür iradeleriyle kendi kaderini kendisinin belirlemesinden yanayız" ifadelerine de yer verdi.
Açıklamada, Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy'un 'başkanlık koltuğuna yapışıp yaşamayı hiçbir zaman düşünmediği'nin altı çizilirken, "Amaca ulaşmak için futbolun değerlerini altüst eden her türlü yöntemi deneyen bu zihniyeti şiddetle kınıyor ve karşısında duruyoruz" denildi. (Spor Servisi)