'Federasyon hüsrana uğradı'

İngiltere Futbol Federasyonu (FA) Disiplin Kurulu'nun Newcastle United'lı Emre Belözoğlu'nu ırkçılık suçlamalarından aklamasının ardından İngiliz basını konuyla ilgili haber ve yorumlara geniş yer verdi.

LONDRA - İngiltere Futbol Federasyonu (FA) Disiplin Kurulu'nun Newcastle United'lı Emre Belözoğlu'nu ırkçılık suçlamalarından aklamasının ardından İngiliz basını konuyla ilgili haber ve yorumlara geniş yer verdi. İngiliz basını, genel olarak yorumlarında, Siyah-Beyazlı kulübün başarılı bir savunma yaptığını belirtirken, milli oyuncunun 'delil yetersizliği' nedeniyle temize çıktığının altını çizdiler.
The Daily Telegraph gazetesi, "FA, Emre'yi ırkçılık suçu konusunda akladı" başlığını kullanırken, Emre'nin, kararı büyük sevinçle karşıladığına dikkat çekti. Kararın kaleme alınış biçiminin tümüyle aklanma sayılamayacağını, ancak komisyonun elindeki delillerle Emre'yi suçlu bulmadığını belirten Telegraph, Türk futbolcunun "Ben ırkçı değilim ve her fırsatta ırkçılığı lanetliyorum. Adil oturum yapılmasından mutluluk duydum" şeklindeki açıklamasına da yer verdi.
The Independent gazetesi de Emre'nin alınan kararla rahat bir nefes aldığını duyuran bir başlık kullandı. Emre ile ilgili kararda suçun kanıtlanamadığına dikkat çekildiğini belirten gazete, olayın gelişimini geniş biçimde okurlarına hatırlattı.
En ilginç iddialar ise Daily Mail'deydi. Gazete, Emre'nin, Disiplin Kurulu tarafından aklanmasının Futbol Federasyonu'nda şaşkınlık yarattığını, federasyon yetkililerinin kararın ardından 'utanç yaşadıklarını ve hüsrana uğradıklarını' iddia etti. York kentindeki disiplin kurulu oturumu sırasında iki Everton'lı futbolcunun FA'ye verdikleri yazılı ifadenin arkasında durduklarını ve Emre'nin ırkçı hakaretlerini yanlış duymalarının imkânsız olduğunu vurguladıklarını yazan gazete, Newcastle kulübünün avukatının da Emre'nin yanı sıra teknik direktör Glenn Roader ve futbolcular Nicky Butt ve Kieron Dyer'ın dinlenmesini istediğini belirtti. Gazete Newcastle'lı Butt ve Dyer'ın olay anında Emre'nin yakınında olduklarını ve hiçbir şey duymadıklarını söylediklerini de yazdı.
Terim ve Seedorf'un referansı
The Times gazetesi de FA'nın ırkçılık suçunun kanıtlanamadığı kararının ardından Emre'nin 'etkili biçimde' aklandığını duyurdu. Gazete, toplantıda Türk Milli Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim ve UEFA içindeki etkili isim Clarence Seedorf tarafından verilen yazılı 'karakter referansları'nın da dikkate alındığı belirtildi. Söz konusu gazete, "Emre'nin hakkında suçlu kararı verilmiş ve bunun kulüpten uzaklaştırılması sonucuna varmış olması halinde, Newcastle Menajeri Glenn Roader de bundan zarar görecekti" yorumunda bulunurken, Roader'in süreç boyunca Emre'ye büyük destek verdiğini ve hatta "Bir futbolcumun ırkçı olduğu kanıtlanırsa görevimden istifa ederim" bile dediğini yazdı.
BBC ise internet sitesindeki haberde, milli futbolcunun Watford'lu Al Bangura'ya ırkçı hakarette bulunduğu iddiasıyla ilgili disiplin kurulunda bir davasının daha olduğunu hatırlatırken, Emre'nin menajeri Ahmet Bulut'un "Emre ırkçı değil. İddia edilen sözlerin hiçbirini söylemedi" şeklindeki sözlerine yer verdi.
'Emre'nin kısmeti açıldı'
The Evening Chronicle gazetesi de internet sitesinde yayımladığı yazıda Emre'nin aklanmasının ardından kısmetinin açıldığını vurguladı. Yazıda Bundesliga ekiplerinden Hertha Berlin'in de Emre'yi almak isteyen kulüpler arasına girdiği ifade edildi. Berlin ekibinin harekete geçmek için milli oyuncu aleyhindeki davanın sonuçlanmasını beklediği, bir başka Alman ekibi Bayern Münih'in de Owen Hargreaves'i Manchester United'a kaptırmasının ardından bu transfere yöneldiği hatırlatıldı. Haberde Avrupa'da birçok kulübün davanın sonuçlanmasını beklediği, bunun da suçlu bulunması halinde Emre'nin sadece Premier Lig'de değil, Avrupa'da herhangi bir takımda futbol oynamasının zor olduğunu gösterdiği belirtildi. Alan Oliver imzalı yazıda, davada Emre'nin aleyhine bir karar çıkması halinde, Galatasaray'a veya Fenerbahçe'ye ucuz fiyata gitme ihtimalinden bahsedildi, ancak dava sonucuna göre artık böyle bir ihtimalin olmadığı, Türk futbolcunun gelecek sezon da Newcastle forması giyeceği görüşü ifade edildi. Ayrıca, Newcastle'ın oyuncusunun haklarını korumak için önceki günkü davaya bazı futbolcu ve üst düzey yetkilileri gönderdiği hatırlatıldı. (Spor Servisi)