Federasyon için 30+30 formülü

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yapısı ile denetimi, uluslararası federasyonların kurallarına uygun olarak yeniden düzenleniyor.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yapısı ile denetimi, uluslararası federasyonların kurallarına uygun olarak yeniden düzenleniyor. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, tepkiler nedeniyle, 30 gün içinde seçimli genel kurul yapılmasını öngören düzenlemeden vazgeçerek, 30+30 formülünü uygulayacaklarını söyledi. Buna göre yasa Resmi Gazete'de yayınlandıktan 30 gün sonra Futbol Federasyonu Genel Kurulu toplanacak. Genel kurul delegeleri, seçim olması yönünde irade gösterirse bir 30 gün sonra da seçimli genel kurul yapılacak. Delegeler seçim istemezse mevcut yönetim görevine devam edecek.
FIFA'nın istekleri doğrultusunda hazırlanan TFF'nin Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun'da değişiklik öngören düzenlemeye lig yarısına yetiştirmek amacıyla Meclis'te öncelik verildi. Görüşmelerde CHP ve MHP'liler, düzenlemenin 'görev süresi dolmamış federasyon başkanı ile yönetim ve denetim kurullarının bir yasama faaliyeti ile görevlerine son verilmesi anlamına geldiğini' ifade ettiler. Bakan Başesgioğlu ise geçici maddesi uyarınca 30 gün içinde yapılacak genel kurulda yasa ile değişmiş olan hususların Futbol Federasyonu ana statüsünü uyumlaştıracağını belirterek, "30 gün içinde genel kurul toplanır, statü değişiklikleri yapılır, güven tazeleme noktasında genel kurulun oyuna başvurulur" dedi. Başesgioğlu, geçici birinci maddede yapacakları değişikliği de şöyle anlattı: "Eğer genel kurul '2006'daki iradem devam ediyor, rızamı yeniliyorum, seçim yapılmasın' derse bizim diyecek bir şeyimiz yok. Bu kararı genel kurul alır. Yok, çoğunluk derse ki 'Bu irade beyanı konusunda bir güven tazelemesi yapılması lazım', o zaman da 30 günlük yeni bir sürenin sonunda futbol federasyonu seçime gider."
Tasarının görüşmeleri, gazetemiz baskıya girdiği sıralarda devam ediyordu.