Federasyon Terim'e sahip çıktı

Tarihinde ilk kez Yunanistan'a yenilerek Euro 2008'e katılma şansını mucizelere bırakan Milli Takım'da gözler, 17 Kasım'da oynanacak olan final niteliğindeki Norveç maçına çevrildi. Federasyon Başkanvekili Affan Keçeci...

İSTANBUL - Tarihinde ilk kez Yunanistan'a yenilerek Euro 2008'e katılma şansını mucizelere bırakan Milli Takım'da gözler, 17 Kasım'da oynanacak olan final niteliğindeki Norveç maçına çevrildi. Federasyon Başkanvekili Affan Keçeci, deplasmanda Norveç ile oynanacak ve Yunanistan'ın ardından grup ikincisi olarak finallere katılacak ikinci takımı büyük olasılıkla belirleyecek maçla ilgili, "Bu maçı almaya mahkûmuz" dedi. Keçeci, yaptığı açıklamada, öncelikle yenilginin üzüntüsünü yaşadıklarını vurgulayarak, "Ancak bu durumdan bir an önce kurtulmak mecburiyetindeyiz. Çünkü daha hiçbir şey bitmiş değil" diye konuştu.
Norveç maçını kazandıktan sonra, Bosna'yı yenerek, Yunanistan'ın ardından ikinci takımın Türkiye olacağını savunan Keçeci, şöyle devam etti: "Norveç maçı tam bir final havasında geçecek. Bizim aslında işi bu maça bırakmamamız gerekirdi. Ancak, şanssızlıklar, beklenmedik maçlarda kaybedilen puanlar, bizim kaderimizi bu iki maçın neticesine bıraktı. Ancak futbolda bunlar oluyor. Belki de futbolun bu kadar ilgi görmesi bu alınan sonuçlar neticesinde oluyor." Konuşmasında tüm Türk vatandaşlarına ricada bulunan Keçeci, "Kimse ümitsizliğe kapılmasın. Bir ay sonra oynanacak olan iki maç sonrası gruptan çıktığımız an, ülkemizi sevince boğacağız" dedi.
'Basın moral bozmasın'
Affan Keçeci, daha sonra şunları kaydetti: "Ne yapalım, biz de böyle olmasını istemiyorduk, teknik heyet de istemiyordu, futbolcularımız hiç istemiyordu. Ama oldu. Şimdi herkesin aklına, 'Yunanistan'ı kendi sahamızda yenemeyen bir takım, Norveç'i nasıl deplasmanda yenecek' diye bir soru gelebilir. Ben de diyorum ki, Yunanistan'ı Yunanistan'da, Macaristan'ı Macaristan'da yenen milli takımımız neden Norveç'i de Norveç de yenmesin. O bakımdan futbolcularımıza ve teknik heyetimize güvenelim. Basınımız da elbette eleştirilerini yapacaktır. Haklıdır. Yapıcı eleştiriler yol gösterecektir. Ona diyecek bir şeyim yok. Ancak maç yaklaştığı zaman da basınımızdan moral verici yazılar da beklemekteyim."
Keçeci, Yunanistan maçında taraftarlarca istifaya davet edilen Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'e de destek verdi. Keçeci, "Fatih hocamıza az da olsa bir tepki olmuştur. Sporseverler, Yunanistan'ı deplasmanda yenen takımın teknik direktörü Fatih Terim'den ülkemizde de galibiyet beklemekteydi. Çünkü seyircimizin Fatih hocamıza güveni tam. Bu bakımdan spontane gelişen bir tepki bağırmasıydı. Olabilir, normaldir. Ama biz teknik heyetimizle görevimize devam ediyoruz" dedi.
Öte yandan Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy, bugün saat 11.00'de Fatih Terim ve ekibiyle bir görüşme yapacak. (Spor Servisi)