Federasyonun kararı Tahkim'den döndü

Tahkim Kurulu, Futbol Federasyonu'nun ligin ilk haftasında ev sahibi taraftarların son dakikada sahaya girmesiyle yarıda kalan Trabzonspor-Sivasspor maçıyla ilgili aldığı 'tekrar' kararını bozdu ve maçın Sivasspor lehine 3-0 tescil edilmesini tavsiye etti.

İSTANBUL - Tahkim Kurulu, Futbol Federasyonu'nun ligin ilk haftasında ev sahibi taraftarların son dakikada sahaya girmesiyle yarıda kalan Trabzonspor-Sivasspor maçıyla ilgili aldığı 'tekrar' kararını bozdu ve maçın Sivasspor lehine 3-0 tescil edilmesini tavsiye etti. Üç buçuk saat süren toplantıda bir saat boyunca karşılaşmanın hakemi Bülent Demirlek'in görüşlerini dinledikten sonra kararını duyuran kurulun başkanı Türker Arslan, herhangi bir açıklama yapmak istememesine rağmen basın mensuplarının ısrarları üzerine kameraların karşısına geçti ve "Biz yargı organıyız. Kararımız nihaidir. Futbol Federasyonu'ndan bunun dışında başka bir karar çıkamaz. Çıksa bile itiraz mekanizması olarak bize gelecektir ki, bu da yasa ve hukuk çerçevesinde mümkün değildir" şeklinde konuştu.
Arslan, bir gazetecinin, "Şimdi ne olacak, maç tekrar oynanmayacak mı?" şeklindeki sorusunu, "Kararı bozduk, artık bana yorum yaptırmayın" diyerek yanıtladı. Gerek Türker Arslan'ın bu görüşleri, gerekse Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'un daha önceki açıklamasında Tahkim Kurulu'nun kararına uyacaklarını açıklaması doğrultusunda maçın skoru, Sivasspor lehine 3-0 tescil edilecek. Kararın açıklanmasının ardından Sivasspor'un 9 olan puanı 12'ye çıkaracak. Kırmızı-Beyazlılar böylece ligde 13 puanlı Galatasaray'ın ardından ikinci sıraya yerleşecek.
Sivasspor cephesi
Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, Tahkim Kurulu'nun kararını "Üç puanı aldığımız için değil, kuralların doğru bir şekilde uygulandığını gördüğümüz için memnunuz. Nihayetinde bu üç puan ne bizi şampiyon yapar ne de Trabzonspor'u çok büyük bir zarara uğratır" sözleriyle değerlendirdi.
Trabzonspor cephesi
Futbol Federasyonu'na maçın tekrar oynanması için başvuruda bulunan Trabzonspor yönetimi, hükmen yenilgi kararına göstereceği tepkiyi bugüne sakladı. Bordo-Mavililerin basın sözcüsü Zeyyat Kafkas, "Şu anda bir şok içerisindeyiz. Bu akşamlık susma hakkımızı kullanıyoruz. Yarın (bugün) bir basın toplantısı düzenleyerek görüşlerimizi sunacağız. Yönetim kurulu adına kimse konuşmayacak, konuşanlar tamamıyla kişisel görüşlerini bildirmiş olacaklar" ifadesini kullandı. (Spor Servisi)