'Federer ambargosu' sürüyor

Avustralya Açık bu yıl rakamlarla dolu bir turnuva oluyor. Rekorlar ardı ardına geliyor, ortaya ilginç istatistikler çıkıyor. Bütün bunlar olurken tenis dünyasının altın çocuğu Roger Federer durdurulamıyor.

MELBOURNE - Avustralya Açık bu yıl rakamlarla dolu bir turnuva oluyor. Rekorlar ardı ardına geliyor, ortaya ilginç istatistikler çıkıyor. Bütün bunlar olurken tenis dünyasının altın çocuğu Roger Federer durdurulamıyor. 25 yaşındaki tenis dehası dün de 10 numaralı seribaşı Fernando Gonzalez'i 7-6, 6-4 ve 6-4'lük setlerle mağlup ederek Avustralya Açık'ta üçüncü şampiyonluğunu elde etti.
Bu yıl 95'incisi düzenlenen turnuva boyunca rakiplerine tek bir set vermeyen İsviçreli raket, 1980 yılında Roland Garros'ta aynı başarıyı gösteren Bjorn Borg'tan sonra bunu başaran ikinci isim oldu. Federer'in inanılmaz istatistikleri bununla sınırlı da değil. Kariyerinde 10. kez grand slam şampiyonluğuna ulaşan Roger Federer, 11 kez bu başarıyı gösteren Bjorn Borg ve Rod Laver'a bir adım daha yaklaşmış oldu. Genç İsviçreli ayrıca galibiyet serisini dünkü finalle birlikte 36 maça yükseltti. Federer'in sadece toprak kortta oynanan Roland Garros turnuvasında şampiyonluğu bulunmuyor. Bu turnuvada Federer, 'Nadal engelini' bir türlü aşamıyor.
Federer'in dünkü final sonrası duygularını en iyi şu cümleler özetliyor olsa gerek: "Harika. Burada bu yıl da iyi bir iş çıkardım. Bu kupayı yeniden kaldırdığım için çok ama çok mutluyum." (Spor Servisi)