Federer çeyrek finalde

Federer çeyrek finalde
Federer çeyrek finalde
Tek erkeklerde 6 numaralı seribaşı Federer, 10 numaralı seribaşı Tsonga'yı yenerek çeyrek finale çıktı.

MELBOURNE - Sezonun ilk "grand slam" tenis turnuvası Avustralya Açık'ta, tek erkeklerde 6 numaralı seribaşı Roger Federer, 10 numaralı seribaşı Jo-Wilfried Tsonga'yı 3-0 mağlup ederek, çeyrek finale yükseldi.

Avustralya Açık'a erken veda


Günün Rod Laver Arena'da oynanan son tek erkekler 4. tur maçında, 2004, 2006, 2007, 2010 şampiyonu İsviçreli Roger Federer ile "grand slam"lerdeki en önemli başarısını 2008 yılında burada finale yükselerek gösteren Fransız Jo-Wilfried Tsonga karşı karşıya geldi.

İlk sette, özellikle 17'de 14 isabetle puan çıkardığı file önünde ve servilerde daha etkili olan Federer, yalnızca 29 dakikada 6-3' üstünlük kurdu. İkinci sette ilk servislerinden yüzde 95 oranında puan çıkaran eski dünya 1 numarası, bir türlü oyuna giremeyen Tsonga'ya karşı seti 7-5 aldı ve maçta durumu 2-0'a getirdi.

Fransız tenisçi, üçüncü sete şampiyonada kalmak için daha istekli başladı ancak ilk iki setteki servis performansını koruyan Federer, yine Tsonga'nın servisini kırdı. Tsonga, servis attığı 7. oyunu, 0-40'tan gelerek almasının ardından 8. oyunda maçtaki ilk servis kırma fırsatını yakaladı. Maçın belki de dönüm noktası olacak puanı çeviren Federer, seti 6-4, 1 saat 52 dakika süren karşılaşmayı da 3-0 kazanarak ismini son 8'e yazdırdı.

Serena Williams elendi


FEDERER'İN RAKİBİ MURRAY

Federer'in rakibinin belli olduğu maçta ise 4 numaralı seribaşı Büyük Britanyalı Andy Murray, 4. tura elemelerden gelen 33 yaşındaki dünya 119 numarası Stephane Robert ile karşılaştı.

Murray, Hisense Arena'daki maçın ilk iki setini rahat şekilde 6-1 ve 6-2 kazanarak 2-0 öne geçti ancak üçüncü sette hiç beklenmedik bir şey oldu. Fransız tenisçi Robert, belki de hayatının en iyi tenisini oynayarak setin "tie break"e gitmesini sağladı. "Tie break"te de Murray'nin 2 maç puanını çeviren Robert, seti alarak farkı bire indirdi (1-2).

Dördüncü sette çok rahat bir oyun sergileyen ve Robert'ın servisini 2 kez kıran Murray, yarım saat dolmadan seti 6-2, 2 saat 42 dakika süren maçı da 3-1 kazanarak, çeyrek finalin yolunu tuttu. Maç sonrası Avustralyalı tenisseverler, güçlü rakibi karşısında elinden geleni yapan Fransız tenisçiyi uzun süre alkışladı.

Murray, çeyrek finalde 6 numaralı seribaşı Roger Federer'in rakibi oldu.(AA)

Avustralya Açık'ı güneş çarptı!