Federer için günün sayısı: 11

11... Bu sayı Avustralya Açık tek erkekler çeyrek finalinde Tommy Robredo'yu üç set sonunda mağlup eden dünya sıralamasının bir numarası Roger Federer için çok şey ifade ediyor. İsviçreli tenisçi Avustralya'da yarı finale yükselerek arka arkaya 11. kez...

MELBOURNE - 11... Bu sayı Avustralya Açık tek erkekler çeyrek finalinde Tommy Robredo'yu üç set sonunda mağlup eden dünya sıralamasının bir numarası Roger Federer için çok şey ifade ediyor. İsviçreli tenisçi Avustralya'da yarı finale yükselerek arka arkaya 11. kez bir grand slam turnuvasında yarı final gördü ve efsanevi Çek raket Ivan Landl'ın bu alandaki dünya rekorunu kırmış oldu.
Federer dün son iki sette zorlansa da rakibine set vermedi. Turnuvaya yedi numaralı seribaşı olarak gelen Tommy Robredo karşısında ilk seti 6-3 kazanan Federer ikinci seti tie-break sonunda 7-6, son seti ise 7-5 kazanarak yarı finale yükseldi.
Roger Federer yarı finalde Amerikalı raket Andy Roddick karşısında mücadele edecek. Roddick çeyrek final mücadelesinde vatandaşı Mardy Fish'i 6-2 sona eren üç set sonrasında mağlup etmeyi bildi.
Roger Federer çeyrek final maçı sonrası yaptığı açıklamada rüzgârlı havanın kendisi için sorun olduğunu söyledi. Avustralya'da daha önce iki kez grand slam şampiyonluğu elde eden İsviçreli tenisçi şöyle konuştu: "Ritmimi bulmakta biraz zorlandım ama genele baktığımızda oldukça iyi oynadığımı düşünüyorum. Turnuvaya devam ettiğim sürece mutluyum."
Serena 'devam' dedi
Tek bayanlarda ise dün iki çeyrek final mücadelesi vardı. Tekler mücadelesinde Avustralya'ya 10 numaralı seribaşı olarak gelen Çek raket Nicole Vaidisova vatandaşı Lucie Safarova'yı zorlanmadan geçti. İlk seti 6-1 alan Vaidisova ikinci setten de 6-4'lük sonuçla galip ayrılarak rakibini turnuva dışına itti. Diğer maçta Serena Williams, İstanbul Cup'ın yıldızı Shahar Peer'i 3-6, 6-2 ve 8-6'lık sonuçlarla mağlup ederek yarı finale yükselen bir diğer isim oldu. Williams'ın özellikle ikinci setteki performansı takdire şayandı. 2-2 devam eden sette dokuz oyunun sekizini kazanarak maçı lehine çevirdi ve son sette zorlansa da tie-break sonunda adını yarı finale yazdıran isim oldu.

Tek Erkekler
Roger Federer (İSV) - Tommy Robredo (İSP): 6-3, 7-6, 7-5
Andy Roddick (ABD) - Mardy Fish (ABD): 6-2, 6-2, 6-2

Tek Bayanlar
Serena Williams (ABD) - Shahar Peer (İSR): 3-6, 6-2, 8-6
Nicole Vaidisova (ÇEK) - Lucie Safarova (ÇEK): 6-1, 6-4
(Spor Servisi)