Federer iki sıra atladı

Sezonun üçüncü grand slam mücadelesi olan Wimbledon Tenis Turnuvası'nda tek erkeklerde şampiyon olan İsviçreli Roger Federer, dünya klasmanında üçüncü sıraya yükselirken, bayanlarda şampiyonluğa erişen ABD'li Serena Williams, ilk sıradaki yerini korudu.

MONACO - Sezonun üçüncü grand slam mücadelesi olan Wimbledon Tenis Turnuvası'nda tek erkeklerde şampiyon olan İsviçreli Roger Federer, dünya klasmanında üçüncü sıraya yükselirken, bayanlarda şampiyonluğa erişen ABD'li Serena Williams, ilk sıradaki yerini korudu. ATP (Profesyonel Tenisçiler Birliği) ve WTA (Bayan Tenisçiler Birliği)'nin değerlendirmesine göre tek erkekler finalinde Avustralyalı Mark Philippoussis'i yenerek şampiyon olan Federer, puanını 3.575'e çıkartarak, klasmanda iki sıra birden yükseldi. ABD'li Andre Agassi 4.090 puanla ilk sırada kalırken, İspanyol Juan Carlos Ferrero 3.875 puanla üçüncü sıradan ikinciliğe çıktı. Wimbledon'da tek bayanlar finalinde ablası Venus'ü yenerek şampiyon olan Serena Williams da puanını 6.060'a çıkartarak, klasmanda ilk sıradaki yerini korudu. Belçikalı Kim Clijsters ikinci, vatandaşı Justine Henin-Hardenne üçüncü, Venus Williams ise dördüncülüğün elde etti.
Birkaç yıl önce Davis Kupası'nda Avustralya Milli Takımı'nın formasını giymek istemediği için popülaritesini yitiren 26 yaşındaki Philippoussis'in yıldızı, Wimbledon'da finale yükselince, kaybetmesine karşın yeniden parladı. Spora olan sevgisiyle tanınan Avustralya Başbakanı John Howard, Philippoussis'i ilk kutlayanlar arasındaydı.
Navratilova'dan rekorlar
Çek asıllı ABD'li tenisçi Martina Navratilova ise Wimbledon Tenis Turnuvası'nda iki rekora imza attı. Karışık çiftlerde Leander Paes ile birlikte Andy Ram (İsrail) - Anastassia Rodionova (Rusya) çiftini 6-3, 6-3'lük setlerle yenerek şampiyon olan Navratilova, Wimbledon'da 20. şampiyonluğunu elde ederek, Billie Jean King'in rekorunu egale etti. Navratilova'nın teklerde 9, çiftlerde 7, karışık çiftlerde 4, King'in ise teklerde 6, çiftlerde 10, karışık çiftlerde 4 şampiyonluğu bulunuyor. Navratilova, ayrıca grand slam turnuvalarında elde ettiği toplam 56 şampiyonlukla bütün zamanların en iyi ikinci derecesine sahip. ABD'li tenisçinin teklerde 18, çiftlerde 31, karışık çiftlerde de 9 şampiyonluğu var. Grand slam turnuvalarında bayanlarda en çok şampiyonluğu bulunan tenisçi ise Margaret Smith Court. Court'un 24'ü teklerde, 19'u çiftlerde yine 19'u karışık çiftlerde olmak üzere 62 şampiyonluğu bulunuyor. (Spor Servisi)