'Federer'in her saniyesinden faydalanacağız'

'Federer'in her saniyesinden faydalanacağız'
'Federer'in her saniyesinden faydalanacağız'
Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi erkek tenisçilerinden birisi olan Roger Federer'in, İstanbul'da 27 Nisan-3 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek TEB BNP Paribas İstanbul Open'a katılacak olmasından dolayı büyük heyecan duyduklarını söyledi.

İSTANBUL - Cengiz Durmuş, dünyanın peşinde koştuğu bir sporcuyu İstanbul'a getireceklerini ve Federer'i seyreden Türk tenisçilerin büyük tecrübe kazanacağını belirtti.

Federer'in şu anda dünya sıralamasında 2 numarada olmasının hiçbir öneminin bulunmadığını vurgulayan Durmuş, "Federer dünyanın en iyisi ve bunu bütün dünyaya ispat etti. Bütün dünyanın peşinde koştuğu bir sporcunun ülkemize geliyor olması büyük bir iş. Sponsorlarımızın büyük gayretleri var. Bakanlığımızın da destekleriyle camiamız yükseldi. Federer'i kortta izleyen Türk sporcular, 'biz de bunu yapabiliriz' hissine kapılacak. Çünkü televizyonda izlemekle kortta izlemek çok farklı. Bu bize büyük değer katacak" ifadelerini kullandı.

Federer'i TEB ve Garanti Koza'nın büyük uğraşlarla ikna ettiğini kaydeden Durmuş, "Federer'den sadece kortta değil her açıdan yararlanmak istiyoruz. Federer, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında kort içinde ve dışında önemli mesajlar verecek. Federer'den, İstanbul'a geldiği andan itibaren her saniyesinden yararlanıp, tecrübe kazanmak istiyoruz" diye konuştu.

"DÜNYA 1 NUMARASI ÇIKARTACAĞIZ"

Federasyon başkanı Durmuş, teniste büyük bir atılım içinde olduklarını dile getirerek, grand slam'lerde oynayacak ve dünyanın 1 numarası olacak sporcular yetiştirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Türkiye 'nin çok yetenekli gençlere sahip olduğuna vurgu yapan Cengiz Durmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Doğruları yapıp tabana yayılmalıyız. Çıkardığımız sporculardan yetenek taramasıyla dünyanın en iyisi olabilecek tenisçileri tespit etmemiz lazım. Dünyada en fazla turnuva düzenleyen ülke biziz. Ülkemizdeki turnuvalardan sporcularımızın aldıkları puanlarla, ATP gibi büyük turnuvalarda mücadele etmeliler. Dünya 1 numarası çıkartacağız, buna inanıyoruz."

"ZENGİN SPORU ALGISINI KIRMALIYIZ"

Bir önceki başkanlar Ayda Uluç ile Osman Tural'dan bayrağı devraldığını anlatan Cengiz Durmuş, tenisin zengin sporu olmadığını kanıtlamak için çabaladıklarını ifade etti.

Bu algıyı kırmak için uzun yıllardır çalıştıklarını aktaran Durmuş, sözlerini şöyle tamamladı:
"Maalesef, tenis zengin sporu olarak algılanıyor ve biz bunu tam olarak kıramadık. Bu yüzden Anadolu'nun her yerine gidiyoruz. Belediye başkanları ve yerel yönetimlere tenisin çok özel bir spor olduğunu anlatıyoruz. Sosyal sorumlulukların yerine getirilmesinde tenisin önemli olduğunu vurguluyoruz. Bu doğrultuda belediyelerle ortak projeler yapıyoruz. Okullarda beden eğitimi öğretmenlerinin tenis branşına katılımını sağlıyoruz. Bunlar gibi projelerle çok yoğun çalışıyoruz. Osman başkanımızdan aldığımız flamayı daha ileriye götürmeliyiz." (AA)