Felek'ten bir şampiyonluk

Felek'ten bir şampiyonluk
Felek'ten bir şampiyonluk
Erkekler CEV Challenge Kupası'nda Fenerbahçe Grundig, ilk maçta 3-2 yenildiği İtalyan temsilcisi Andreoli'yi Burhan Felek'te 3-0 yenerek Avrupa şampiyonluğuna erişmeyi başardı.

Bu sezon Avrupa voleyboluna damga vuran Türkiye ’ye ilk kupayı Erkekler CEV Challenge Kupası’nda Fenerbahçe Grundig getirdi. Avrupa’nın 3 numaralı kupasında sarı lacivertliler, İtalya’da 3-2 kaybettiği final ilk maçının rövanşında Andreoli’yi set vermeden 3-0 devirerek Avrupa şampiyonluğuna erişmeyi başardı. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Asbaşkan Mahmut Uslu ve eski yönetici Ali Koç da izlediği karşılaşmaya iyi başlayan Fenerbahçe Grundig oldu. İlk sette ilk teknik molaya 8-6’yla önde giren sarı lacivertliler, ikinci teknik molaya da 16-11’lik avantajla girdi. Fenerbahçe Grundig, maçta öne geçmeye çok yaklaşmışken, rakip Andreoli Noda Blanco’nun servisleriyle tam 6 set sayısını çevirdi. Ancak sarı lacivertliler yine de 25-22’yle 1-0 öne geçti.
Ivan ve Marshall’la hücumda çok etkili olan Fenerbahçe Grundig, ikinci sete de ilk ve ikinci teknik molalarda üstün olan taraftı. İkinci teknik moladan sonra ise tam anlamıyla ipler temsilcimizin eline geçti. Ivan’ın servis turunda 6-0’lık bir seri yakalayan sarı lacivertliler, pasör Arslan’ın harika pas organizasyonuyla 25-19’la 2-0 öne geçmeyi başardı.
Fenerbahçe’nin şampiyonluğa erişeceği set olan 3. set ise oldukça gergin geçti. Sarı lacivertliler son sete 4-1’lik avantajla başlarken ilk teknik molaya da 8-5’lik üstünlükle girdi. Bu andan sonra hiç vites düşürmeyen temsilcimiz başta Marshall olmak üzere bloklarını ortaya çıkardı. Üst üste sayılar alan sarı lacivertliler, ikinci teknik molaya da 16-8’le girdi.
Maç sonu gerginlik
Noda yine servisleriyle İtalyan temsilcisini ayakta tutmaya çalıştı. Ancak set sonunda iki takım bench’i ufak bir gerginlik yaşadı. Bu gerginlik skoru 22-18’e getiren Fenerbahçe sayısı sonrası biraz daha tırmandı ve Andreoli oyuncusu Sottile kırmızı kart gördü. Seti Fenerbahçe 25-17 ile seti kazanıp mutlu sona ulaşırken, maç sonunda da iki takım oyuncuları kısa bir süre karşı karşıya geldi.