'Felsefemde kaçmak yok'

Baraj maçları oynadığı Letonya'ya Riga'da 1-0 yenilen, İnönü Stadı'ndaki rövanş karşılaşmasında ise 2-2 berabere kalarak 2004 Avrupa Şampiyonası Finalleri'ne katılma hakkını kaybeden ve hedef adam haline gelen Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş görevinden istifa etmeyi düşünmediğini açıkladı.
Haber: BİLAL MEŞE / Arşivi

İSTANBUL - Baraj maçları oynadığı Letonya'ya Riga'da 1-0 yenilen, İnönü Stadı'ndaki rövanş karşılaşmasında ise 2-2 berabere kalarak 2004 Avrupa Şampiyonası Finalleri'ne katılma hakkını kaybeden ve hedef adam haline gelen Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş görevinden istifa etmeyi düşünmediğini açıkladı.
Görevde kalıp mücadele edeceğini belirten Şenol Güneş, "Dünya Kupası'nda da, ben ve ekibim acımasızca eleştirilmedik mi? Buna karşın pes etmedik ve devlerle oynayıp Dünya üçüncüsü olduk. Kaldı ki pes etmek, teslim olmak kolaycılıktır, sorumluluktan kaçmaktır. Benim felsefemde kaçmak yok, mücadele vardır. Portekiz'e gidemediğimiz ve ülkemiz insanını üzdüğümüz için içimiz yanıyor. Doğru bildiğimiz yolda devam edeceğiz" dedi.
Eleştirilere her zaman saygılı olduğunu yineleyen tecrübeli çalıştırıcı,
"İş yapılan her yerde eleştiri vardır. Önemli olan art niyet olmasın. Portekiz'e gidemediğimiz için ben de kahroldum, yıkıldım. Başarısızlık varsa, sorumlusu benim. Ancak kolay kolay teslim olmam. Şimdi hedefimiz 2006'dır. Yeni bir ekip ve yeni bir heyecan ortamı oluşturup, hedefimize hazırlanacağız. Bu yükü kaldıracak, eleştirileri ğöğüsleyecek gücüm de var" diye konuştu.
Yenilen gollerin analizi
Letonya ile oynanan iki maçta da rakibin attığı üç golün analizini yapan Şenol Güneş, şöyle konuştu: "Yediğimiz üç gole bakın, inanılır gibi değil. Düşünün, rövanşta bir golü bulmak için anamız ağlıyor, ikincisini de buluyoruz. Bir dakika sonra sevincimiz kursağımızda kalıyor, basit bir golle yıkılıyoruz. Toparlanma, farkı açma şansımız var, onu da kullanamıyoruz, inanılmaz bir gol daha yiyoruz. Bir dakika oyunu soğutamıyoruz, ondan sonra kahroluyoruz."
'Fark yapabilirdik'
Letonya'nın, gol yedikten sonra mutlaka gol attığı konusunda oyuncularını sürekli olarak uyardığını da kaydeden Güneş, "Bu konuda gereken uyarıları yaptım, olmadı. Kimseyi de suçlamıyorum. Ne var ki iki farkı yakaladıktan sonra beş dakika direnseydik, oyunu soğutsaydık bunlar olmazdı. İlk golden sonra Hakan Şükür'ün şutu gol olsa, inanın Letonya'yı sahadan farkla uğurlardık. Futbol bu, herşey bir anda terse dönebiliyor" ifadelerini kullandı.
Yardımcılarıyla birlikte önümüzdeki günlerde toplanacaklarını da vurgulayan tecrübeli çalıştırıcı, sözlerini şöyle tamamladı: "Gün, üzülmek, ağlamak günü değildir. Tüm ülke olarak şimdi birlik ve dayanışma zamanıdır. Bütün sorumlulukları yükleneceğiz. Letonya maçlarından herkes gereken dersi aldı. Bu derslerin ışığında 2006'ya hazırlanacağız, işin en iyisini yapmak için kollarımızı sıvayacağız. Geçmişi unutup, artık gelecek günlere bakacağız. Plan ve projelerimiz hazır. Ay-Yıldızlı ekibi yeniden ayağa kaldıracağız."