Fena halde terlettiler

Fena halde terlettiler
Fena halde terlettiler
Milli Takım Eurobasket 2013'teki ilk maçında Finlandiya'ya şok bir skorla, 61-55 yenildi. '12 Dev Adam' bir ara 19 sayı geriye düştükleri müsabakanın son bölümlerinde farkı kapatsalar da parkeden boynu bükük ayrıldılar.

Slovenya’da düzenlenen 2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası dün başlarken, Milli Takım ilk maçında Finlandiya karşısında 61-55’lik şok bir yenilgi aldı. Rakibine tarihinin en büyük zaferlerinden birini yaşatan Ay-yıldızlı ekip bugün İtalya karşısında yara sarmaya çalışacak.
Maça tutuk başlayan milliler, hücumda basit top kayıpları yapınca sayı bulmakta zorlandı. Serbest atışları da kaçıran milli takım, 6. dakika sonunda 5-0 geriye düştü. Ender’in oyuna girmesiyle hareketlenen A Milli Takım, ilk sayılarını da 7. dakika içinde bu oyuncuyla serbest atışlarda buldu(Maçın başlamasından 6dakika 43 saniye geçtikten sonra). Tutuk halini üstünden atamayan A Milli Takım, 1. periyotu 10-8 geride kapadı. Milliler ikinci çeyrekte ilk kez öne geçmelerine karşın (13-12) özellikle Haanpaa’nın 3 sayılık basketlerine engel olamayınca devreyi 32-19 geride kapattı.
A Milli Takım, ilk yarıda 11 adet üç sayılık basketin sadece birini sayıya çevirerek yüzde 9’luk yüzde yakaladı. 16 serbest atışın 10’nu sayıya çevirebilen milliler, ilk yirmi dakikada 10 top kaybı yaptı. Milli takım oyuncuları, özellikle hücum yaptıkları potanın üstünde bulunan 24 saniye cihazının çalışmaması nedeniyle hücumlarda sıkıntı yaşadı.

Sonradan toparladı ama...

İlk yarıdaki tutuk oyununun yanına moralsizliğini da koyan A Milli Takım karşısında Finlandiya, Koponen ile üç sayılık basket bulmayı sürdürdü ve 28. dakika içinde farkı 19 sayıya (45-26) çıkardı. Son bölümde Ender ve Hidayet ile üç sayılık basketler bulan Türkiye , 3. periyot sonunda farkı 11 sayıya (49-38) indirdi.
İlk üç periyotta hücumda ve savunmada kötü oyun sergileyen Türkiye, son çeyreğe daha iyi başladı. Kerem’in sırtladığı milli takım, rakibinin de şutları kaçırmasıyla farkı eritmeye başladı. Ömer’in de Kerem’e ayak uydurmasıyla toparlanan A Milli Takım, 35. dakika içinde farkı 5 sayıya (52-47) indirdi. Kerem ve Hidayet ile serbest atışları değerlendiremeyen ve 38. dakika içinde 10 sayı geriye düşen (57-47) milliler, Ender’in üç sayılık basketinin ardından Preldzic’in basketiyle maçın bitimine 25 saniye kala oyuna ortak olabilecek skoru buldu (57-55). 

Kötü tercihle son buldu

Mücadelenin son 24 saniyesinde Finlandiya, Huff’un serbest atıştan bulduğu sayıyla skoru 58-55’e getirdi. Son hücumunda top tercihini Hidayet Türkoğlu’na bırakan Ay-Yıldızlılar, deneyimli oyuncunun başarısız iki sayılık denemesi ile hücumu değerlendiremeyince Salin’in attığı basketler sonrası karşılaşmadan 61-55 mağlup ayrıldı ve şampiyonaya sürpriz bir yenilgiyle başladı.

Sıradaki rakip İtalya
Türkiye’nin maç boyunca yüzde 31.7 gibi düşük bir yüzdeyle mücadele etmesi yenilgide başlıca etkendi. Milliler üçlüklerde yüzde 18 tutturabilirken Finlandiya 31 üçlükten 11’inde isabet buldu.
Milli Takım turnuvadaki ikinci maçında bugün İtalya ile karşılaşacak. Mücadele saat 18.45’te başlayacak ve NTV Spor ’dan naklen yayımlanacak.