Fener 'Barça'lamaya devam ediyor

Eurolig C Grubu'nda yer alan Fenerbahçe Ülker, dün Barcelona'yı 82-69 mağlup ederken, üst üste üçüncü galibiyetini alıp 'Top 16' şansını devam ettirdi.

Fenerbahçe: 82
Barcelona: 69

SALON: Abdi İpekçi
HAKEMLER: L. Lamonica, B. Ryzhyk, C. Christodoulou
FENERBAHÇE: Solomon (19), Mrsiç (9), İbrahim (11), Kambala (20), Clark (8), Basden (2), Semih (6), Ömer (3), Oğuz (3), Rasim (1)
BARCELONA: Basile (12), Lakoviç (13), Trias (1), Kakiouzis (7), Vazquez (17), Ukiç (9), De La Fuente (4), Marconato (4), Grimau (2)
1. Periyot: 16-20, Devre: 32-36, 3. Periyot: 53-52

İSTANBUL - Eurolig C Grubu'nda yer alan Fenerbahçe Ülker, dün Barcelona'yı 82-69 mağlup ederken, üst üste üçüncü galibiyetini alıp 'Top 16' şansını devam ettirdi. Sarı-Lacivertliler Juan Carlos Navarro ve Mario Kasun'dan yoksun İstanbul'a gelen Barcelona karşısında ilk yarı bir adım geride kalmış olsa da ikinci yarıdaki mücadeleleri ve savunmalarıyla galibiyete ulaştılar. Maçtaki ilk üç basketin, üç sayı çizgisinin gerisinden gelmesi aslında bu seneki Fenerbahçe maçlarında alışılan bir durum olarak göze çarpıyordu. Fenerbahçeli oyuncular, maçın ilk bölümünü atmosfere ısınmakla ve Lakoviç'i durdurmaya çalışmakla geçirdiler.
Bu çabalar sırasında henüz dördüncü dakikada ikinci faulünü alan Solomon kenara gelince, ipleri eline alan taraf İspanyol ekip oldu. Son saniyedeki Basile imzalı basketle birlikte karşılaşmanın ilk periyodu 20-16 konuk ekip lehine kapanırken, çeyreğin kahramanı 11 sayı üreten Sloven oyuncu Lakoviç'ti. İkinci periyoda Katalanlar iyi başladı. Lakoviç'ten kahramanlık görevini alan Vazquez, Fenerli uzunlara eşleşme problemi yaşatırken fark da 11 sayıya yükseldi. Bu bölümden sonra maçın sonuna kadar devam edecek olan savunma direncini yavaş yavaş ortaya koyan Sarı-Lacivertliler, devreye girilirken farkı makul bir seviyeye çekmeyi başardı. (32-36)
İkinci yarıya iyi başlayan Katalanlar, Fenerbahçe'nin ilk 2.5 dakikada skor üretememesinden faydalanıp farkı tekrar çift hanelere çektiler ancak Fenerbahçe'nin buna cevabı, Vazquez ve Marconato'nun faul problemi nedeniyle kenara alınmaları ve Solomon'un devreye girmesinden sonra yakalanan 8-0'lık seriyle geldi.
Kalan bölüm de bu dengede devam edince son periyoda 53-52 Fenerbahçe üstünlüğüyle girildi. Final periyodunda savunmanın dozajını bir adım yukarı çeken Fenerbahçe, rakibinin hücumlarına geçit vermeyince maçın ibresi ev sahibine döndü. Buna Solomon'un tek kişilik şovu da eklendiğinde Barcelona teslim bayrağını çekti ve karşılaşma 82-69 Sarı Lacivertlilerin zaferiyle sonuçlandı. Maçın yıldızı ise ilk yarısında sayı bulamadığı karşılaşmayı 19 sayıyla tamamlayan Solomon'du. (Spor Servisi)