'Fener büyük gibi oynamadı'

Fenerbahçe-AZ Alkmaar maçı, Hollanda basınında geniş yer buldu. 'Değirmenler diyarı'nda Hollanda ekibinin Fenerbahçe'ye göre bir üst tura daha yakın durduğu görüşü öne çıkarılırken...

AMSTERDAM - Fenerbahçe-AZ Alkmaar maçı, Hollanda basınında geniş yer buldu. 'Değirmenler diyarı'nda Hollanda ekibinin Fenerbahçe'ye göre bir üst tura daha yakın durduğu görüşü öne çıkarılırken, hemen hemen bütün gazetelerin başlıklarında Hollanda takımının 3-1 öne geçmesinden sonra bunu koruyamadığı vurgulandı. Yapılan yorumlarda, Fenerbahçe'nin, Türkiye'nin en önde gelen ve Avrupa düzeyinde bir kulübü olarak bilinmesine karşılık, sergilediği oyunla böyle bir görüntü vermediği savunuldu. AZ Alkmaar'ın ülkesinde böyle bir iddiası olmadığı, ancak aldığı sonuçlarla yavaş yavaş Avrupa düzeyinde bir kulüp olma yolunda ilerlediğini gösterdiği belirtildi.
Ülkenin en büyük gazetesi De Telegraaf, ilk sayfasından duyurduğu maç sonucuna ilişkin haberini, "AZ kendisini tam gösteremedi" başlığıyla verdi. Yazıda, Fenerbahçe'nin söylendiği gibi ülkenin en iyi kulübü görüntüsünden uzak olduğu, AZ Alkmaar'ın ise Fenerbahçe'den zerre kadar farkı olmadığı, hatta daha iyi futbol oynadığını kanıtladığı görüşü dile getirildi. Gazeteye göre, AZ Alkmaar gerçek ortalama futbolunu oynamama-sına rağmen Fenerbahçe ile eşit bir görüntü sergiledi. Hollanda ekibinin, 3-1 öne geçmesi ve bu skoru koruyamamasına rağmen, aldığı bu sonuçla son 16 için kapıyı büyük ölçüde araladığı ifade edildi. (Spor Servisi)