Fener cephesinde ligden çekilme sesleri

100. yılında Türkiye Kupası'nı 24 yıl sonra kucaklamak isteyen ama bu hedefine yarı finalde Beşiktaş engeline takılarak veda etmek zorunda kalan Fenerbahçe'de, ikinci maçın hakemi Selçuk Dereli'ye olan öfke bitmiyor.

İSTANBUL - 100. yılında Türkiye Kupası'nı 24 yıl sonra kucaklamak isteyen ama bu hedefine yarı finalde Beşiktaş engeline takılarak veda etmek zorunda kalan Fenerbahçe'de, ikinci maçın hakemi Selçuk Dereli'ye olan öfke bitmiyor. 1-1 berabere sonuçlanan mücadelenin ardından hem teknik direktör Zico'nun, hem de yöneticilerden Ali Koç ve Mahmut Uslu'nun hiddet dolu açıklamaları, kendi aleyhlerinde oyunlar döndüğü yönündeydi. Hatta Koç, "Ben bu Fenerbahçe başkanı olsam takımın lige devam etmesine izin vermem" dedi. Dün taraftar sitesi 'antu.com' da Koç'un görüşlerine benzer bir istekte bulunarak yönetimin takımı ligden çekmesini istedi.
'Ya Ulusoy ya da Fenerbahçe' başlığı altındaki açıklamada taraftarlar, "Yönetim kurulumuza açık davette bulunuyor, bu şartlar altında Fenerbahçemizin bu kirli düzenin içinde tek başına mücadele etmesinin mümkün olmadığını, bu yüzden takımımızı Turkcell Süper Lig'den çekmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.
Fenerbahçe Kulübü akşam saatlerinde yaptığı açıklamayla adeta taraftarının sözünü dinledi ve ligden çekilmeye varacak kadar sert tepkiler verebileceklerini futbol kamuoyuna duyurdu. Kulübün internet sitesinden yapılan ve hakem Selçuk Dereli ve federasyona yönelik eleştirilerin yoğun biçimde devam ettiği açıklamada "Bir sezon boyunca harcanan emeğin ve futbol takımımıza yapılan milyonlarca dolarlık yatırımın heba olduğu maçın ardından, federasyonun açıklamasında, hamaset dolu sözlerle, popülist mesajlarla dolu ifadeleri son derece ilginçtir. Bu maçta yaşadığımız olayı basit hakem hatası olarak görmek, en hafifinden safdilliktir" denildi.
'Hata yapan ödüllendiriliyor'
Sarı-Lacivertliler hakem hatalarını artık kanıksadıklarını, ancak bu hataları yapanlara disiplin cezasından başka hiçbir cezanın verilmediğini duyurdukları açıklamada şu görüşlere yer verdi: "Bir hakemin aynı müsabakada sürekli aynı takım aleyhine, sonuca tesir eden sayısız hatalar yapmış olmasının izahı olamaz. Aynı hakemin, geçen sezonun son maçında şampiyonluğumuza mal olduğu unutulmamalı. Yapanın yanına kâr kaldığı, hata yapanın ödüllendirildiği bir ortamda adaletten ve tarafsızlıktan söz etmek mümkün değildir. Federasyonun kaosun üremesine sebep olduğu tartışmasızdır."
Camiadan gelen ligden çekilme düşüncesinin de ciddi biçimde değerlendirileceği ifade edilirken "Kulübümüz, önceden yazılmış bir senaryonun figüranı asla olmayacaktır. Yönetimimiz, taraftarından ve camiasından güçlü bir şekilde gelen ligden çekilme düşüncesi dahil, bütün ihtimalleri değerlendirmektedir" denildi.
'1907 Rakısı' haziranda
Yönetim seviyesinde federasyonla yoğun bir demeç savaşına giren Fenerbahçe'de futbolcular ise taraftarlarına bir mektup yazarak Süper Lig'de şampiyonluk sözü verdi. İdari Menajer Volkan Ballı aracılığıyla futbolcular adına yazılan ve antu.com'da yayımlanan mektupta Sarı-Lacivertliler taraftarlarına özetle şu şekilde seslendi: "Bize 90 dakika boyunca destek veren taraftarlarımıza teşekkür ediyoruz. Futbolun sadece sahada oynanmadığını ve emeklerimizin nasıl çalındığını seyrettiniz. Biliyoruz ki düşmanlarımıza karşı yegâne koruyucularımız sizlersiniz. Sizin için 100. yılda şampiyonluk kupasını almaya da söz veriyoruz."
Öte yandan Fenerbahçe'nin 100. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında üretilecek '1907 Rakısı', haziran ayında satışa sunulacak. Sadece 100 bin şişe üretilecek rakı için Efe Rakı ile sözleşme imzalandı. Yine 100. yıl için düzenlenen 100. Yıl Piyangosu bugün saat 10.00'da çekilecek. (Spor Servisi)