Fener geleneği bozmadı

Trabzon'u 3-2 yendi

Fenerbah-çe, Kadıköy'de 10 yıldır yenilmediği Trabzon'u yine devirdi. 3-2 biten maçta tüm goller ilk yarıda atıldı.
Haber: HALİL YAZICIOĞLU / Arşivi

Sonbahar-kış dönemini yüzde yüz performansla tamamladı Fenerbahçe. Şampiyonlar Ligi kumpanyasındaki performanslarına paralel yükseldikçe yükseldiler. 31 maçtır kaybetmedikleri kendi topraklarında Trabzon'u da alt ettiler ve ligin ilk yarısını üst üste beş galibiyetlik bir seriyle kapattılar.
Daha 4 dakika geçmişti ki 'yengeç dansı'nı patlattı Deivid. Alex'in korneri, bir karambol başlattı, sağa doğru açıldı top, Deivid de çaprazdan uzak köşeye, hem de çok çok uzak köşeye bıraktı: 1-0. Bundan sonra bir kreşendoyla yüklendi Trabzon. 9'da Mustafa'nın savunmanın derinlerine Umut'u sarkıtmasıyla başladı reaksiyonları. 11'de Gökdeniz'in çaprazdan hamlesini Volkan sektirdi, tam tipleyecekti Umut, Gökhan Gönül savuşturdu. Ayman'ın 13'teki şutuna Volkan iyi uzandı.
Tam ilk kroşeden sonra ayağa kalkıyordu ki Kuzeyliler, kaptan Hüseyin 17'de fena su sızdırdı takasına.
Alex'in presine dayanamayıp ceza sahasında kaleci Ahmet'e geri pas yaptı. Semih hemen aralarındaydı topu kapmak ve ligdeki 10. golünü atıp krallıkta Gökdeniz'i yakalamak için: 2-0. Kadıköylüler şimdi ellerini oğuşturuyordu fark olacak diye ama Ceyhun hemen hükümsüz kıldı heveslerini. 21'deki Fenerbahçe korneri Trabzon kontrasına dönüştü, Gökdeniz solda Yattara'yı kaçırdı. O da Gökhan'ı yatırıp ortayı kesti. İlk direkte kafayı ıskaladı Gökdeniz, Ceyhun ikinci direkte boş kaleye itti topu: 2-1.
Ali, Alex kadar iyiydi
Zico'nun tayfası golü yemişti yemesine ama türbülansa girmemişti. Tik-tak futbollarıyla, pozisyonları öre öre kontralara çıkıyorlardı. 24'te soldan Uğur Boral'ın, 29'da sağdan Deivid'in vuruşları bu özenlerine delildi. 32'de kontrada değil ama 'stabil oyun'da meyvesini verdi ektikleri tohumlar. Gökhan'ın tacını Semih kafayla ön direğe servisledi, Alex bayılırdı böyle zincirleri tamamlamaya: 3-1. Yine açılmayacaktı ara ve yine dehlizden çabucak çıkacaktı Trabzon. 34'te sağdan sızıp ortaladı Gökdeniz, Yasin ön direkte karşıladı. Dalgayı hemen kırıp topu uzaklaştırması lazımdı, oyalanınca Umut kapıp Ceyhun'a çıkardı. O da plaseyle dublesini tamamladı: 3-2.
İlk 45 Alex'in sakatlanıp çıkmasıyla kapandı fakat Zico'nun manevra marjı genişti, Ali Bilgin'i monte ediyor ve onun sayesinde ikinci yarının uvertürü de sağ kanattaki Fener dinamizmiyle geçiliyordu. 49'da Deivid'in misilinin yolunu Mustafa kesti, 54'te Ali yandan dışarı attı. Lazutlar ilk şoku bu kez hasarsız atlattı ve beraberliğin eşiğine geldi. 58'de Ceyhun, Umut'u savunmanın arkasına kaçırdı, Volkan çıkıp uzaklaştırdı. Top Gökdeniz'in önünde, Gökdeniz Fener sahasının ortasında ve Fener kalesi bomboştu. Plasesinin ayarını tutturamadı 61 numara, üstten dışarı attı.
Trabzon'a son hükmü giydirmek ve gol krallığında Gökdeniz'i geçmek için iki kez hamle etti Semih. 69'da yan direğe takıldı, 80'deki kafa vuruşu yeteri kadar köşeye gitmedi. Galibiyet de bir fark aralığında kaldı. Trabzon 1997'den beri olduğu gibi Kadıköy'de yine kazanamadı, karabasandan kurtulamadı.

FENERBAHÇE: 3
Volkan 6
Gökhan 7
Önder 6
Yasin 5
R. Carlos 6
Deivid 7
Aurelio 7
Selçuk 6
Uğur 5
(Vederson 76) 5
Alex 6
(Ali 44) 6
Semih 8

TRABZONSPOR: 2
Ahmet 5
Serkan 6
Erdinç 5
(Tayfun 83) -
Çağdaş 4
Mustafa 7
(Adnan 71) 5
Ayman 4
Hüseyin 3
Yattara 7
Ceyhun 6
(Ergin 80) -
Gökdeniz 6
Umut 6

GOLLER: Deivid (4), Semih (17), Alex (32) / Ceyhun (21 ve 34)
SARI KARTLAR: Aurelio, Deivid, Volkan, Selçuk, R. Carlos / Hüseyin, Ayman, Serkan, Erdinç, Çağdaş
Stat: Şükrü Saracoğlu - Hakemler: B. Yıldırım, C. Gemici, E. Sezertam