Fener iki, hakem üç attı

Elverişsiz hava koşulları ve ertelemelerle iyiden iyiye soğuyan futbol ikliminde en az sahne alan takımlardan biriydi Fenerbahçe.
Haber: UĞUR VARDAN / Arşivi

Elverişsiz hava koşulları ve ertelemelerle iyiden iyiye soğuyan futbol ikliminde en az sahne alan takımlardan biriydi Fenerbahçe. Spor basınının Sarı-Lacivertliler'e ayırdığı sayfaları doldurmakta zorlandığı günlerin ardından dün gece, takım hem medyanın hem de taraftarının önündeydi.
Geçen haftayı, 'Sibirya deplasmanı'nda geçiren Malatyaspor'un vuruşuyla başlayan maçın ilk tehlikeli atağı ev sahibi ekipten geldi. Henüz 56. saniyede, soldan yapılan ortayı Tuncay kafayla sağ tarafa aşırttı, Tottenham'da geçen futbolsuz ve golsüz döneme Sarı-Lacivertli forma altında son vermeye niyetli Sergei Rebrov'un düzgün ve sert vuruşu skoru 1-0'a getirdi. Geçen hafta, Sami Yen'deki Hakan Ünsal patentli kazanın muhatabı Miloşevski'nin bu golde bariz bir suçu yoktu.
Oyuna ısınmadan başlayan yardımcı hakem bayrağının iki dakika soğuttuğu maçta, Malatyaspor 9'da Duro'nun o bildik uzaktan yoklamalarından biriyle, ilk tehlikesini gerçekleştirdi. Malatya'daki ilk maçta Fenerbahçe ağlarına yolladığı benzer bir şut Eurosport'ta haftanın golü seçilen Arnavut, bu kez Rüştü'yü aşamadı. 'Uzaktan şutlar gecesi'nin 12. dakikasında bu kez şansını deneyen Johnson'dı. Ganalı'nın vuruşu yan direkte patladı. 18'de Tuncay'ın sürükleyip, Rebrov'la nihayete erdirmeyi düşündüğü atak kornerde erirken, bir dakika sonra ise bu kez genç Tuncay boşluğu gördü.
Kartlar havada uçuştu
Sonrasında, maça sıkıntı damgasını vurdu. Orta sahadaki kördöğüşünde oyuna hareket getiren isim, gereksiz yere ikinci sarıdan kırmızıyı gören Muharrem Uz oldu. 35. dakikadan itibaren Sarı-Kırmızılılar sahada 10 kişiydi. 38'deki frikikte Ceyhun'un, takım arkadaşı Johnson'ı sırtından nişanlaması da gecenin kaydadeğer notlarındandı.
İkinci yarı, forma şansı bulan Semih'in soldan sert şutunun Miloşevski tarafından oyun sahası dışında bloke etmesiyle başladı. Sağ kanattaki Fazlı'nın bindirmeleriyle şansını deneyen Malatya ise eksik oynamanın dezavantajıyla, etki sağlayamıyordu. 51'deki pas organizasyonu sonucunda en son topla buluşan Rebrov ikinci yarıya da golle başlayacaktı ki, vuruşu Makedon kaleciye takıldı. 59'da Mithat'ın kafa vuruşu Sarı-Lacivertli kalede küçük bir heyecan yarattı. Topu alan her Fenerbahçeli futbolcunun en az bir kereliğine uzaktan kaleyi yokladığ maçın 64. dakikasında Tuncay şansını denedi, direği yalayan top auta çıktı. Dakika 68; Erhan Albayrak da vurdu... Seyircinin "Fener gol, gol" ısrarına kulak veren pek yoktu. 71'de Rüştü de oyuna katıldı; kalesini terk ederek tribünleri şöyle bir dalgalandırdı... Ve bir başka hareket getirici unsur; 76'da Tolga kırmızı kart gördü. Malatyaspor eksildikçe çoğalıyor muydu? 78'de Sertan soldan ortaladı, Mithat ortalığı karıştırdı ama Rüştü'yü geçemedi. Lakin 79'da meseleyi tamamen bitiren Yusuf oldu. Namı diğer 'yerli Ortega' sahada yumuşak bir bilek hareketine soyundu ardından da golünü attı: 2-0. 85'.dakikada ise 'Allah'ın hakkı üçtür' diyen Duro da, kırmızı kart serisini tamamladı.