Fener 'portakal' avında

Beşiktaş'ın yerli yıldızlara yöneldiği transfer piyasasında şu ana kadar sadece teknik direktör sorununu çözme yolunda adımlar atan Fenerbahçe'de Yönetim Kurulu'nun seçtiği yeni transfer komitesi, Christoph Daum'la birlikte harekete geçti.
Haber: YUSUF DURSUN / Arşivi

İSTANBUL - Beşiktaş'ın yerli yıldızlara yöneldiği transfer piyasasında şu ana kadar sadece teknik direktör sorununu çözme yolunda adımlar atan Fenerbahçe'de Yönetim Kurulu'nun seçtiği yeni transfer komitesi, Christoph Daum'la birlikte harekete geçti. Komite üyeleri birkaç gün içinde Hollanda'ya gidecek ve burada Alman hocanın daha önce temasa geçtiği başta Feyenoordlu Pierre van Hoojdonk olmak üzere Barcelonalı Marc Overmars ve Frank de Boer ile görüşülecek. Fenerbahçe, talip olduğu oyuncularla, transferin resmi başlangıç tarihi olan Haziran ayının 15'inde imza töreni yapmak istiyor. Böylelikle camiada, yeni sezona ait taze bir hava estirmesi bekleniyor.
Öte yandan Austria Wien'den öğrencisi olan Slovak futbolcu Janocko ile son bir görüşme daha yapan Alman teknik adam Daum'un, "Senin olduğun her yere gelirim. Yeter ki sen çağır" yanıtını aldığı öğrenildi. Bunun üzerine tecrübeli çalıştırıcı, transfer komitesinden bu futbolcu ile de ilgili girişimlerin başlamalarını istedi. Bu arada Fenerbahçe, yabancı oyuncu transferi için Ariel Ortega ve Washington'un durumlarının netleşmesini de bekliyor. FIFA, Ortega için iki güne kadar kesin kararını vereceğini duyurdu. Washington'un hastalığı nedeniyle bekleme süresi doldu. Fesih için Brezilyalı oyuncunun son doktor raporu bekleniyor. Bu iki oyuncuyu kadrosundan boşaltacak olan Fenerbahçe, yabancı transferde daha rahat hareket edecek.
Fenerbahçe'nin ikinci başkanı Nihat Özdemir, önceki gün yapılan yönetim kurulunda gündeme gelmemesine rağmen Serhat ve Yusuf'a sıcak bakmadığının sinyallerini verdi. Özdemir, iki oyuncunun da takıma haksızlık ettiğini belirterek, "Affedilmelerinden yana değilim ama sonuçta bu takımın teknik heyeti ve yönetimi var. Çıkacak karara da saygı gösteririm" diyerek bu konudaki düşüncesini ortaya koydu.
Kaptanlarla anlaşılamadı
Fenerbahçe'de kaptanlığa getirilen ancak sözleşmesi bitiği için masaya oturan Ümit Özat da, yönetimden haber bekliyor. İlk görüşmede para nedeniyle anlaşma sağlanamayınca Ümit'in menacerlerine "Biz size haber veririz" diyen yöneticiler, bu oyuncunun kendi şartlarını kabul etmesini istiyor. Aynı şekilde Ceyhun'un da önüne konan parasal şartları kabul etmesi için beklemeye geçildi. Ceyhun'un menaceri Tarık Üstün ile transfer komitesinin pazartesi günü yaptığı görüşmede iki taraf arasında fiyat konusunda büyük fark olduğu ortaya çıktı. Anlaşma olmaması halinde tecrübeli oyuncunun futbol yaşantısını Almanya'da sürdürmek istediği belirlendi.
Takımın gurbetçi futbolcularından Cem Karaca'ya Süper Lig'in yeni takımlarından Konyaspor ve Akçaabat Sebatspor talip oldu. Daum'un sıcak bakmadığı Cem Karaca'nın tatil dönüşü bu iki kulüp yöneticileri ile masaya oturması bekleniyor.