Fener-Rize maçı tekrar

Futbol Federasyonu, 1-1 biten Fenerbahçe-Çaykur Rize maçında hakem Ali Aydın'ın kural hatası yaptığını kabul ederek karşılaşmanın tekrar edilmesine karar verdi. Tarih belli değil.
Haber: CEMAL ERSEN / Arşivi
YEMEN EKŞİOĞLU / Arşivi

ANKARA - Federasyon Hukuk Kurulu, Fenerbahçe-Çaykur Rizespor maçının tekrar edilmesi yönünde karar aldı. Kararı açıklayan Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy, yapılan hatanın çok açık olduğunu vurgulayarak, "Biz oturduk, değerlendirdik ve kurallara göre bu maçın tekrarlanmasına karar verdik. Ali Aydın adam gibi adamdır. Her zaman arkasında olacağım, o dünya çapında bir hakemdir. Hata yapmıştır ve her insan gibi o da hata yapabilir" diye konuştu.
Ulusoy sözlerini şöyle sürdürdü: "Benden önce Ali Aydın diye bir hakem yoktu. Benimle birlikte ortaya çıktı. Hata yaptığında da dürüst bir biçimde söylemiştir. Bu hatada sadece onun değil, diğer yetkililerin de sorumluluğu vardır." Ulusoy kendisine suçlamalar yönelten Çaykur Rize Başkanı Ekrem Cengiz'e de şöyle yanıt verdi: "Canı yanmıştır. Sayın Cengiz kendince haklıdır ancak benim Anadolu kulüplerine yaptığım hizmetler de ortadadır. Olayı büyütmeye gerek yok. Doğru olan yapılmıştır."
Federasyon Başkanvekili Ata Aksu, Fenerbahçe'nin itirazında haklı olduğunu ve talihsiz bir hata yapıldığını vurgulayarak "Hakem, dördüncü hakem ve gözlemcilerin raporlarına göre maçın hakemi Ali Aydın'ın kural hatası yaptığı saptanmıştır. Talimatnameye göre karşılaşma tescil edilip ileri bir tarihte tekrar edilecektir. Kararda daha önce yaşanmış örnek olaylar göz önünde bulundurulmuştur" diye konuştu.
Demiray'dan büyük hata
Çaykur Rizesporlu Victoria'ya gösterilmeyen kırmızı kartta maçın dördüncü hakem Oktay Demiray'ın dikkatsizliğinin olduğu ortaya çıktı. Demiray, saha komiseri Mustafa Yılmaz ile Federasyon temsilcisi Abdullah Kaya'yı uyarmasına rağmen konuyu Aydın'a iletmedi. Mustafa Yılmaz, Oktay Demiray'a, "Victoria'nın ikinci sarı kartı. Hocayı uyarın, hata yapılıyor" dediğinde Demiray'ın da kendisine, "Siz işinize bakın" cevabını verdiği belirtildi.