Fener şen gitti, 'Şentürk' döndü

Fenerbah-
çe yine Semih'le güldü


Son haftaların flaş takımı Fenerbahçe deplasmanda karşılaştığı Gençlerbirliği'ni 2-1 yendi. Fener'in iki golü de Semih'ten geldi. Beşiktaş ise evinde ağırladığı Ankaragücü'nü 3-1'le geçmeyi başardı. Beşiktaş'ın gollerini Tello, Serdar Özkan ve Delgado kaydetti.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Hakkını verelim; Gençler deplasmanı Fenerbahçe için keskin virajdı. Manen ve madden kıymetli evrak katsayısı yüksek iki maçın ardından, bir öğlen
ikindisinde Ankara ayazlarından 3 puan çıkarmak... zor işti doğrusu.
Gerçi ilk düdükle birlikte anladık ki maçın belirleyenleri arasında bağımsız bir değişken daha vardı. Defoları artık iyice pot yapan ve kurak Gökçek Ankarası'nın simgelerinden olan 19 Mayıs tarlası. Bu yüzden ilk yoklamaya zeminin âşinası Alkaralar soyundu. Üstelik beklenenden çabuk sonuç buldular. Gençler, 10'da dağınık ve yoğunluk kıvamını henüz almamış Fener orta sahasını gaflete düşürdü ve kulübün adına en uygun oyuncusu genç Burhan Eşer'le öne geçti. 'Kürdilihicazkâr' makamdan dem vuran bu kavruk sağ açık, karşısındaki 'El Roberto'nun özgeçmişiyle hiç ilgilenmeden yüklendi ve yay çizgisinden düzgün vurdu: 1-0.
Konuk ekip artık reorganizasyon şeması çizmek zorundaydı. Fakat uzun süre muvaffak olamadılar. Oyuna tam anlamıyla intikal edebilmeleri tam 17 dakika aldı. Önce soldan Gökhan ortası, ardından 21'de Roberto Carlos frikiği ve nihayet 22'de Semih'in plasesi... Gol olmadılar, ama gidiş yolunu toparladılar. Görünen o ki oyun biraz olsun sarı laciverte kesiyordu artık.
Ama işte, engebeli zemin, ağır ve ürkek oyun bir türlü işlevselleştirmiyordu Fenerbahçe'yi. Selçuk fazla geride kalıyor, kanatlar ise stabilize zeminde akışkanlığını bulamıyordu.
Penaltı itirazı haklıydı
38'de Alex'in kaleci Gökhan'ın elinden aşırmaya çalıştığı pozisyon ve 42'de Uğur Boral'ı CSKA misali kaçırışı dışında (ki ikisinin de hazırlık soruşturması eksikti), devre bitene dek tutukluğu atamadı konuk ekip. Alkaralar ise hal ve gidişten gayet memnundu. Son dakikada Aurelio ve Çakıroğlu Mehmet'le bir hareketlenme oldu. Hatta Fenerbahçe bir penaltı dilekçesi bile yazdı (ki haklıydı), fakat hakem delili yetersiz buldu, ilk celseyi kapadı. Anlaşılan dosya ikinci celsede çözülecekti.
Bu sefer hızlı açıldı oyun. Fenerbahçe yüklenmek için dilek kipine geçmişti. Gençler ise kontra depar için ayağını takoza yerleştirmişti. Zaten ilk hamle eden yine onlar oldular. 60 dönülürken Lugano'dan sonra Edu da sararmış, Alkaralar ise kaçanlara yanıyordu. Bu yüzden temkinli bir oyuna döndü konuk ekip. Önde basan rakipleri tehditkâr olmuştu. Zico kanatları söküp yenisini takmakta buldu çareyi. Ali ve Vederson oyundaydı.
Fakat gol beklenmedik yerden, ama en çok beklenen 'unsurdan' geldi. Semih, Ali'nin taşıdığı topla ceza sahası dışından, hem de solla, Roberto Carlos niyetine vurdu: 1-1. Maç ritm kazanmıştı. 72'de bir faul ataletinden sızan Gökhan'ın ceza sahasında düşüşünü yine bir penaltı talebine dönüştürdü konuk ekip. Ama bu sefer mesnetsiz gibiydi. Zico maçı almak için son hamlesini yaptı ve 80'de Selçuk'la Kezman'ı değiştirdi. Artık muhasara başlamıştı. 85'te gelen gol, forvet çıkarıp takımını geriye yaslatan Bülent'in kulağında çınladı adeta. Bu eserin telifi ise, Alex'in editörlüğünde Euro 2008 rezervasyonunun ilk kaydını yapan Semih'e yazıldı: 1-2. Puslu başlayan maçı döndürüp cebine koydu Sarı Lacivertliler. Üst üste altıncı kez Gençler'i yendiler ve Zico'ya ligde ilk defa üst üste dört galibiyet hediye ettiler.

G.BİRLİĞİ: 1
Gökhan 5
Erhan 5
Tuna 6
Tolga 5
Eren 4
(Carle 88) -
Burhan 6
Kerem 5
(Okan 88) -
M. Nas 5
M. Çakır 5
Isaac 5
Kahe 5
(Engin 70) 5

FENERBAHÇE: 2
Volkan 7
Gökhan 7
Lugano 6
Edu 5
R. Carlos 6
Kazım 5
(Ali 61) 6
Aurelio 7
Selçuk 6
(Kezman 80) -
Uğur 4
(Vederson 61) 5
Alex 6
Semih 8

GOLLER: Burhan (10) / Semih (66, 85)
SARI KARTLAR: Tolga, Kerem, Engin, Tuna, Burhan / Selçuk, Lugano, Edu
Stat: 19 Mayıs - Hakemler: Y. Yıldırım, M. Eyisoy, S. Gençerler