Fener yaslı gitti, şen dönemedi

Fenerbahçe'nin bu ligi koparmaya niyeti yok anlaşılan. İstanbullu
üvey kardeşler kaybettikçe Fener de inadına puan kaybediyor. Adnan hocacıların puan hesabına benim kafam yatmıyor. Tek bildiğim ligin hâlâ bitmediği. Son haftalarda sonuçlanan bir lig mi bekliyor bizi yine acaba?
Haber: BENER ONAR / Arşivi

Fenerbahçe'nin bu ligi koparmaya niyeti yok anlaşılan. İstanbullu
üvey kardeşler kaybettikçe Fener de inadına puan kaybediyor. Adnan hocacıların puan hesabına benim kafam yatmıyor. Tek bildiğim ligin hâlâ bitmediği. Son haftalarda sonuçlanan bir lig mi bekliyor bizi yine acaba?
Antalyaspor maça iyi başlayan taraf, Fenerbahçe ise ürkek oynar bir havada. Yine de 25'te Fenerbahçe organize olmayan işlerle gole yaklaşıyor. Volkan'ın degajında (genelde başarılı değildir) top rakip orta sahaya süzülüyor. Alex ve Tümer, Kezman'a moral aşısı yapmak için didiniyorlar ama Sırp golcü ağlar yerine Cordoba'yı görüyor. Kolombiyalı eldivenin tecrübesi skorun değişmemesinde büyük etken. Bu pozisyondan sonra kendime şunu sordum: "Bu Kejo, PSV'de oynayan Kejo mu?"
Bir dakika sonra ilk yarının başarılı ismi Volkan Yaman uzaktan deniyor. Antalyalı oyuncunun şutunu Fenerli adaşı dahil herkes seyrediyor ama top reklam panolarında patlıyor. 35'te 'Seba gitsin Ahmet Dursun'un boyu kısa gelince Şimşekler olası bir golden oluyor. Ev sahibi kritik yerlerde top kaptıran Fenerbahçe orta sahasının hatalarından iyi yararlansa skoru değiştirebilir. Bunda kanatlardan Uğur ve Şenol'la iyi gelen ev sahibinin Alileri Zitouni ve Bilgin'in hamle yanlışlarının rolü büyük.
İkinci yarı 'Alkmaar gazileri cemiyeti' için en kötü başlangıçla açılıyor. Önder'in yanlış pasında sol tarafta Antalya'ya geçen top bir kontrayla ters kanada dönüyor. Ali Bilgin sert bir şutla alt doksana topu bırakıyor: 1-0. (Bu golün benzeri için ilk AZ maçında Hollandalıların ikinci sayısına bakılabilir) Golün anonsunun 'Antalyamızın ilk golü Aliiiiii...' şeklinde söylenince herkesi bir gülme alıyor. 54'te anonsçunun öngörüsü-isteği vs... gerçeğe dönüşüyordu. Sakatlanan Ahmet Dursun'un yerine giren, 'natecavüzcü' Coşkun kafayı vuruyor, direği sarsan top Zitouni'nin önüne düşüyor. Tunuslunun etkisiz vuruşunda Volkan'dan dönen topu Coşkun yine tamamlıyor ama öncesinde sarı bayrak sallanıyor.
Gecenin ilk Oscar'ı Cordoba'ya
AZ maçında Van Gaal'in hamlelerine seyirci kalmakla suçlanan Zico bu kez erken davranıp Marco Paşa ve Deivid'i sahaya sürüyor. Lakin Fenerbahçe o kadar düzensiz bir futbol oynadı ki dün gece bu değişikliklerden medet ummak Pollyanna'cılık olurdu. Deivid zaten ekstra moralsiz, Marco sakatlıktan yeni kurtulmuş. Taze kan durumundan bahsetmek mümkün mü böyle bir durumda.
Şuursuzca geçen dakikalardan sonra Coşkun 80'de tribünleri heyecanlandıran isim ama gerçek elektrikli anlar bir dakika sonra yaşanıyor. Yan hakemin penaltı tavsiyesine Vedat Yüksel uymayınca Antalyalılar çok sinirleniyor. Yüksel, 'Ben gördüm, değil' gibi bir havada değil ama ilginç biçimde beyaz noktayı göstermiyor. İyi de yapıyor çünkü topu elleyen Ali Bilgin. 90'da Cordoba, 'Fantastik Four' kahramanlarından biri gibi uzayınca Antalya kümede kalma yarışında avantajı yakalıyor.
Not: Antalyasporlu Maynor Antunez Suazo'yu Türk yapıp Milli Takım'ın hizmetine sunabilir miyiz diye düşündüm. Malum böyle bir trend var. Lakin çoktan Honduras Milli Takımı'nda forma giymiş. Kısmet başka Mehmet'lere!Antalya'da da 'I love you Alex'
 • Fenerbahçeli ve Antalyasporlu oyuncular sahaya, üzerinde 'Almadığınız her fiş ülkemizi değil başkalarını kalkındırır' yazılı pankart taşıyarak çıktılar.
 • İl Spor Güvenlik Kurulu kararıyla, maça il dışından gelen Fenerbahçe taraftarları, polis tarafından şehir girişinde toplanarak eskort eşliğinde stadyuma getirildi. Maçtan 1.5 saat önce stada gelen Fenerbahçe taraftarları, kendilerine verilen açık tribünün tamamına yakınını doldurdu.
 • Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım maçı, protokol tribününde Antalyaspor Başkanı Sedat Peker ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile birlikte izledi.
 • Stada girişleri sırasında taşkınlık yapan bir grup Antalyaspor taraftarıyla güvenlik güçleri arasında yaşanan gerginlik, büyümeden yatıştırıldı.
 • Fenerbahçe taraftarları, İstanbul'daki AZ Alkmaar maçında yuhaladıkları Alex'e 'I love you Alex' diye tezahürat yaparak moral verdiler. Antalyaspor taraftarlarıysa Fenerbahçe'ye 'Türkiye sizinle rezil oluyor' tezahüratını yaptı.

  ANTALYASPOR: 1
  Cordoba 7
  Uğur 6
  Dziewicki 7
  Bieniuk 7
  Şenol 6
  A. Bilgin 7
  İlyas 7
  (Metin 90+2) -
  Suazo 8
  Volkan 6
  (Levent 89) -
  A. Zitouni 7
  A. Dursun 5
  (Coşkun 40) 6

  FENERBAHÇE: 0
  Volkan 5
  Önder 5
  Edu 6
  Lugano 5
  Ümit 5
  Appiah 4
  (Semih 76) -
  Deniz 4
  (Aurelio 55) 5
  Tümer 5
  Olcan 5
  (Deivid 55) 4
  Alex 4
  Kezman 5

  GOL: Ali Bilgin (47)
  SARI KARTLAR: Şenol, Coşkun, A. Bilgin, A. Zitouni / Ümit, Olcan, Lugano, Kezman, Semih, Aurelio
  Stat: Atatürk - Hakemler: V. Yüksal, C. Gemici, T, Direkler