Fenerbahçe: 1 - Eskişehirspor: 0

Fenerbahçe: 1 - Eskişehirspor: 0
Fenerbahçe: 1 - Eskişehirspor: 0
Fenerbahçe, Eskişehirspor'u Kuyt'ın golüyle 1-0 yenerken maçın yıldızı Mert Günok'tu. Necati Ateş'in penaltısının yanında rakibin birçok şutunu çıkaran genç eldiven, kulüpteki konumu tartışılan teknik direktör Yanal'ı da rahatlattı.
Haber: BURAK KURU / Arşivi

“1.5 milyon euro aldığın yerde, 3 milyon euro alan adama hükmedemezsin...” Dostoyevski ya da Tolstoy alıntısı olmasını isterdim ama değil. Kadıköy çarşısından stada doğru yürürken, masalarına Fenerbahçe ’yi yatırdığına kulak misafiri olacağınız abilerin küfür içermeyen Ersun Yanal eleştirisi bu. “Paranın ne önemi var. Mühim olan insanlık” günlerinin hiçbir zaman yaşanmadığını ben de biliyorum ama memleketin bir bölümünün doların 2 lira olup olmamasını tartıştığı dönemde -ki dolar bu iner de çıkar da. Futbolun içinde olan şeyler bunlar-, başka bir bölümünün de bir teknik adamın maaşıyla saygı görmesi konusunu ciddi olarak tartışmasını yadırgıyorum. Hani ‘kadına yaşı, erkeğe maaşı sorulmaz’dı? Kandırdılar mı bizi?

Kadıköy'de 34. dakika klasiği


Neyse ben size bunları anlatıyorum ama konumuz başka. Normalde Fenerbahçe’nin, teknik direktörü Ersun Yanal’ın eski, 3 senedir Sarı-Lacivertlilere karşı, yönettiği takımlarıyla çıktığı 8 maçta galibiyet yüzü göremeyen (3 beraberlik, 5 yenilgi) Ertuğrul Sağlam’ın yeni takımı, yani Eskişehirspor’un karşılaşmasını anlatmam gerekiyor.

Ama dakika 34, ortada kaydadeğer bir pozisyon yok. Halbuki Fenerbahçe’de savunma dörtlüsü değişmiş, Gökhan Gönül, Caner Erkin ve Egemen Korkmaz, Bruno Alves’in yanına gelmiş. Orta sahaya Selçuk Sahin gelmiş, forvette Emenike ‘İlk 11’de. İstekli görünüyorlar, top da onlarda... Yanlış olmasın Eskişehirspor da aynı durumda. Zaten ilk yarınn tek pozisyonu da tribünlerde: 34. dakikada Gezi Protestları’na destek. Genç Fenerbahçeliler’in olduğu bölüm ise “Statta siyaset istemiyoruz” çıkışını yapıyor bu esnada. Ardından onlardan gayrısı, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganını attı. Bu yıl bu ‘fark’ gerginlik yaratacak gibi. Genç Fenerbahçeliler’in her tezahüratı, “Her yer Taksim her yer direniş” ile bölündü ilk yarı sonunda...

Fotoğraflarla F.Bahçe-Eskişehir maçı

KARŞILAŞMANIN TÜM DETAYLARI İÇİN TIKLAYIN


Koskoca devreyi futbol adına sıfır heyecanla tamamladık. İki takım ıslıklarla soyunma odasına giderken tribünler belki ikinci yarı işler düzelir umudunu taşıyordu. Hafiften bir kıpırdanan Sarı-Lacivertliler golü buldu. 52’de soldan Emenike ortaladı, Kuyt kafayla dokundu: 1-0.
Gökhan Gönül notu: Eski günlerine dönmesi, en azından fiziksel olarak zaman alacak. 58. dakikada yediği çalım sonrası Erkan Zengin’in arkasından salladığı ama tutturamadığı tekmenin sebebi biraz da bu... (Ki maçı tamamlayamadı 74’te yerini Bekir’e bıraktı). Bu pozisyon sonrası kullanılan kornerde elle oynayan Alper nedeniyle Eskişehirspor penaltı kazandı. Necati Ateş’in vuruşunu ise ligimizin penaltı kralı Mert Günok kurtardı. Geçen hafta da Konya’da penaltıya geçit vermemişti.

Mert Günok'tan büyük başarı


69’da en organize Fenerbahçe atağını izledik. Kuyt soldan Caner’i kaçırdı, Caner içeri ortaladı Hollandalı’nın volesi üstten auta gitti. Mert Günok’un Volkan Demirel’e “Ben de varım” sinyali penaltıyla sınırlı kalmadı. Erkan Zengin’in 72’teki şutunu da çok şık kurtardı. 85’te Necati’nin çerçeveyi bulamaması ise galibi belirledi. Zorla da olsa kazandı Fenerbahçe. Ama gelecek adına umutlu olduğu söylenemez Sarı-Lacivertli taraftarların...

 

 Stat: Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu
Hakemler: İlker Meral, Cem Satman, Hakan Yemişken
Fenerbahçe: Mert Günok, Gökhan Gönül (Dk. 74 Bekir İrtegün), Alves, Egemen Korkmaz, Caner Erkin, Kuyt, Selçuk Şahin, Meireles, Alper Potuk (Dk. 84 Mehmet Topuz), Webo, Emenike (Dk. 83 Sow)
Eskişehirspor: Boffin, Veysel Sarı, Akaminko, Diego, Tarık Çamdal, Kamara (Dk. 84 Abdülaziz Solmaz), Ndiaye, Aytaç Kara (Dk. 72 Erkut Şentürk),
Erkan Zengin, Özgür Çek (Dk. 55 Necati Ateş), Bienvenu
Gol: Dk. 52 Kuyt
Sarı Kartlar: Dk. 79 Kamara (Eskişehirspor), Dk. 82 Alper Potuk (Fenerbahçe)