Fenerbahçe: 4 - Akhisar Belediye: 0

Fenerbahçe: 4 - Akhisar Belediye: 0
Fenerbahçe: 4 - Akhisar Belediye: 0
Fenerbahçe, evinde ağırladığı Akhisar Belediyespor'u 4-0 mağlup ederek en yakın takipçisiyle arasındaki puan farkını maç fazlasıyla 11 puana çıkardı.

Fenerbahçe ’nin bu sezon ulaştığı fizik seviyesi gerçekten rakipleri için zorlayıcı. Hava nasıl olursa olsun her sabah sahilde koşan, yemesine içmesine dikkat eden, saatinde yatıp-kalkan, kısacası sağlıklı yaşayan bireyler gibiler. Ve galiba bu disipline alıştılar artık bunu zaruri olarak değil alışkanlıktan yapıyorlar. Bunun futbol karşılığı da ‘makine düzeni’ oluyor. ‘11’e 11’ iken bile rakibini zorlayan Fenerbahçe’nin bu özelliğinin rakip 10 kişi kalınca ne kadar yıpratıcı olduğunu dün tekrar gördük. 24. dakikadan sonrasını 10 kişi oynayan Akhisar Belediye bu süre zarfında varlık gösteremedi.

Hızlı başlayan Fenerbahçe’ydi ama 11. dakikada Niasse’nin görkemli çıkışı Akhisar için iyi bir başlangıç olabilirdi: Sol kanattan çalımlarla sıfıra kadar indi, denemesi kornerle sonuçlandı. Kullanılan atışta Bruno Rosa’nın vuruşunu ise Gökhan Gönül çizgiden çıkardı. Bu pozisyonun tersi de 14’te yaşandı: Cristian ortaladı, Egemen Korkmaz’ın volesini ise Akhisar’ın sağ beki Emrah önledi.
Emenike’nin boştaki arkadaşlarını görmediği, imkansız çalımlar denediği dönemde 24. dakikaya kadar gelmişken bu anda Sow’un şutu Sonko’nun eliyle temas etti. Ve işler değişti: Akhisarlı Sonko ikinci sarıdan kızarırken Sarı-Lacivertliler penaltı kazandı. Tribünden ağır görünen -Akhisar Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu ‘Ne oldu’ diyerek kenara döndü durumu anlamak için. Sonko’ya da oyundan çıkarken eline çarpıp çarpmadığını sordu- bu kararı Kuyt yargılamış mıdır bilmem ama Hollandalı beyaz noktada Akhisar kalecisi Evren’e takıldı.

PANKREAS GÜREŞÇİSİ GİBİ!

10 kişi kalan Akhisar karşısında Beşiktaş maçındaki duruma düşmedi Sarı-Lacivertliler ve pozisyon vermeden yüklenmeyi sürdürdüler. Fenerbahçe’nin cezası nedeniyle sadece kadın ve çocukların olduğu maçta 34’teki geleneksel “Her yer Taksim, her yer direniş” tezahüratının ardından Emenike-Kuyt ‘ortak kaçırımı’ bir pozisyon izledik: Savunmanın arkasına sarkan Nijeryalı hep yaptığını yapıp kaleye vurmak yerine bu kez Hollandalıyı gördü o da kaleciye takıldı. Kuyt notu: Canla başla mücadele ediyor. Egemen Korkmaz ne kadar ‘pankreas güreşçisini’ andırsa da mücadelesiyle, Kuyt da tam bir ‘ragbi’ oyuncusu. Dün yine kaleciyle çarpışıp yara aldı.

Emenike aradığı golü 43’te buldu: Kaleci Evren’in kullandığı atışı Kuyt kafayla Emenike’nin önüne yuvarladı, o da kaleye. Bu goolü yiyen takımın hocasının vereceği tepki literatürümüze Rıza Çalımbay hoca tarafından eklenmişti zaten: “Kolay goller yedik...” Hiç bu kadar doğru olmamıştı.
İkinci devre ise 15 dakikalık sekans her şeyi bitirdi: 53’te Gökhan Gönül, Emenike’yi savunmanın arkasına kaçırdı, o Sow’u gördü, Sow da kaleyi.
5 dakika geçmişti ki 3. gol de geldi: Forvet ikramlarında sıra Sow’a gelmişti. Soldan ortaladı, Webo iyi yükseldi.
Aynı Sow, 60’ta direğe takıldı. 67’de ise Cristian’ın kullandığı kornere iyi yükselen Bruno Alves skoru 4-0 yaptı.
Kazandı Fenerbahçe ve haftanın açılış maçını kayıpsız geçerek ödevini erkenden yapan ögrenci huzuruyla dinlenmeye çekildi.
MAÇIN İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYIN