Fenerbahçe ateşle oynuyor

Bazı taraftarların üzerinde tedavülden çok çabuk kalkan formalar var.
Haber: Uğur VARDAN / Arşivi

İSTANBUL - Bazı taraftarların üzerinde tedavülden çok çabuk kalkan formalar var. Çünkü sırtlarında Lazetiç, Ortega gibi isimler yazılı. Fenerbahçe 'eksilerek çoğalmak' düsturunu iyice abarttığı bu sezonun son randevularından birinde, İstanbulspor karşısındaydı dün. Mimarisi kötü ama sahayı kuşbakışı algılama açısından İstanbul'un belki de en görsel sahası Güngören'de taraftarı Sarı-Lacivertliler'i ilk kez 'gündüz gözüyle' izliyordu.
Seyircinin, eski sevdalarından birine 'I love you Uche' tezahüratını yaparken başlayan maçın, kaydadeğer ilk unsuru 3. dakikada Ümit Özat'ın hakemin düdüğünü beklemeden kullandığı atış neticesinde gördüğü sarı karttı. Tekrarlanan vuruşta kaptanın şutu, bu kez kornere çıktı. 4'de Tuncay'ın soldan vuruşu kale arkasındaki reklam panolarını buldu. 5'te Yordanov'un soldan ortasına Cenk'in yaptığı vuruş, sezonun zor kararlarından birine ortam hazırladı. Yaşanan tereddütün ardından gol geçerli sayıldı. 11'de Erhan'ın uzaktan şutu kalecinin ellerinde eridi. 15'te Cenk'in son derece klas rövaşatası Rüştü'nün bakışları arasında autu boyladı. 21'de Rebrov'un müthiş şutunu kaleci yumrukladı. 23'te Yordanov'un sürüklediği atakta, Bulgar oyuncunun sola açtığı topa Cenk kötü vurdu ve pozizyonu harcadı. 27'de bu kez Rebrov kaçırılması zor bir pozisyonu yan ağlara hedefleyerek heba ediyordu. 31'de Cenk'in göğsüyle indirdiği topta, kötü vuruş hakkını kullanan Bushi'ydi.
Orta sahada giriştiği mücadelede ayakta kalan Saido taşıdığı topu en nihayetinde Bushi'nin önüne yuvarladı. Zamanlama hatası yapan Rüştü'yü da ekarte eden Arnavut yıldız durumu 2-0'a getirdi. Seyirci de tezahüratlarının içeriğini, 'Başın öne eğilmesin, aldırma Fener aldırma'ya çevirdi. 37'de Semih'in soldan yaptığı aşırtma vuruş autu boyladı. Devre biterken yaptığı duvar pası sonucunda topla buluşan Cenk'in kavisli vuruşunu Rüştü aynı güzellikte dışarı yolladı.
Fener'e her yer deplasman
UEFA umutları açısından kendileri için maçın ikinci yarısına Sarı-Lacivertliler, kalesini genç Recep'e teslim ederek başladı. 51'de soldan yapılan ortaya Semih'in kafa vuruşu ikinci 45'in ilk önemli atağıydı. Ev sahibi, bu hamleye 56'da Bushi'nin direği yalayarak dışarı çıkan şutuyla yanıt verdi. 59'da Tuncay'ın cepheden vurduğu şut kaleciden döndü, aynı oyuncu şansını bir kez daha denedi, bu kez akını savuşturan isim Bekir'di. 68'de Fener defansının ofsayt düşüncesiyle durakladığı pozisyonda Cenk topu kaleciye nişanladı. 84'te Faruk'un uzaktan vurduğu şut üst direkte patladı. Fenerbahçe, Saracoğlu'nun bir metre uzağını deplasman kabul ediyor. Dün İstanbul sınırları dahilindeki Güngören'de bir kez daha ligdeki en büyük fobisine yenik düştü.