Fenerbahçe Aziz Yıldırım'ını seçiyor!

Fenerbahçe Aziz Yıldırım'ını seçiyor!
Fenerbahçe Aziz Yıldırım'ını seçiyor!
Sarı-lacivertlilerin tarihi kongresinde oy verme işlemi başladı. Salondaki hava mevcut Başkan Aziz Yıldırım'ın lehine...
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

Fenerbahçe'de başkan adaylarının Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki 'Grup Toplantı Konuşmaları'nı aratmayacak gerginlikte ve sertlikte geçen 'düellolarının' ardından Pazar sabahı saat 10.00 itibarıyla oy verme işlemi başladı. Yoğun katılımın olduğu kongrede salon çevresinde İstanbul 'daki neredeyse bütün 'FB' plakalı arabaları görmeniz mümkün. Salona girmeden önce ilan panoları, hemen salonun yanındaki seçim bürosu ve giriş yapmadan önce 'kalabalık caddelerde dağıtılan ilanlar' misali elinize uzatılan oy pusulaları nedeniyle bir Mehmet Ali Aydınlar etkisi sarıyor sizi. Fakat bu etki içeri girince mevcut başkan Aziz Yıldırım lehine dönüyor.

Başbakan, Yıldırım'a 'bırak' dedi mi?


YILMAZ ÖZDİL YAZISIYLA DESTEK

Aziz Yıldırım etkisi de bilindiği gibi 3 Temmuz etkisini de kapsıyor. '1998-2013, Tesisler, Sportif Başarılar, Ekonomik atılımlar, Fenerbahçe'ye çağ atlatan bir başkan Aziz Yıldırım' kitapçığı -aslında direk kitap- oy pusulasıyla beraber size sunuluyor. 360 sayfalık bu kitabın arkasına 'Fenerbahçe Dergisi'nin ücretsiz ekidir. Para ile satılamaz' notu düşülmüş. Bunlara bir ilave daha yapılmış: Yılmaz Özdil'in yazdığı 'Fenerbahçeli olsam...' yazısı da salona girenlere sunuluyor.

Balyoz, Ergenekon ve Şike Soruşturması davaları arasında paralellik kuran Özdil'in yazısı şöyle bitiyor; Fenebahçeli olsam. Kişisel olarak sevip sevmememin önemi yok; bu iş bitmeden, Aziz Yıldırım'dan vazgeçmem.

HABERAL DA ORADAYDI

Söz konusu Fenerbahçe olunca, Türkiye mozaiğini de görüyorsunuz elbette. Kapı önünde gelenleri incelerken, önce eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş'u gördüm. Hemen ardından Ergenekon Davası nedeniyle uzun süre cezaevinde kalan, aldığı cezası Yargıtay aşamasında olan, şu anda da tutuksuz yargılanan -tıpkı Aziz Yıldırım gibi-, CHP Milletvekili Mehmet Haberal salona giriş yaptı. Haberal ve Durmuş, kucaklaşıp sıcak görüntüler verdiler ve muhtemelen aynı isme oy vermeye gittiler; Aziz Yıldırım.

Bu arada Haberal, salona bir de çelenk gönderdi. Tabii Fenerbahçe Kongre üyesi olan pek çok milletvekili, eski bakan, kulüp başkanı, ve ünlü sima da Ülker Sports Arena'daydı.

"Google'a 'match fixing' yazın, bakın ne çıkıyor"


ÖZOKUR, İKTİDARA ZEYTİN DALI MI?

Buna mukabil Aziz Yıldırım'ın yeni yönetim kurulu listesine aldığı isimlerden Ahmet Özokur da siyasi olarak bir mesaj olarak görülüyor. Ülker ailesinden olan Özokur, Sabri Ülker'in torunu ve aynı zamanda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun damadı. Fakat Özokur çok yeni bir isim değil. Kendisi seçimin gerçekleştirildiği Ülker Sports Arena'yla ilgili yapımdan işletmeye kadar bütün konularda emeği olan birisi. Aynı zamanda Fenerbahçe Ülker'in yönetim kararlarında etkisi var: Transferleri yapan kişi. Yani bu sene Zeljko Obradoviç öncülüğünde taraftarını memnun eden Fenerbahçe Ülker'den sorumlu kişi. Bu hamle her ne kadar Fenerbahçe'yi yakından bilenler tarafından bekleniyor olsa da Özokur'un yönetime girişi, Yıldırım'ın iktidara zeytin dalı olarak değerlendiriliyor.

Aydınlar cephesi salonda pek görünmüyor. Oy veren bir kişinin yanındakine söylediği "Yalnız diğer liste daha iyiydi biliyor musun?" sözü, kimilerince Aydınlar'ın listesinin övgü aldığının kanıtı.

Her iki cephe de seçmenlerle yakından ilgilendi ancak Aziz Yıldırım salonu etkisi altına almış göründü... Sandıklardan hemen önce konuşlanan Yıldırım, salona gelen herkesin elini teker teker sıktı. Kongre üyelerinin Yıldırım'la tokalaşmak için sıraya girdiği görüldü. Aydınlar ve yönetimi de girişte gelenleri karşıladı.

İşte Aziz Yıldırım'ın listesi


UZUN'UN PUSULALARI GELMEDİ

Diğer başkan adayı Yamen Uzun'un ise 'oy pusulası' bile yok. Liste açıklamayıp sadece kendisini başkan adayı gösteren Uzun'un oy pusulaları, 10.00'da başlayan oy verme işleminden 1.5 saat sonra geldi. 20 dakika sonrasında ise bu pusulaların Mehmet Ali Aydınlar'ınkiler ile aynı olduğu ortaya çıktı ve pusulalar toplandı. Bir daha da gelmedi...

Bu yaşananlar sonrası tabloya ve yönelime bakınca, Fenerbahçe'de başkan Aziz Yıldırım'ın koltuğunu koruyacağını tahmin etmek zor değil.

'1,5 sene daha dayanacağız'