FENERBAHÇE CAMİASININ BEKLEDİĞİ AÇIKLAMA GELDİ 'Adayım...'

FENERBAHÇE CAMİASININ BEKLEDİĞİ AÇIKLAMA GELDİ
'Adayım...'
FENERBAHÇE CAMİASININ BEKLEDİĞİ AÇIKLAMA GELDİ
'Adayım...'
Fenerbahçe başkanlık koltuğunda 15 yılı deviren Aziz Yıldırım, bu hafta sonu yapılacak genel kurulda Sarı-Lacivertli kulübün başkanlığına tekrar aday olduğunu açıkladı. Yıldırım, projelerini cuma günü anlatacak.

Yaşadığı çalkantılı günleri sportif alandaki başarılı sonuçlarla beraber geride bırakan ve böyle bir iklimde Seçimli Olağanüstü Genel Kurul’a doğru yol alan Fenerbahçe’de merakla beklenen soru cevabını buldu. Bu haftasonu yapılacak genel kurul için aday olup olmayacağı konusunda bir açıklama yapmayan Aziz Yıldırım, dün Sarı-Lacivertli kulübün resmi internet sitesi vasıtasıyla kamuoyuna seslendi ve adaylığını resmen açıkladı. Fenerbahçe’nin internet sitesinde Aziz Yıldırım’ın imzası, ‘Başkanlığa adayım’ başlığıyla yayımlanan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 2-3 Kasım 2013 tarihinde yapacağı Seçimli Olağanüstü Genel Kurulu’nda başkanlığa adayım. Genel kurul üyelerimize hitaben Fenerbahçe’nin geleceğine dair düşünce ve hedeflerimize ilişkin yapacağım toplantı, 1 Kasım 2013 Cuma günü saat 14.00’te Faruk Ilgaz Tesisleri’nde gerçekleşecektir. Saygılarımla.”
Yıldırım’ın bu açıklaması sonrası hafta sonu yapılacak seçimdeki aday sayısı 4’e yükseldi. Hatırlanacağı gibi başkan adaylığını ilk olarak Fenerbahçe Kongre Üyesi Yamen Uzun yapmış, onu eski yöneticilerden Hulusi Belgü’nün açıklaması takip etmişti. Bu seçimde başkanlık konusunda önemli adaylardan olan eski Fenerbahçe yöneticisi ve Yıldırım Demirören’den önceki son Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar da adaylığını ‘şartların oluştuğunu’ belirterek geçen salı günü -22 Ekim- açıklamıştı. Aziz Yıldırım’ın ‘son dakika’ açıklamasıyla seçim süreci de resmen başlamış oluyor.
Ali Koç’u ikna çabası...
Peki kulislerde dolaşan ‘iddialar’ neler? Bu konuda en bilinen ve sıkça dillendirilen, mevcut başkan Aziz Yıldırım’ın 3 Temmuz 2011’de başlayan ve halihazırda Yargıtay’da ‘kesin karar’ için bekleyen Şike Soruşturması’nı düşünerek planlama yapmış olduğu.
Dosyanın son olarak iade edilmesi, sürecin ‘kesin karar’ konusunda en azından bu sezonu da tamamlayacağını gösterirken, Yıldırım’ın bu sürede Fenerbahçe başkanlık koltuğunda kalmak istediği iddialardan bir tanesi. Bir diğer iddia da Yıldırım’ın ‘kötü senaryo’da -eğer cezası onanır ve hapse girerse- yerine düşündüğü ismin eski Asbaşkan Ali Koç olduğu. Bu konuda da kulislerde Aziz Yıldırım’ın, Koç’u yönetime almak için yoğun bir mesai harcadığı konuşuluyor. 

Aydınlar’a ‘Dev’ destek mi?

Futbolumuzun değişmez parçası olarak siyasetin bu seçimdeki tavrı ise iddiaya göre Mehmet Ali Aydınlar cephesinde yaşanıyor. Aydınlar’ın başkan adaylığının hükümet ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından desteklendiği de şu sıralar konu Fenerbahçe olunca ortaya atılan ve adaylara yakın çevreler tarafından doğrulanan iddialar.
Son konu ise başkan adaylığını ilk açıklayan isimlerden olan Hulusi Belgü ile ilintili. Fenerbahçe başkanı olmak istediğini her fırsatta dile getiren ancak kulüp üyeliğiyle ilgili problem nedeniyle bunu bir türlü başaramayan Sadettin Saran, başkan adaylarından Mehmet Ali Aydınlar’ı destekleyeceğini açıklamıştı. Hulusi Belgü’nün de seçime yaklaşırken, başkanlıktan Mehmet Ali Aydınlar lehine çekileceği konuşulmakta.
Tüm bu senaryo ya da iddiaların cevabı ise bu hafta sonu Fenerbahçe’nin basketbol maçlarını oynadığı Ülker Sports Arena’da yapılacak seçimle ortaya çıkacak.