Fenerbahçe çıkış arayışında

Fenerbahçe'nin bu yılki şansızlığı bir türlü düzelmek bilmiyor. Ligde kötü günler geçiren Sarı-Lacivertliler, şimdi de yeni sezon için hem hoca, hem de oyuncu transferinde şansız günler geçiriyor.
Haber: YUSUF DURSUN / Arşivi

İSTANBUL - Fenerbahçe'nin bu yılki şansızlığı bir türlü düzelmek bilmiyor. Ligde kötü günler geçiren Sarı-Lacivertliler, şimdi de yeni sezon için hem hoca, hem de oyuncu transferinde şansız günler geçiriyor. Yönetimin el attığı futbolcu ve antrenörler hem nazlanıyor, hem de fiyatı artıyor. Belirsizliğin bütün kafaları karıştırdığı ve yönetimin de büyük bir panik yaşadığı gelen bilgiler arasında. Özellikle teknik direktör konusu tam bir muammaya döndü. Gençlerbirliği Teknik Direktörü Ersun Yanal, yönetime "31 Mayıs'ı bekleyin" derken, Luis Fernandez ise, "Fenerbahçe'nin dışında da çok iyi teklifler aldım" demesi, zihinlerin iyice bulanmasına yol açtı. Daha önce, "Türkiye'de yalnızca Fenerbahçe'de oynarım" diyen Yıldıray Baştürk'ün Almanya'da kalmaya karar vermesi; Rüştü'nün kulüpte kalıp kalmayacağının da henüz bir netlik kazanmaması Sarı-Lacivertli yönetimi zor durumda bıraktı.
Roma, Ümit'ten vazgeçmiyor
Bu arada bir süre önce Sarı-Lacivertli takımda kadro dışı bırakılan Serhat Akın da sakatlığının tedavisi için Rüştü ile birlikte aynı uçakla Almanya'ya gitti. Milli kalecinin sezonu kapattığı da gelen bilgiler arasında. Fenerbahçe'nin ümit milli kalecisi Volkan, "Eğer Rüştü ağabeyim tedavi görecekse, ben göreve hazırım ve bu yükü de kaldıracak güçteyim. Rüştü ağabey gibi bir kalecinin yedeği olmak benim için onur verici bir olay. O dünyanın en iyi kalecisi. Ondan çok şey öğreniyorum ve daha da öğreneceğim. Eğer Samsunspor maçında görev alırsam, en iyi şekilde değerlendiririm" dedi. Rebrov, Ali Güneş ve Mirkoviç için karar günü yarın. Bu üç oyuncunun Samsunspor maçında forma giyip, giyemeyeceği doktor kontrolünden sonra belli olacak.
Diğer yandan İtalyan basınınında yer alan haberlerde, Roma Kulübü Başkanı Franco Sensi'nin, Ümit Özat'ı almak için girişimlerde bulunduğu, ancak teknik direktör Fabio Capello'nun onayının henüz alınmadığı öne sürüldü. UEFA Kupası'na katılma mücadelesi veren Fenerbahçe, lig tarihinin en başarısız sezonlarından birisini geçiriyor. 28. hafta sonunda lider Beşiktaş'ın 22 puan gerisine düşen Sarı-Lacivertliler, 44 yıllık geçmişi bulunan ligde, 1990-91 ve 1987-88 sezonlarının ardından, en kötü 3. sezonunu yaşıyor. 1987-88 sezonunda 90 puanla şampiyon olan Galatasaray'ın tam 35 puan gerisinde kalarak, ligi 55 puanla 8. sırada tamamladı. 1990-91 sezonunda ligi 44 puanla 5. sırada tamamlarken, 69 puanlı şampiyon Beşiktaş'ın tam 25 puan gerisinde kaldı.