Fenerbahçe hem üzüldü hem sevindi

Fenerbahçe hem üzüldü hem sevindi
Fenerbahçe hem üzüldü hem sevindi

Binlerce Fenerbahçe taraftarı saatlerce kararın açıklanmasını bekledi.

Şike davasında savunmalar bitti. Savcı üç kişi için tahliye talep etti. Mahkeme bir sonraki duruşmanın 26 Mart'ta olacağını açıklarken Fenerbahçeli Şekip Mosturoğlu ve Cemil Turan tahliye edildi. Fenerbahçe Başkanı Yıldırım'ın ise tahliye talebi reddedildi. Kararın açıklanmasından sonra polis taraftarlara gaz bombası atarak müdahale etti. Sivasspor Kulüp Başkanı Mecnun Otyakmaz, Trabzonspor'un, Fenerbahçe maçı öncesi futbolcularına teşvik primi teklif ettiğini söyledi.
Haber: KENAN BAŞARAN / Arşivi

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden şike davasının dün sekizinci duruşması görüldü. Duruşmaya tutuklu sanıklar Olgun Peker, Aziz Yıldırım, Mecnun Otyakmaz, İlhan Ekşioğlu, Şekip Mosturoğlu ve Tamer Yelkovan’ın da aralarında bulunduğu 23 tutuklu sanık katıldı. Ayrıca beş tutuksuz sanık da Çağlayan’daki duruşmadaydı. Adliye çevresinde güvenlik tedbirleri biraz daha yoğundu ki salona, önceki günlerin aksine sadece ana bloktan giriş olanağı verildi. 

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada 23 tutuklu sanığın savunması tamamlandı. Duruşmada sanık avukatlarının talepleri alındı Aziz Yıldırım'ın avukatı müvekkilinin tahliyesini istedi. Taleplerin ardından Cmhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan tutuklu sanıklardan Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Mehmet Yenice ve Çoşkun Çalık'ın suç vasfının değişmesi ve tutuklu kaldıkları sürenin göz önüne alınarak tahliyesi yönünde karar verilmesini talep etti. Savcı Ermertcan, aralarında Aziz Yıldırım'ın bulunduğu 20 sanığın tahliye taleplerinin kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması nedeniyle reddedilmesini istedi. Sanıkların yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması talebini reddedilmesini isteyen savcı Ermertcan, seyir yasağının kaldırılmasını talebini de mahkemenin takdirine bıraktı. Savcı Ermetcan, ayrıca 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve karara bağlanan "Kelebek operasyonu" dava dosyasının mahkemeye gönderilmesini istedi. Savcının mütaalasının ardından duruşmaya taleplerin değerlendirilmesi için ara verildi.

 

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanık açılan davanın 8. duruşmasında mahkeme yaklaşık 3 saat aranın ardından kararını açıkladı.

SUÇUN VASFININ DEĞİŞME OLASILIĞIYLA 7 TAHLİYE

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Eskişehir eski Teknikdirektörü Bülent Uygun, Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski futbolcu Cemil Turhan, Coşkun Çalık, Mehmet Yenice ve Ömer Ülkü'nün tahliyesine karar verdi. Mahkeme, suçun vasıf ve mahiyeti, suç vasfının değişme ihtimali ve sanıkların tutuklu kaldığı süreyi dikkate alarak tahliyelerine hükmetti. Mahkeme Emanuel Emenike, Göksel Gümüşdağ, Tayfur Havutçu ve Ümit Karan'ın da aralarında bulunduğu 33 tutuksuz sanığı bir sonraki duruşma savunmalarının alınması için çağırdı. Mahkeme Aziz Yıldırım İlhan EKşioğlu Olgun Peker'in de aralarında bulunduğu 16 tutuklu sanığın mevcut deliller atılı suçlamalar kuvvetli suç şüphesi, delilleri karartma ihtimali, dosyada bulunan fiziki takip tutunaklarını gerekçe göstererek tutukluluk halinin devamına karar verdi.

DEMİRÖEN TANIK OLARAK DİNLENECEK


Mahkeme, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen birinci Ergenekon davasında gizli tanık olarak ifade veren 'Gizli Tanık Poyraz"ın tüm beyanlarının bir örneğinin istenmesine hükmetti. İddianamede şike ve teşvik yapıldığı iddia edilen maçların görüntülerinin yayıncı kuruluştan istenmesine karar veren heyet, aralarında TFF Başkan adayı Yıldırım Demirören, A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı ve Lütfü Arıboğan'ın da aralarında bulunduğu 21 kişinin tanık olarak dinlenilmesi taleplerinin sanıkların savunmasının alınmasından sonra değerlendirilmesine karar verdi.


MAÇ GÖRÜNTÜLERİ İSTENDİ


Mahkeme İBB Spor Kulübüne 15 Mayıs 2011 günü oynanan Trabzon - İBB maçında kulüp yönetimi tarafından maçla ilgili olarak başarılı olmaları için maç primi verilip verilmediğinin sorulmasını kararlaştırdı. Mahkeme haklarında seyir yasağı bulunan ancak daha önce kaldırılmayan Yusuf Turanlı, Ömer Ülkü, Olgun Peker, Ahmet Çelebi, Bülent Uygun, Abdullah Başak, Tamer Yelkovan ve Bülent İbrahim İşcan'ın hakkında bulunan seyir yasağı kaldırıldı.

Mahkeme Zafer Tüzün, Korcan Çelikay, İlhan Çelikay ve İbrahim Akın'ın haklarında bulunan yutrdışına çıkış yasağını kaldırıdı.

26 MART'A ERTELENDİ

Mahkeme ayrıca bütün sanıkların seyir yasağını kaldırdı. Duruşma 26 Mart'a ertelendi. Şike davası 26-30 Mart arasında görülecek.

TARAFTARA GAZLI MÜDAHALE


Şike davasında dışarıda bekleyen Fenerbahçeli taraftarlara polis müdahale etti. Mahkemenin verdiği 7 tahliye kararının ardından başlayan olaylarda Fenerbahçeli bazı taraftarlar polise şişe attı. Çevik kuvvet ekiplerinin Toplumsal Olaylara Müdahale Aracıyla (TOMA)ile taraftara müdahale etti. Gaz sıkarak dağıtılan taraftarlardan bazıları gözaltına alındı.


‘MASUMİYETLERİNE İNANIYORUZ’


Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, teknik direktör Bülent Uygun, Cemil Turan, Coşkun Çalık ve Mehmet Yenice, buradaki işlemleri tamamlandıktan sonra cezaevinden tahliye oldu.
Tahliye olan sanıkları, cezaevi önünde uzun süre bekleyen yakınları ve bir grup taraftar karşıladı. Şekip Mosturoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ailelerine kavuştukları için mutlu olduklarını, ama buruk bir sevinç yaşadıklarını söyledi.
Mosturoğlu, "Başkanımız, yönetici arkadaşımız İlhan bey, diğer arkadaşlarımız tahliye olmadılar. Onun için ruhumuz içerde, vücudumuz dışarda. Arkadaşlarımız masum. Masumiyetlerine en az kendi masumiyetimiz kadar inanıyoruz. İnşallah onlar da en kısa sürede tahliye olacaklar. İnşallah hem o arkadaşlarımızın hem kendimizin aklanması noktasında gereken her türlü savunmayı yapmaya çalışacağız" şeklinde konuştu.

Mecnun Otyakmaz da gazetecilerin soruları üzerine, "İddianame açıklandığında sadece Fenerbahçe maçıyla ilgili olduğunu gördük. Bu, tutuklanmamıza çok büyük etkendi. Biraz özel yetkili mahkemelerin işleyişiyle mücadele etmek zorunda kaldık. Tanıklar tamamlandıktan sonra içerdeki arkadaşlarımızın da tahliye olacağını ümit ediyor, bekliyoruz. İçerideki arkadaşlarımızın masumiyetine de tüm kalbimizle inanıyoruz" ifadelerini kullandı.
Otyakmaz, bir gazetecinin, "Bu karar, Sivasspor’un aklanması demek midir?" şeklindeki sorusuna karşılık da "Tabii ki öyle. Şimdi erkenden konuşmayalım. Her şey zaman ilerledikçe ortaya çıkacaktır. İfademizde zaten söyledik. Her şey ayan beyan ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum" dedi.Davada ikinci itiraf!
Günün en çarpıcı savunması Sivasspor Kulüp Başkanı Mecnun Otyakmaz’dan geldi. Olgun Peker’in menajerlik sınavının kitapçığını beyan etmesinin ardından davada ikinci itirafı Otyakmaz gerçekleştirdi. Başkan Otyakmaz, Trabzonspor’un futbolcuları Mehmet Yıldız aracılığıyla kendilerine teşvik primi önerdiğini belirterek, “Mehmet Yıldız, ’Trabzonsporlu futbolcular gelmiş, arkadaşlara, ‘bizi FB’ye karşı şampiyon yapacak bir skor alırsanız 1 milyon dolarınız hazır’ demişler’ dedi. İsim vermedi, ‘bana isim sorma başkanım, arkadaşlarımı ispiyonlamış gibi olmayayım’ dedi. Ben de Zeki Mazlum’u aradım, aynı şekilde ‘Sen yok dedin ama birileri ta buraya kadar gelmiş bak’ dedim. Böyle bir şeyin olacağına ihtimal vermedi. Yıldız kimden geldiğini tanımaz, ama kime dendiğini bilir, savcıya söyledim. Savcı, Mehmet’e sormuş. Mehmet, ‘Duydum, ama kimden bilmiyorum demiş.” 

Bülent Uygun ağladı
Teknik Direktör Bülent Uygun ise “Ben emniyete ilk çağrıldığım gün olayın Sedat Peker beyefendi ile olduğunu düşündüm ancak şike ile ilgili olduklarını söylediklerinde biz neden buradayız diye düşündüm. Fenerbahçe’nin yıllarca formasını terlettim ve Fenerbahçe davasında yargılanmaktan gurur duyuyorum” diye konuştu. Uygun, savunmasını yaparken, eşiyle yaptığı özel konuşmaların tapelerinin iddianameden çıkarılmasına yönelik talebi reddedildiği için sinirleri bozuldu ve ağlamaya başladı. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci de duruşmaya ara verdi. Uygun’un savunmasında, Otyakmaz’ın iddialarının aksi ifadeler dikkat çekti. Tecrübeli çalıştırıcı, Ali Kıratlı’nın kendisini arayarak, “Trabzonspor, Sivaslı futbolculara 1 milyon dolar ve araba vermiş” dediğini ancak kendisinin böyle bir şey olmadığını söylediğini dile getirdi.
Geçen sezon olaylı bir şekilde ayrıldığı Bucaspor’un kendisiyle yaptıkları sözleşmeye, ‘dini konularda konuşmayacağına dair madde’ eklemek istediğini söyleyen Uygun, “Ben de 10 milyon dolar verseniz de imzalamam” dediğini kaydetti. Uygun ayrıca, “Keşke Savcı Mehmet Berk olsaydı da yüzüne savunma yapsaydım” ifadesini kullandı. 

‘Kötü muamele gördüm’
Dün savunmasını ilk veren kişi konumundaki Tamer Yelkovan, “33 yıldır kulübün mali işlerini yürütüyorum. Emniyette kötü muamele gördüm” deyince Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci araya girip, “Bakın böyle söylenince üzülüyorum. Neden yasal haklarınızı kullanmadınız. Ondan sonra savcılık süreci oldu, o zaman bu durumu anlatıp şikâyetçi olmadınız” diyerek bir nevi Yelkovan’a hakkını aramadığı için sitem etti. Yelkovan ise bunun üzerine “Başkanım hayatımda ilk defa bu tür işler başıma geliyor” dedi.
Daha sonra kulübün şikede kullandığı iddia edilen şike paralarına ilişkin iddiaları cevaplayan ve hakimin epey sıkıştırdığı Yelkovan, şikede kullanılması amacıyla Yıldırım’ın talimatıyla İlhan Ekşioğlu’na para verdiğine dair beyanda bulunmadığını söyledi.

Sanıklardan kısa kısa
Yusuf Turanlı: 
Kıbrıs’ta müteahhitlik yapıyorum. Gayrimenkul işlerim var. İbrahim Akın’a Kıbrıs’ta 110 bin euroya daire satmıştım. Kendisi paraya sıkışınca dairesini satmamı istedi. Alıcı buldum 100 bin dolara sattık. Fenerbahçe-İstanbul BB maçı için İbrahim Akın’a şike teklif etmedim. Beşiktaş ile kupa finali maçları vardı. Bana ayağında ağrı olduğunu söyleyince ben de ‘Oynama’ dedim. O ‘İyiyim ya’ deyince ‘Çık güzel güzel oyna’ dedim.
Ahmet Çelebi’den para alıp Akın’a verdiğim doğru değil. Akın’a İbrahim Toraman’ın formasını verdim. Her zaman çanta olabilir elimde ama her çantayı şike parası diye lanse ettiler.
Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci’nin, ‘FB-İBB maçı öncesi Akın ile görüşmem yanlış anlaşılır diye düşünmedin mi’ sorusuna Turanlı, ‘Haftanın altı günü görüşüyorum’ dedi.
Sivasspor-Fenerbahçe maçında Korcan Çelikay’a şike teklif etmedim. Korcan araba almak istiyordu. Kendisine yardımcı oldum.
Beşiktaş-İstanbul BB maçı: Beşiktaş’ın hocası Tayfur Havutçu, İbrahim Akın ve İskender Alın’ı almak istiyordu. Zaten tapede de görülüyor. Onları almak istemesinin maçla ilgili olmadığını söylüyor. Zaten biz de maçtan çok daha önce bu transferi konuşmuştuk. İki oyuncu da zaten hem lig maçlarında hem de kupa maçında goller atıp Beşiktaş’a karşı çok iyi oynamışlardır. 

Ahmet Çelebi:
Sivasspor yöneticisiyim. Ama aynı zamanda Fenerbahçe Kulübü’ne gidip gelmem çok doğal çünkü ben kongre üyesiyim. Yusuf Turanlı’yı 15 senedir tanırım. Ama onunla ilişkim FB-İBB maçına bağlanıp şike yapmakla suçlanıyorum. Kendisiyle sadece nisan-mayıs döneminde yaptığımız konuşmalarımız iddianameye konulmuş.
Pegasus firmasıyla ilgili bir konuşma Akın’a para vermişim gibi gösterilmiş. Mehmet Yıldız’ın yöneticisiyim. Onunla görüşmem doğal. Ben benzin istasyonu işleten biriyim. O da bir istasyon almak istiyordu ve benden yardım istedi. Kendisiyle yaptığımız konuşmalar bununla ilgilidir.
İlhan Ekşioğlu’nun bu maçla ilgili üç koldan çalıyoruz ifadesindeki kollardan biri ben değilim. Maç öncesi Bülent Uygun, Trabzonluların Sivas’a teşvik gönderdiği iddiaları olduğunu hatırlatıp ‘Şehre 5 gün önce git çocuklara sahip çık’ dedi. Duyar duymaz Mecnun Otyakmaz’a iletmedim çünkü kendisinin bana ‘Sen beni bilmiyor musun? Ne cevap vermemi bekliyorsun’ diyeceğini biliyordum. Sonra konuştuk onunla.”

Çağlayan günlüğü

Hâkim Ekinci iğneyle oynamış! 

Yürekler ‘pır pır’dı

En heyecanlı gün elbette dündü zira 8 aydır tutuklu bulunan sanıkların tahliye talepleri karara bağlanacaktı. Taraftarlar da öğleden sonra yavaş yavaş artan kalabalıkla adliye meydanına akmaya başladı. Sanık yakınlarının yüreği de ‘pır pır’dı. “Tahliye bekliyor musunuz” diye sorunca sadece “İnşallah” dediler. Beklentilerini açıkça söylemeye de çekiniyorlardı hani. Sanki, ‘ters’ bir karar çıkmasından korkuyorlardı. Bu da bir nevi totem olsa gerek... 

Futbola hâkim bir hâkim
Yusuf Turanlı, savunmasında Korcan Çelikay’a verdiği hediyenin ne olduğunu açıklamak istemedi. Bazı avukatlar ısrarla açıklamasını istediği halde Turanlı direndi ve “İsterse Korcan açıklar” dedi. Duruşmayı izleyenleri bir merakın aldığını söylemeliyim. Turanlı, savunmasında “Efendim futbolun içinde olanlar bilir ki...” ifadesini çok kullanınca Başkan Ekinci dayanamayıp, “Sen de sürekli bunu deyip durma. Heyetteki her arkadaşımın bir futbolcu lakabı vardır” dedi ve salon gülmekten yıkıldı.
Bitti mi? Hayır! Ekinci, yine Turanlı’nın “Başkanım tutuklanma sırasında siz çok hastaydınız” deyince “Evet o gün çok rahatsızdım. Ama rapor alsaydım dedikodu çıkardı. Konu şike olunca tabii... İğneyle çıkıp oynadım!” diyerek, yine futbol jargonuna ne kadar hâkim olduğunu gösterdi. Ekinci, “Doping mi yaptınız?” sataşmasına, “Evet, iğne yapınca da doping yapılabiliyor değil mi” dedi gülerek…
Bir güzelleme de Ahmet Çelebi’den. Sivasspor yöneticisi ve Fenerbahçe Kongre Üyesi olan Çelebi’ye şampiyonluk maçındaki duyguları soruldu avukat tarafından. Yanıtı ilginç oldu: “Sivas atıyor sevinemiyorum, Fener atıyor sevinemiyorum. Ben de kendi kendime ‘İstanbul’a git ve oğlunla şampiyon Fenerbahçe diye bağır’ dedim. Maç boyunca sessizce oturdum.” 

Konu futbol olunca
Duruşmalarda yakinen tanıma fırsatı bulduğumuz Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, hem futbola hem de esprilere son derece hâkim göründü. Peki Ekinci, siyasi davalarda nasıldı, ‘Şike dava-sı’nda olduğu gibi espri yapıp, sanıklarla şakalaşıyor muydu? Eski adliye muhabirimiz Mustafa Gökkılıç’ın cevabı şuydu: “Yok abi, diğer davalarda gayet ciddi.” Konu futbolsa, gerisi teferruatmış... 

‘Göbeğimin altı sportmen’
Tutuklu sanıklardan Abdullah Başak, savunmasını mizahi bir dille yaparken anlatımı ve benzetmeleriyle Cem Yılmaz’ı aratmadı. Hakim Ekinci’nin “Pek sportmen görünmüyorsunuz” sözü üzerine göbeğini açıp “Bunun aşağısı sportmendir” yanıtını veren ve salonu güldüren Başak savunmasını bitirdikten sonra Ekinci, “Bilseydik sizi sona bırakırdık” diye konuştu. 

”Tebessüm ettiren haber!
Mahkeme devam ederken dışarıdan, Rasim Ozan Kütahyalı’nın dolandırıcılıktan gözaltına alındığı haberi ulaştı. Haberin tebessümle karşılandığı gözlendi!