Fenerbahçe kafilesine saldırıyla ilgili 2 gözaltı

Fenerbahçe kafilesine saldırıyla ilgili 2 gözaltı
Fenerbahçe kafilesine saldırıyla ilgili 2 gözaltı
Cumartesi akşamı Fenerbahçe kafilesine yapılan silahlı saldırıyla ilgili olarak iki kişi gözaltına alındı.

TRABZON – Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Fenerbahçe kafilesine cumartesi gecesi Rize'den maçtan dönerken yapılan silahlı saldırı ile ilgili 2 kişinin yakalandığını açıkladı. Vali Öz, bu sabaha karşı gözaltına alınan şüphelilerden birinin silahı kullandığını, diğerinin de otobüsü Rize'den itibaren takip edip bölgeden geçişini telefonla bu kişiye haber verdiğini söyledi.

Olayın ardından başlatılan soruşturmada dün gece önemli bilgilere ulaşıldı. Ele geçirilen tüfek ve son olarak 3 kişinin verdiği bilgiler doğrultusunda harekete geçen polis, silahlı saldırıyı gerçekleştirdikleri belirtilen 38 yaşındaki Nihat S. ve 27 yaşındaki Emre A.'yı Sürmene'de gözaltına aldı.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, bu sabah konuyla ilgili açıklama yaptı. Vali Öz, şunları söyledi:

"Olay sonrasında otobüsün yanında taşlar bulunduğu için, taşlı bir saldırı olabileceği düşünüldü. Ancak daha sonra yapılan incelemelerde olayın silahlı saldırı olabileceği ihtimalinin yüksek olduğu belirlendi. Yapılan incelemelerde kameralarımızda av tüfeği ile 2 el atış olduğunu görünce çalışmaları bu yönde yoğunlaştırdık. Bu çalışmalar neticesinde bir av tüfeğine ulaştık. Bulgular çerçevesinde olayın bölgeden yerel bir saldırı olabileceği ihtimali üzerine yoğunlaştık. Dün akşam saatlerinde 3 kişinin bilgisine başvurduk. Bu kişilerden alınan bilgilerin yanı sıra eldeki delil ve diğer istihbarat bilgileri ile birlikte sabaha karşı 2 kişi üzerinde yoğunlaştık. Bu kişilerden birinin Rize'den intikal halinde olan otobüsün konvoyunda yer aldığı, diğer kişinin de silahlı saldırıyı gerçekleştiren kişi olduğu yönünde bulgular vardı. Bu kişileri sabah erken saatlerde aldık. Eldeki deliler, bulgular ve olay yerindeki araç, alan çalışmaları ve ilk emareler zanlıların bu kişiler olduğunu doğruluyor. Halen ifadeleri alınıyor, adli süreç devam ediyor."

Şüphelilerin ilk ifadelerinde suçlamayı kabul etmediklerini anlatan Vali Öz, "Ancak eldeki teknik bilgiler, deliller ve görgü tanıklarında aldığımız bilgiler bu kişilerin olayın faili oldukları yönünde büyük ipuçları veriyor" dedi.

SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLDİ

Sabaha karşı gözaltına alınan 2 şüpheli, Sürmene'den Trabzon'a getirildi. Şüphelilerden Nihat S., Trabzon Fatih Devlet Hastanesi'ne götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi. Nihat S., sağlık kontrolünün ardından Trabzon Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

Şüpheli Nihat S.'nin, sağlık kontrolüne götürüldüğü sırada yakınlarının "Nedir bu Fenerbahçe işi" şeklideki sorusuna tepki gösterdiği emniyete getirilişi sırasında ise emniyet müdürlüğünün önünde kendisini bekleyen yakınlarına "Sıkıntı yok" dediği duyuldu.

FACİADAN DÖNÜLMÜŞTÜ

Cumartesi akşamı Fenerbahçe'nin 5-1 kazandığı Çaykur Rizespor maçından sonra Rize'den Trabzon Havalimanı'na hareket eden Fenerbahçe kafilesini taşıyan otobüs Trabzon'un Sürmene İlçesi girişinde silahlı saldırıya uğramıştı.

Başından vurulan şoför Ufuk Kıran'ın otobüsü kontrollü bir şekilde durdurmayı başarıp alt geçide uçmasını önlemesiyle büyük bir faciadan dönülmüştü.

Fenerbahçe kafilesi de daha sonra polis aracı ile Trabzon'a getirilmiş ve uçakla İstanbul 'a gitmişti.

(Fatih TURAN / DHA)