Fenerbahçe karnavalı

100'üncü yılında ligin bitimine iki hafta kala şampiyonluklarını ilan eden Fenerbahçeliler önceki gece sabaha kadar eğlendi. Maçın bitimiyle birlikte Türkiye'nin her yanında binlerce taraftar şampiyonluk turu attı. Sabiha Gökçen Havalimanı'na inen futbolcuları yüzlerce taraftar karşıladı. Üstü açık otobüse güç bela binen futbolcuları Bağdat Caddesi'nde de büyük bir kalabalık bekliyordu.

İSTANBUL - Pazar gecesi saatler 20.45'i gösterirken bu kez sevinen taraf Fenerbahçe'ydi. Geçen sezon, Adnan Polat'ın 'şöhrete kavuşturduğu', 'Saat kaç?', '20.45' tekerlemesinde yüzü gülen taraf Sarı-Lacivertli camiaydı artık. Bursa ve Sivas'tan gelen 'müjdeli haberler' önce İzmir Atatürk Stadı'nı, ardından Bağdat Caddesi'ni, nihayetinde de bütün Türkiye'yi Sarı-Lacivertli karnaval alanına çevirdi. Maçların bitmesiyle birlikte Fenerbahçeli futbolcular bir yandan ellerinde bayraklar, statta zafer turlarına soyunup bir yandan saha içine kadar giren kameraların karşısında canlı yayınlara katılıp sezonun kısa özetlerine soyunuyordu. Ümit Özat Appiah'ı sırtında taşıyor, kaleci Serdar yere serilmiş Sarı-Lacivertli bir bayrağın yanında "Takımda herkes daha önce şampiyonluk tatmış, ilk kez tadan bir tek benim" diyor, Kemal Arslan, Tuncay'ın peşinden koşup takım arkadaşını kutluyordu.
Aynı dakikalarda taraftarlar bütün Türkiye'de yavaş yavaş arabalarına yöneliyor, bayraklarla donatılmış araçlarıyla caddelere fırlıyordu. İstanbul'da ise bir grup taraftar, gece 01.00 suları İzmir'den dönecek olan takımlarını karşılamak için otomobilleriyle konvoylar halinde Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı'na yollanıyordu. Havaalanında tezahüratlar yaparak takımlarını bekleyen taraftarlar, özellikle şampiyonluktaki rakipleri Beşiktaş'ın aleyhine tezahürat yaparak, zaman zaman 'Bursa, Bursa' diye bağırırken Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy'u da istifaya çağırmayı ihmal etmiyordu. Fenerbahçe kafilesini taşıyan uçak havaalanına indiğinde büyük bir coşku yaşandı, ellerde meşaleler, ortalık tezahüratlara boğuldu. Havaalanı yolcu salonunda Fenerbahçe Marşı çalınırken, futbolcular salona girdiğinde, güvenlik güçleri burada bekleyen taraftarları durduramadı. Futbolcuların arasına karışan taraftarlar, tezahüratlar eşliğinde havaalanından dışarı çıktı. Bu sırada yaşanan izdihamda, oyuncuların kendileri için getirilen üstü açık otobüse binmekte zorlandıkları görüldü.
Kafileyi taşıyan otobüs, daha sonra havaalanından büyük bir araç konvoyuyla birlikte güçlükle çıkarak, Bağdat Caddesi'ne doğru hareket etti. Bu arada her türlü izdihamı fırsat bilenler varlığını hatırlattı, kimi taraftarların cüzdan ve değerli eşyası da kalabalığa karışan yankesiciler tarafından çalındı. Polis ise yankesiciliğe soyunanlardan bazılarını gözaltına aldı.
İşin Bağdat Caddesi faslına gelince; takımlarını caddede bekleyen binlerce taraftar oyuncuları taşıyan otobüsle adım adım ilerleyerek şampiyonluk turu attı. Otobüsün üzerinde şampanya patlatan futbolcular taraftarlarla birlikte tezahürat yaptı.
'Polat saat kaç?'
Zaman zaman otobüsün önünde çöken taraftarlar, aracın önünde oturan Tuncay'ın yönlendirdiği tezahüratla şampiyonluk sevincini yaşadı. Tuncay, taraftarlara aralarında kendi 'klasiği' olan 'Bir baba hindi'nin de bulunduğu tezahürat yaptırdı. Tezahüratlardan Beşiktaş'ın yanı sıra Sarı-Kırmızılı ezeli rakibinin başkan yardımcısı da payını aldı; taraftarlar 'Adnan Polat saat kaç?' şeklinde bağırdı.
Bu arada, Fenerbahçeli futbolcuların çoğunluğu şampiyonluk turuna özel
olarak yaptırılan kanarya şeklindeki yağmurluklarıyla katıldı. Öte yandan, otobüs Bağdat Caddesi'ne gelmeden yolda inen futbolculardan Rüştü ve Deniz, kutlamaya katılmadı. Bu arada şampiyonluk kutlamaları dün de sürdü. Bir grup Sarı-Lacivertli taraftar, Cağaloğlu'nda davul zurna eşliğinde kutlama yaptı. Dün ayrıca kulüpten yapılan açıklamada 100. yılda takımlarını yalnız bırakmayan Sarı-Lacivertli taraftara teşekkür edildi. (Spor Servisi)