Fenerbahçe kesintilerden dertli

Yaptığı transferlerle yeni sezona sportif anlamda oldukça umutlu giren Fenerbahçe, mali konularda aynı derecede mutlu değil. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım...

İSTANBUL - Yaptığı transferlerle yeni sezona sportif anlamda oldukça umutlu giren Fenerbahçe, mali konularda aynı derecede mutlu değil. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, kulüp yönetimi konusunda devletin bazı sorunları çözmediğinin altını çizerek, geçen yıllarda çözülemeyen sorunların bu sezona daha da büyüyerek devrolduğunu belirtti.
Yıldırım, Fenerbahçe dergisinin son sayısındaki yazısında, Maliye Bakanlığı'nın, transfer edilen futbolcuların kulüplerine ödenen bonservis bedellerinden stopaj kesintisi yapılması gerektiği yolunda bir uygulama başlattığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Kanunlarda bu konuda en ufak bir değişiklik olmamasına, 1959 yılından bu yana kulüplerden bonservis stopaj kesintisi istenmemesine rağmen ve yine yıllardır çeşitli kurullarca yapılan vergi incelemelerinde hiçbir inceleme elemanının 'kanunlarda bulunmadığı için' bonservis bedellerinden stopaj kesilmesi talebi olmamasına rağmen, bu yıl, bir inceleme elemanının aklına gelmesiyle yepyeni bir uygulama başlatılmış ve bu konuda kulüplerimizden vergi talep edilmeye başlanılmıştır."
Yıldırım ayrıca, daha önce futbolculara ödenen ücretten kesilen yüzde 15'lik stopajın 31 Aralık'tan itibaren yüzde 40'a çıkacağını, maddi durumu iyi olan kulüplerin dahi bu yükün altından kalkamayacağını belirtti. Başkan Yıldırım, "Bütün bu kesintiler yetmiyormuş gibi, Futbol Federasyonu payı yüzde 10, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü payı yüzde 7, stat reklam gelirleri payı yüzde 10, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne ödenen 1 milyon dolarlık yıllık stat kiraları gibi kesintilerle kulüplerimize maç hasılatlarından hiçbir şey kalmamaktadır. Maç biletlerinden alınan yüzde 18 oranındaki KDV de gene kulüplerin üzerinde bir yüktür" dedi.
Yıldırım, yeni sezondan umutlu
Yeni bir spor yasasının bir an önce çıkarılması gerektiğine dikkat çeken Yıldırım, "Bu sorunları, devletle, hükümetle ve kulüplerle kavgalı olmayan, bütün kurumlarla barışık bir Futbol Federasyonu'nun çözmesi mümkündür. Hem de en acil şekilde" diyerek, mevcut Futbol Federasyonu yönetimine karşı olduğunun altını bir kez daha çizdi.
Başkan Aziz Yıldırım, futbol takımı için ise son derece umutlu konuşarak, "Bugüne kadar olduğu gibi profesyonel futbol takımımızla elde edilen başarılar bundan sonra da her Fenerbahçelinin göğsünü kabartacak cinsten olacaktır" dedi. (Spor Servisi)