Fenerbahçe 'o yedili'den biri!

Fenerbahçe 'o yedili'den biri!
Fenerbahçe 'o yedili'den biri!
Bu ay NBA ve Avrupa takımları 4 kez karşılaşacak. Şimdiye kadar oynanan 104 maçta Amerikalılar üstün...

( SPOR SERVİSİ)  - NBA Global Games etkinliği kapsamında bu ay 4 NBA-Avrupa maçı izleyeceğiz. Artık Avrupa ekipleri NBA takımlarına kafa tutar hale geldi ve bu 4 maçın da büyük heyecana sahne olması muhtemel. Bugüne kadar oynanan 104 maçta Avrupalılar yalnızca 13 galibiyet elde ederken bunları 7 ayrı takım elde etti.

İlk maç ve ilk zafer Maccabi'den 

Fenerbahçe Ülker, bir NBA takımını yenme başarısı gösteren 7 Amerika dışı ekibinden biri. Bir NBA takımı, ABD dışı bir ekiple ilk kez 8 Eylül 1978’de karşılaşırken o gün Maccabi Tel Aviv, Yad Eliyahu Arena’da konuk ettiği Washington Bullets’ı 98-97 yenmeyi başarmıştı. NBA takımlarıyla bugüne dek 18 kez karşılaşan ve 4 kez galip gelen Maccabi bu alanda en başarılı Avrupalı durumunda. NBA-Avrupa maçlarında Barcelona 3, CSKA Moskova 2, Unicaja Malaga, Real Madrid, Sovyetler Birliği Milli Takımı ve Fenerbahçe Ülker birer galibiyet aldı. Fenerbahçe Ülker, 5 Ekim 2012’de Ülker Sports Arena’da konuk ettiği Boston Celtics’i 97-71 yenmeyi başarmıştı.

Efes 3 maçı da kaybetti

NBA takımları, dünyanın geri kalan kısmıyla bugüne dek 104 maç yaparken bunların 91’ini kazandı, 13’ünü kaybetti. Fenerbahçe Ülker dışında NBA takımlarıyla karşılaşan diğer Türk ekibiyse Anadolu Efes. 2006’da ABD turuna çıkan Lacivert-Beyazlılar Denver Nuggets’a 118-102, Golden State Warriors’aysa 120-66 mağlup olmuştu. Anadolu Efes, 2007 yılında İstanbul ’da ağırladığı Minnesota Timberwolves’a da 84-81’lik skorla boyun eğmişti.

Thunder Avrupalılara yenilmedi

Fenerbahçe Ülker’in bugünkü rakibi Oklahoma City Thunder bugüne dek Avrupa ekipleriyle 1 kez karşılaştı. Thunder, 14 Ekim 2010’da sahasında ağırladığı CSKA Moskova’yı 97-89 yenerek bu sınavı kayıpsız atlattı.

Bu sezonun NBA-Avrupa maçları
Bugün : Fenerbahçe Ülker-Oklahoma City Thunder
Yarın: Bilbao Basket-Philadelphia 76’ers
7 Ekim: Minnesota Timberwolves-CSKA Moskova
9 Ekim: San Antonio Spurs-CSKA Moskova

Fenerbahçe yine tarih peşinde