@gokhan_karatas

Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bir darbe daha

Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bir darbe daha
Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bir darbe daha
Avrupa'dan men cezaları CAS'tan dönmezse, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a UEFA sıralamasında ağır darbe inecek.
Haber: GÖKHAN KARATAŞ / Arşivi

Radikal.com.tr - Fenerbahçe ve Beşiktaş , UEFA Tahkim Kurulu'nun dün akşam açıklanan kararlarıyla sarsıldı. İki kulüp de müjdeli haber beklerken, Beşiktaş'ın 1 yıllık Avrupa kupalarından men cezası onandı. UEFA Disiplin Kurulu tarafından Fenerbahçe'ye verilen 2+1 yıl cezada ise +1'lik bölüm kaldırılıp 2 yıl men cezasına çevrildi.

Uluslararası Spor Mahkemesi'ne (CAS) yürütmenin durdurulması için başvuruda bulunacak olan temsilcilerimiz, CAS'ın Cuma günü yapılacak kura çekimine kadar olağanüstü oturum açmaması halinde, bu sezon yurt dışında Türkiye'yi temsil edemeyecek. Avrupa vizesi alamama, iki kulüp için de hem prestij, hem maddi, hem de takım puanı anlamında büyük bir kayıp anlamına geliyor.

Peki şimdi ne olacak?


Söz konusu cezaların CAS tarafından onaylanması durumunda, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın toplam gelir kaybı yaklaşık 90 milyon euro olacak. Tabii marka değerlerinde yaşanacak olası gerileme de cabası. Ancak cezalar tamamlandıktan sonra ortaya çıkacak sorunları da göz ardı etmemek gerekiyor. Bu noktada, temsilcilerimiz için en önemli dezavantaj kuşkusuz UEFA sıralaması olacak. Çünkü Avrupa kupalarında, takımların kurada seribaşı olup olmaması son 5 sezonun puanlarına göre belirleniyor.

FENERBAHÇE'NİN KAYBI: 15 PUAN, 21 SIRA (ŞU ANDA 46.400 PUANLA 47'İNCİ SIRADA)

Sarı-lacivertliler, geçtiğimiz sezon Avrupa Ligi'nde yarı final oynadı ve muhteşem performansıyla 22 puan topladı. Ülke katsayısından gelen 2.0400 puanla birlikte, geride kalan sezonun getirisi 24.400 puan oldu. CAS kararı sonucu üst üste iki yıl yurt dışına çıkılamaması halinde, Fenerbahçe sadece ülke katsayısından yararlanabilecek. UEFA takım sıralaması, son 5 yıllık performansı baz aldığı için temsilcimiz, 2014-2015 sezonu sonunda 46.400 puandan 31.560 puana kadar inebilir.

2011-2012 sezonunda Avrupa'da yer almadığı için 1.0200 puan toplayabilen Fenerbahçe, önümüzdeki iki sezon aynı tehlikeyle (son katsayı 2.0400) karşı karşıya kaldı. Bu durumda Sarı Kanarya, Mayıs 2015'e gelindiğinde mevcut tabloya göre, 30.605 puanı bulunan İspanya temsilcisi Levante'nin hemen üzerinde 68'inci sırada yer alabilecek. Bir başka deyişle; şu anda grup aşaması kurasına 3'üncü torbadan katılma hakkında sahip olan temsilcimiz, iki yıl sonra 4'üncü torbada kura çekimine girecek.

Fenerbahçe ve Beşiktaş'tan sert düşüş

BEŞİKTAŞ İÇİN BÜYÜK TEHLİKE (ŞU ANDA 34.900 PUANLA 66'INCI SIRADA)

Siyah-beyazlılar, mali kriterlere uymadığı gerekçesiyle geçen yıl Avrupa'da mücadele edemedi. Sadece 2.0400'lük ülke katsayısını alabilen Beşiktaş, bu sezon da aynı durumu yaşarsa, Mayıs 2014'te 33.54 puanla 67'inci sırada yer alacak. Yani sadece bir basamak gerileyecek. Ancak Kara Kartal için asıl tehlike ilerleyen yıllarda yaşanacak.

UEFA sıralamasında son 5 yıllık performans baz alındığı için temsilcimiz, sıralamada giderek daha aşağıya inecek. Rakipleri puan toplayıp yükselirken Beşiktaş, üst üste iki sezon yurt dışına çıkamamanın etkisiyle Avrupa kupalarına katıldığı ilk sezon sonunda ortalamasını arttırabilecek. Nitekim Tahkim Kurulu'ndan ceza alsa da Fenerbahçe geride kalan sezon 24.400 puan aldı. Beşiktaş ise son dönemde UEFA organizasyonunda yer alıp hanesine puan ekleyemedi.

Avrupa'ya hangi takımlar gidecek?


UEFA TAKIM PUANLARI

- UEFA, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde grup aşaması ve sonrasında her galibiyete 2, her beraberliğe 1 puan verir.
- Devler Ligi ön elemeleri ve play-off turunda galibiyet 1, beraberlik 0.5 puan anlamına gelir.
- Avrupa Ligi'nde oynanan her eleme turu 0.5 bonus puan olur (1. ön eleme 0.5, 2. ön eleme 1, 3. ön eleme 1.5 puan).
- Avrupa Ligi'nde gruplara kalan takım, 2 bonus puan kazanır. Ancak grup maçlarında alınacak ilk 2 puan dikkate alınmaz.
- Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kalmak 4, gruplardan çıkmak 5'er, çeyrek final, yarı final ve final oynamak 1'er bonus puan getirir.
- Avrupa Ligi'nde bonus uygulaması çeyrek finalde başlar. Çeyrek final, yarı final ve final oynamak 1'er bonus puan kazandırır.

ÜLKE KATSAYISI

Aynı ülke takımlarının o sezon Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde aldıkları puan toplanır ve Avrupa kupalarına katılan takım sayısına bölünür. Elde edilen puanın yüzde 20'si, ülke katsayısı olurak her takımın elde ettiği puana eklenir.

UEFA'dan önemli açıklama

SON ANDA ÜÇÜNCÜ TORBA

Galatasaray , geçtiğimiz sezon Şampiyonlar Ligi kura çekimi öncesi UEFA takım sıralamasında 60'ıncı sırada yer alıyordu. Rumen ekibi Cluj'un Basel'i elemesi, sarı-kırmızılıların son anda 3'üncü torbada yer almasını sağlamıştı. Böylece temsilcimiz, grup mücadelesinde bir zayıf rakip ile eşleşme şansını yakalamıştı.

UEFA TAKIM SIRALAMASINDA SON DURUM

Hakan Şükür'den ceza yorumu