Fenerbahçe yönetimi 'Biz suçsuzuz' dedi

UEFA Kupası'ndaki Fenerbahçe-AZ Alkmaar maçında tribünlerde yaşanan tatsız olaylarla ve stada sokulan yabancı maddelerle ilgili maçın ertesinde bir açıklama yapmayan Fenerbahçe yönetimi...

İSTANBUL - UEFA Kupası'ndaki Fenerbahçe-AZ Alkmaar maçında tribünlerde yaşanan tatsız olaylarla ve stada sokulan yabancı maddelerle ilgili maçın ertesinde bir açıklama yapmayan Fenerbahçe yönetimi, sessizliğini dün internet sitesinden yaptığı açıklamayla bozdu. Fenerbahçe Kulübü olarak yaşanan olayların sorumlusu olmadıkları vurgulanan açıklamada, "Stadımızın güvenliği, profesyonel futbol takımımıza ev sahipliği yaptığı maçlarda, 5149 sayılı yasa düzenlemesi gereğince ülkemizdeki diğer tüm statlarımızda olduğu gibi Emniyet güçleri tarafından sağlanmaktadır. İlk iki arama noktasında üst araması polis tarafından, 3. noktadaki arama ise yine polis gözetiminde özel güvenlik güçlerince yapılır. Dolayısıyla stat içinde gerçekleşen bir olayla ilgili ve içeri sokulan yabancı maddeler konusunda doğrudan Fenerbahçe Kulübü yönetimini sorumlu tutmak ve suçlamak mümkün değildir" ifadelerine yer verildi.
Fenerbahçe yönetiminin tüm taraftar gruplarına eşit mesafede olmasının altı çizildiği açıklamada "Fenerbahçe taraftarı, sadece kulübünün müşterek menfaatleri için vardır. Tek tek taraftarlarımız ve onlardan oluşan taraftar gruplarımız, her türlü şahsi menfaatten uzak, sadece kulüplerinin ortak çıkarlarına koşulsuz destek olmaktadır, ancak böyle büyük bir taraftar topluluğu içine sızan art niyetli insanlar, provokatörler her zaman olacaktır. Bunları gerçek taraftardan ayıran ise 'Fenerbahçe Kültürü'dür" denildi.
Valiliğe yazı gönderildi
Fenerbahçe dün ayrıca İstanbul Valiliği'ne yazı göndererek, Emniyet birimleri tarafından uygulanan güvenlik konseptinin gözden geçirilmesini ve Emniyet güçlerinin stada giriş anında yaptığı üst araması uygulamasının yoğunlaştırılmasını talep etti. UEFA Kupası'nda yaşanan üzücü hadisenin tekrar yaşanmaması için, statta bugüne kadar uygulanan müsabaka güvenliğine ilişkin konseptin yeniden gözden geçirilerek, varsa açıklarının tespiti ile giderilmesi gerektiği vurgulanan yazıda, oluşturulacak konsept içinde müsabaka güvenlik amirinin koordinasyonu altında, Fenerbahçe'nin her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduğu ifade edildi. (Spor Servisi)