Fenerbahçe'de karnaval bitmiyor

Sezon başında Fenerbahçe, Ülkerspor'la birleştiğinde doğal olarak şampiyonluk için favori gösterilmişti. Lakin Efes Pilsen gibi son 20 yıla damgasını vuran bir ekip ve Türk Telekom gibi kaliteli bir kadronun arasından bu hedefe ulaşmak kâğıt üstünde durduğu gibi kolay değildi.

İSTANBUL - Sezon başında Fenerbahçe, Ülkerspor'la birleştiğinde doğal olarak şampiyonluk için favori gösterilmişti. Lakin Efes Pilsen gibi son 20 yıla damgasını vuran bir ekip ve Türk Telekom gibi kaliteli bir kadronun arasından bu hedefe ulaşmak kâğıt üstünde durduğu gibi kolay değildi. Yine de Sarı-Lacivertliler, güçlü rakiplerini geride bırakarak hem 16 yıllık hasrete son verdi, hem de kulübün 100. yılında camiaya büyük gurur yaşattı.
Şampiyonluğun kutlandığı adres futbol takımıyla aynıydı. Oyuncular ve teknik heyet, şampiyonluk sevincini Bağdat Caddesi'nde taraftarlarıyla birlikte kutladı. Fenerbahçeliler üstü açık otobüsle caddede tur attı. Basketbolcular, daha sonra, Etiler Şamdan'a geçtiler. Kutlamalara, kulüp başkanı Aziz Yıldırım, antrenör Aydın Örs ve kulüp yöneticileri katıldı.
Hiç şüphesiz bu başarıda oyuncular kadar en büyük pay, tecrübeli koç Aydın Örs'ün. Türk basketbolundaki devrimin mimarlarından olan Örs, Efes Pilsen'den sonra Fenerbahçe'yle de şampiyonluk yaşadı. Örs, "Bu altıncı şampiyonluğum çok anlamlı oldu. 10 yıl sonra tekrar şampiyonluk sevinci yaşadım. Efes Pilsen'e teşekkür ediyorum. Antrenörlüğüme çok katkı yaptı. Ayrıca bu seride taraftar konusunda da kısıtlama yapmadılar. Bu da büyüklüğü gösteriyor" dedi.


Büyütmek için tıklayınız

Efes'e teşekkür ettiler
Sarı-Lacivertlilerin başarılı oyunculardan İbrahim Kutluay, "Şampiyonluğu en çok isteyen takım bizdik. Böyle bir takımın oluşmasında katkısı olan başkan ve yöneticilere teşekkür ediyorum. Şampiyonluğu hak eden bizdik" derken, play-off final serisinin en iyi performansını gösteren kaptan Damir Mrsic ise "Taraftarlarımız bizi yalnız bırakmadı. Bize inanılmaz güç verdiler. Bu sene bizim için çok önemliydi" ifadelerini kullandı.
Fenerbahçe'ye kupasını veren Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Beko Basketbol Ligi'ni şampiyon olarak tamamlayan Kanarya'yı şampiyonluğundan dolayı kutladı. Demirel federasyonun resmi internet sitesinde yer alan açıklamasında şunları söyledi: "Fenerbahçe Ülker'i Avrupa şampiyonu olarak da görmek istiyoruz. Fenerbahçe ve Ülker camiasını kutluyorum. Bu beraberliğin daha ilk senesinde böyle bir netice vermesi önümüzdeki yıllar için de çok olumlu anlamlar içeriyor."
Bu arada Fenerbahçe, Efes Pilsen'e teşekkür mesajı yayımladı. Resmi sitede yer alan açıklamada "Şampiyonluk maçımızda herhangi bir kısıtlama yapmadan Abdi İpekçi Spor Salonu tribünlerini taraftarlarımıza açan ve onların doyasıya şampiyonluk coşkusu yaşamasına imkân sağlayan sayın Tuncay Özilhan ve Efes Pilsen Kulübü'ne teşekkür ediyor, sporun bu güzel yüzünün tüm kulüplerimize örnek olmasını diliyoruz" denildi. (Spor Servisi)